اخبار مرتبط

عبدالغفور ایران نژاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در طول 20 سال اخیر هر چه آب از سد پیشین رهاسازی شده در مسیر 42 کیلومتری رودخانه تبخیر و تلف شده است.
وی افزود: سد پیشین با هدف آبیاری زمین های کشاورزی باهوکلات و تامین آب آشامیدنی پایین دست ساخته شده اما به دلیل اجرا نکردن خط انتقال آب به پایین دست این طرح عملیاتی نشده است.
وی اختصاص حداقل 90 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای خط انتقال به پایین دست سد پیشین و انتقال آب با لوله را مورد تاکید قرار داد و گفت: بیش از 200 روستا در پایین دست این سد چشم انتظار آبرسانی هستند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به خسارت بیش از 263 میلیارد تومانی خشکسالی در حوزه شهرستان چابهار اشاره کرد و افزود: موزستان های باهوکلات خشک و هزاران نفر بیکار شدند.
ایران نژاد ادامه داد: بهترین، کم هزینه و مطمئن ترین راه برای تامین آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت شهرستان های چابهار، نیکشهر، قصرقند، کنارک و سرباز ساخت آب شیرین کن و انتقال آب دریا به نقاط مختلف سیستان و بلوچستان است.
وی تصریح کرد: هم اینک 6 هزار هکتار زمین باهوکلات در پایین دست سد پیشین مستعد کشاورزی است که تنها 2 هزار هکتار آن موز، انبه و بقیه بر اثر بی آبی و خشکسالی از بین رفته اند.
به گزارش ایرنا سد پیشین با ظرفیت 175 میلیون متر مکعب آب با هدف جمع آوری آب باران ‌های فصلی، جلوگیری از روان شدن سیلاب ‌ها و کمک به احیاء زمین های کشاورزی منطقه باهوکلات دشتیاری ساخته شده است.
این سد در زمانی پرآبی تامین کننده آب کشاورزی حدود 6 هزار هکتار زمین ‌های زراعی و باغی منطقه باهوکلات و گرمبیت چابهار است و علاوه بر آن آب آشامیدنی و مصرفی مردم روستایی منطقه را نیز تامین می‌ کند.
سد پیشین از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج 400 متر، ارتفاع از پی 63 متر، ارتفاع از بستر 62 متر و حجم مفید و قابل بهره برداری آن 167 میلیون متر مکعب است.
3043**3213
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.