اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا باقر کرد روز سه شنبه در نشست شورای آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: در بسیاری از مدارس استان فضاهایی وجود دارد که عملا مورد استفاده قرار نمی گرفت که در این زمینه ضروری بود برابر قانون تکلیف آنها مشخص شود.
وی گفت: برای نخستین بار در کشور مدارسی در سیستان و بلوچستان طراحی شده است که در نوع خود در بهره گیری مصالح سنتی ابتکار جدید محسوب می شود که دارای ویژگی های بارز مقاومت در برابر زلزله، ارزان و قابلیت اجرای سریع را برخوردارند.
وی افزود: ضروری است این مدارس به عنوان الگو در کشور مطرح شوند.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: 2 هزار و 31 کلاس درس در قالب 692 مدرسه در طول چهار سال گذشته به همت دولت تدبیر و امید در استان ساخته شده است.
علیرضا راشکی افزود: این کلاس ها با زیربنای 188 هزار و 725 متر مربع و اعتبار هزار و 780 میلیارد ریال (178 میلیارد تومان) ساخته شده است.
وی با اشاره به همت دولت تدبیر و امید در جلب مشارکت خیران ادامه داد: ساخت 297 مدرسه با 980 کلاس درس و افزون بر 748 میلیارد ریال اعتبار از مجموع 692 مدرسه ساخته شده در این مدت با مشارکت خیران انجام شده است.
وی بیان کرد: همچنین هم اینک 681 مدرسه با 2 هزار و 804 کلاس درس و اعتبار افزون بر 2 هزار و 340 میلیارد ریال (234 میلیارد تومان) در سیستان و بلوچستان در دست ساخت است.
راشکی گفت: سیستان و بلوچستان از جمله محدود استان های کشور است که معاونت مشارکت خیران را در اداره کل نوسازی مدارس راه اندازی کرده که بر اساس اقدامات این بخش در قالب برگزاری همایش های ملی و استانی در سال های اخیر میزان مشارکت خیران از 95 میلیارد ریال (9 میلیارد و 500 میلیون تومان) سال 92، هم اینک به 470 میلیارد ریال (47 میلیارد تومان) افزایش یافته است.
وی افزایش اقدامات صورت گرفته در حوزه مدرسه سازی سیستان و بلوچستان را علاوه بر عنایت مسئولان کشوری و استانی معطوف به مشارکت بسیار خوب خیران دانست.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان اظهار داشت: این استان با توجه به نرخ 14 برابری تعداد موالید و جذب بازماندگان از تحصیل همچنان با وجود همه اقدامات مطلوب صورت گرفته در مدرسه سازی به پنج هزار کلاس درس نیاز دارد.
وی گفت: همچنین از مجموع 18 هزار و 954 کلاس درس استان، 10 هزار و 528 کلاس درس نیازمند تخریب، بازسازی و مقاوم سازی است.
راشکی شمار مدارس خشتی و گلی سیستان و بلوچستان را 708 مورد ذکر کرد و گفت: از سال گذشته تخریب و بازسازی 390 کلاس درس خشتی و گلی استان در دستور کار قرار گرفته است.
وی گفت: همچنین 543 کلاس درس کانکسی در سیستان و بلوچستان وجود دارد که در تلاش برای جایگزینی فضاهای مناسب به جای آنها هستیم.
به گزارش ایرنا هم اینک بیش از 600 هزار دانش آموز سیستان و بلوچستان در 6 هزار و 300 مدرسه تحصیل می کنند.
7316** 6081 خبرنگار: عصمت جهانی **انتشار دهنده: حیدر سرایانی
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.