اخبار مرتبط

عبدالحکیم شاهمیری دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سریال ادامه دار آتش سوزی ها در نخلستانهای بخش جالق شهرستان سراوان احتمال دخالت انسانی را قوت بخشیده است.
وی افزود: متاسفانه سه محله «دکانان، صدیق آباد و کشان» در شهر جالق به طور همزمان دچار آتش سوزی شدند.
بخشدار جالق ادامه داد: این آتش سوزی ها همزمان از ساعت 14 امروز /دوشنبه/ آغاز و پس از 9 ساعت تلاش بی وقفه آتش نشانان و همراهی مردم محلی، شوراها و دهیاران در ساعت 22 مهار شدند.
وی گفت: 55 نخل مثمر و 152 پاجوش در محله دکانان، 204 نخل بارور و مثمر و 354 پاجوش در محله صدیق آباد و 12 نخل بارور و 32 پاجوش در محله کشان طعمه حریق شد.
شاهمیری از جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان درخواست کرد صدای کشاورزان را بشنود و چاره ای اساسی در این باره بیندیشند.
وی با بیان اینکه کشاورزان از قشر ضعیف جامعه و نیازمند حمایت اساسی هستند اظهار داشت: جهاد کشاورزی می تواند با حداقل امکاناتی که در اختیار کشاورزان قرار می دهد و راهنمایی های لازم از وقوع چنین حوادثی و وارد آمدن این همه خسارات به کشاورزان و مردم جلوگیری کند.
بخشدار جالق همچنین از نیروهای امنیتی، انتظامی و قضایی خواست چنانچه عوامل انسانی در وقوع این آتش سوزی ها دخیل هستند آنان را شناسایی و طبق قانون برخورد کنند.
شاهمیری درعین حال مهمترین عوامل آتش سوزی ها در بخش جالق را هرس و اصلاح نکردن اصولی نخیلات، عدم جمع آوری ضایعات پای نخل ها، پاتوق های معتادان در نخلستان ها، نبود راه دسترسی مناسب و احساس مسئولیت کشاورزان در اصلاح و جمع آوری و نهایتا عامل انسانی ذکر کرد.
به گزارش ایرنا، سه روز پیش نیز بیش از هزار نخل خرما در بخش جالق سراوان طعمه آتش شد.
این در حالیست که در پی آتش سوزی 11 تیرماه جاری در برخی نخلستانهای سراوان مدیر جهاد کشاورزی این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفته بود: آتش سوزی روز دوشنبه 11 تیرماه در سطح نخلستان های این شهرستان 16 میلیارد و 150 میلیون ریال به کشاورزان منطقه خسارت وارد کرد.
سراوان در 347 کیلومتری جنوب شرق زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7336**6081
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.