اخبار مرتبط

سید حسن ابراهیمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از مجموع این کالاها 186هزار و 458 تن مواد نفتی و 108 هزار و 816 تن مواد غیر نفتی بوده است.
وی افزود: واردات کالاهای غیر نفتی در سه ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال در بندر چابهار 110 درصد رشد داشته است.
وی ادامه داد: همچنین در سه ماهه نخست سالجاری بیش از پنج هزار و 916 TEU( کانتینر) عملیات تخلیه و بارگیری کانتینری انجام شده است.
وی اضافه کرد: تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر چابهار 49 درصد رشد کرده است.
معاون دریایی و بندری اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان وبلوچستان گفت: بندر چابهار یکی از با صرفه ترین و کوتاه ترین مسیر برای جابجایی کالا بین کشورهای آسیای میانه، اقیانوس هند و حاشیه خلیج فارس است.
ابراهیمی اظهار داشت: برای حمایت از صاحبان کالا علاوه بر وجود معافیت 10 درصد تخفیف سود بازرگانی برای کالاهای وارداتی و 30 درصد تخفیف بر هزینه حمل و جابجایی نسبت به دیگر بنادر ایرانی انجام می شود.
وی ادامه داد: تخفیف حمل کانتینر شامل 30 درصد بر عوارض بندری کشتی کانتینر وارده، 75 درصد برای کانتینرهای وارداتی و 84 درصد برای کانتینرهای صادراتی، اعمال تخفیف پلکانی بر اساس حجم به هزینه حمل و جابجایی خطوط لاینر و تخفیف هزینه انبارداری، تخفیف بر کالاهای غیر کانتینری شامل 30 درصد برای جابجایی و انبارداری در مقایسه با دیگر بنادر ایرانی از جمله بسته های تشویقی است که می تواند برای جذب ترافیک کالا و رونق محور شرق کشور تاثیرگذار باشد.
وی گفت: بندر چابهار به عنوان یکی از بنادر مهم در جنوب ایران و در بخش شمالی دریای عمان قرار گرفته است که به دلیل موقعیت راهبردی و دستیابی به آبهای آزاد بین المللی جایگاه ویژه ای در مبادلات ایران با سایر کشورهای منطقه دارد.
به گزارش ایرنا شهرستان چابهار براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و سرزمین موج و مرجان واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**3213خبرنگار: رستم کریمی نژاد**انتشاردهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید. @irnazahedan
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.