اخبار مرتبط

غلامحسین بامبری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای اجرای سامانه آبیاری تحت فشار در زمین های زراعی و باغی در مجموع هفت میلیارد ریال هزینه شده است.
وی با بیان اینکه اجرای چنین طرح هایی به دلیل اهمیت آب در بخش کشاورزی و استفاده بهینه از منابع موجود آب ضروری است، خاطرنشان کرد: با تداوم خشکسالی ها اهمیت آبیاری قطره ای زمین های کشاورزی را برای تامین امنیت غذایی با افزایش میزان جمعیت در کشور بیشتر کرده است.
مدیر جهاد کشاورزی چابهار گفت: در سال آبی جدید با زیرکشت رفتن 13 هزار هکتار زمین کشاورزی باغی و زراعی بیش از 24 هزار نفر در بخش کشاورزی این شهرستان مشغول بکار می شوند.
بامبری برداشت 900 تن محصولات زراعی، سبزی، صیفی جات فصلی و خارج از فصل و افزون بر 80 هزار تن انواع محصولات پر ارزش و متنوع باغی را بخشی از ظرفیت های کشاورزی چابهار عنوان کرد.
وی تداوم خشکسالی را از مهمترین مشکلات در حوزه کشاورزی عنوان کرد و افزود: بخش کشاورزی شهرستان چابهار براثر خشکسالی، گرمازدگی، سرمازدگی و زیر کشت نرفتن زمین های کشاورزی با خسارت 263 میلیارد تومانی رو به رو شده و کشاورزان نیازمند پیگیری لازم برای جبران خسارت و کمک های بلاعوض هستند.
وی ادامه داد: شهرستان ساحلی چابهار همجوار با آب های اقیانوسی دریای عمان و سواحل مکران استعدادهای خارق العاده در بخش کشاورزی بویژه کاشت و تولید انواع میوه گرمسیری پرکالری نظیر موز، مرکبات، چیکو، انبه، نارگیل، گواوا، کنار، پاپایا، تمرهندی و خرما دارد.
وی تصریح کرد: تولید محصولات زراعی به روش نیمه دیم از طریق روان آبهای فصلی نیز در شهرستان چابهار به ویژه منطقه دشتیاری مرسوم است و در سال هایی که بارندگی و آب وجود داشته باشد حبوبات بویژه ماش کشت می شود.
مدیر جهاد کشاورزی چابهار گفت: توسعه صنایع بخش کشاورزی از زمینه های مهم کارآفرینی، تولید صنایع جانبی، عمل آوری، فرآوری و بسته بندی محصولات و ایجاد ارزش افزوده است که درصورت توجه دولت و سرمایه گذاری بخش خصوصی ضمن فراهم کردن بخشی از نیاز بازارهای داخلی و خارجی، توسعه بیش از پیش منطقه را رقم خواهد زد.
بامبری ساخت سدهای میانی و تاخیری در پایین دست سدپیشین و بندانحرافی شیرگواز را از نیازهای مهم و اساسی توسعه بخش کشاورزی شهرستان چابهار بیان کرد، و افزود: این مهم به عنوان یک ضرورت انکار ناپذیر در دستور کار قرار گیرد.
وی گفت: کشاورزی پایدار در گرو تامین و مدیریت صحیح و کارآمد آب و منابع تأمین کننده آن است و هرگونه توسعه و برنامه ریزی و سرمایه گذاری در این بخش منهای تأمین آب مطمئن به نتایج مطلوبی نخواهد رسید.
به گزارش ایرنا چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**3213
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.