اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، زاهدان با جمعیتی حدود 800 هزار نفر به عنوان یکی از بزرگشهرهای ایران اسلامی که از قومیت ها و مذاهب مختلف در آن زندگی می کنند و یکی از شهرهای مذهبی کشور محسوب می شود در ماه مبارک رمضان شور و حال خاصی دارد.
در این شهر که گاه روزه داری به حدود 15 ساعت نیز می رسد بسیاری از شهروندان برای سپری کردن اوقات فراغت در کنار خانواده و بعضا به همراه دوستان و نزدیکان پس از صرف افطار یا با سفره افطاری و سمار یا فلاسک چای و میوه در برخی بوستانها و پیاده روهای شهر چون بلوار شهید مطهری، میدان خاتم و میدان سربازان گمنام ساعات خوشی را می گذرانند.
روزه داری طولانی مدت و گرمای هوای روز در زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان میل به گشت و گذار شبانگاهی را در مردم افزایش می دهد و کمبود فضای سبز و پارک و اماکن تفریحی و سرگرمی در این شهر سبب می شود تا مردم میهمان پیاده روهای اغلب نامناسب شوند.
پیاده روهایی که از نور و فضای نسبتا مناسبی برخوردارند از افطار تا سحر میزبان برخی روزه داران زاهدانی هستند.
این پیاده روها نه تنها در ایام ماه مبارک رمضان بلکه در بیشتر ایام سال مملو از جمعیتی است که به همراه خانواده برای سپری کردن لحظاتی خوش در آنها اطراق می کنند و از همصحبتی با یکدیگر و تناول میوه و تنقلات و چای و شیرینی بهره می برند.
برخی از شهروندان دلیل این امر را نبود تفرجگاه، فضای سبز و پارک کافی در سطح شهر زاهدان عنوان کردند.
همچنین در این شهر پارک محله چیزی نامانوس است زیرا در همه محله ها فضای سبز و پارک وجود ندارد و بیشتر پارک های محله ای به خرابه شبیه هستند و اهالی در شب با ترس و دلهره از کنار این پارک ها عبور می کنند، بیشتر پارک های سرسبز و مشهور شهر نیز در ایام مختلف چنان شلوغ هستند که گاه با بازارهای بزرگ اشتباه گرفته می شوند.
زاهدان تنها کلان شهری است که به معنی واقعی هیچ شهر بازی ندارد و تنها تفریح مردم آن نشستن دور یکدیگر در پیاده روها یا اندک فضاهای سبز و پارک است که گاه این پیاده روها و پارکها نیز روشنایی مطلوبی ندارند.
وضعیت چند میدان و پارک به اصطلاح سرسبز زاهدان که از شمار انگشتان یک دست تجاوز نمی کند نیز چندان تعریفی ندارد.
برخی شهروندان با ابراز گلایه و انتقاد از این وضعیت گفتند: معمولا در آمارهای ارائه شده همواره چمن بلوارها نیز به عنوان فضای سبز منظور می شود.
محمد صدرا کهرازهی یکی از شهروندان زاهدانی که به همراه خانواده خود در پیاده رو بلوار شهید مطهری نشسته بودند به خبرنگار ایرنا گفت: زاهدان تنها شهری است که حتی یک پارک مناسب هم برای خانواده ها ندارد.
وی ادامه داد: معمولا در این منطقه گرمسیری شب ها دمای هوا خنکتر است و مردم می توانند لحظاتی را به همراه خانواده در مکانهای تفریحی سر کنند اما متاسفانه این شهر مکان مناسب تفریحی برای خانواده ها ندارد و به ناچار در چند میدان و پیاده رو شهر اطراق کرده و ساعاتی را در کنار هم از هوای خنک استفاده می کنند.
وی تصریح کرد: بجز یک یا دو خیابان در زاهدان کمتر خیابانی نور مناسبی برای شب نشینی دارد.
پارک فرهنگیان در بلوار معلم زاهدان و پارک کوی قدس و میدان سربازان گمنام (عج) در زیبا شهر از مکانهایی است که هر شب به ویژه شب های تعطیل مملو از جمعیتی می شوند که به همراه خانواده ساعاتی را به تفریح می پردازند.
امین کیان زاده یکی از جوانان زاهدانی که به همراه خانواده در پارک فرهنگیان حضور داشت به خبرنگار ایرنا گفت: گرچه این پارک در جای مناسبی قرار گرفته اما آنقدر کوچک و شلوغ است و جوانان بیکار در آن پرسه می زنند که خانواده ها به اجبار لحظاتی را در آن سر می کنند.
وی اظهار داشت: در مناطق دیگر شهر هم برخی فضاهای سبز کوچکی وجود دارد که شهرداری نام پارک بر آنها گذاشته است اما هنگام شب به دلیل خوفناکی آن کسی جرات ورود به آنجا را ندارد.
وی تصریح کرد: با گشت و گذاری کوتاه در زاهدان می توان دید که ازدحام بسیار زیادی در پارک های محدود شهر وجود دارد و بیشتر مردم حتی حاضر به نشستن در پیاده روها برای خوردن شام هستند.
** پارک کوی قدس و میزبان از خانواده ها
مادر یک خانواده که به همراه همسر و فرزندانش در گوشه ای از این پارک نشسته بودند به خبرنگار ایرنا گفت: کمبود فضای مناسب تفریحی موجب شده بسیاری از بانوان با کار در خانه خود را سرگرم کنند، روزها که هوا بسیار گرم است و شبها که هوا قدری خنک می شود برای رفع خستگی به پارک می آییم.
وی که خود را فاطمه معصومی معرفی کرد افزود: دو پارک نسبتا مناسب برای خانواده ها در زاهدان وجود دارد که متاسفانه در این پارکها نیز آنقدر جوانان بیکار پرسه می زنند که راحتی را از خانواده ها سلب می کنند.
وی ادامه داد: شهرداری، شورای شهر و سایر دست اندرکاران مدیریت شهری بایستی پارک ها و اماکن تفریحی مناسب ویژه جوانان و خانواده ها در مناطق مختلف شهر ایجاد کنند تا شهروندان از روحیه شادابی برخوردار شوند، هر چند که مشکل کم آبی وجود دارد اما می توان از امکانات موجود به خوبی و با مدیریت صحیح استفاده کرد.
رضا محمدی یکی دیگر از شهروندان گفت: از چند سال پیش تاکنون آب پسماند تصفیه خانه زاهدان که گویا قابل استفاده برای کشاورزی نیست از طریق رودخانه بدون هیچ استفاده ای به خارج شهر منتقل می شود در حالی که می توان با استفاده از همین آب، استخر بزرگ یا دریاچه مصنوعی برای تفریح مردم ایجاد کرد.
مشکل کمبود فضای سبز و تفریحی بارها در رسانه ها تکرار شده و دغدغه تمام مردم شهر است اما در سالهای اخیر نمی توان تغییر ملموسی در ظاهر شهر زاهدان به عنوان یک کلان شهر مشاهده کرد و برخی معتقدند بیشتر فضای سبز موجود در این شهر مربوط به بیش از 30 سال قبل است.
7311 **6081
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.