اخبار مرتبط

شکری بلوچ روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این شرکت ها شامل 2 هزار و 651 شرکت داخلی و 330 شرکت خارجی است.
وی افزود: شرکت های یادشده در زمینه های بازرگانی، صنعتی، خدماتی، گردشگری و ترانزیت فعالیت می کنند.
وی با بیان اینکه 330 شرکت خارجی توسط سرمایه گذاران 42 کشور در منطقه آزاد چابهار به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: 273 شرکت در زمینه بازرگانی، 21 شرکت صنعتی، 31 شرکت خدماتی و سه شرکت در حوزه ترانزیت فعال هستند.
وی ادامه داد: بیشترین شرکت های ثبت شده خارجی مربوط به سرمایه گذاران کشور افغانستان با تعداد 146 شرکت است.
مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد تجاری-صنعتی چابهار گفت: ثبت شرکت در منطقه آزاد چابهار بصورت الکترونیکی و در کمترین زمان انجام می شود.
بلوچ گفت: سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ثبت هرگونه شرکت می توانند به سایت سازمان منطقه آزاد چابهار به نشانی http://www.cfzo.ir قسمت سامانه الکترونیکی ثبت شرکت مراجعه کنند.
وی بیان کرد: سازمان منطقه آزاد چابهار از هرگونه سرمایه گذاری استقبال می کند و از هیچ کوششی برای راهنمایی، همراهی و مشاوره با سرمایه گذاران داخلی و خارجی دریغ نمی کند.
وی گفت: چابهار موقعیت مناسبی برای سرمایه گذاری در زمینه تجارت، بازرگانی، کشاورزی و گردشگری دارد و به عنوان دروازه توسعه محور شرق از آن یاد می شود.
وی به مزیت های اختصاصی منطقه آزاد چابهار برای سرمایه گذاری اشاره کرد و افزود: چابهار با موقعیت جغرافیایی راهبردی در کنار آبراه های بین المللی و نزدیک به خطوط بین الملل کشتیرانی واقع شده است و تنها بندر تجاری ایران در خارج از تنگه هرمز است.
وی تصریح کرد: چابهار نقطه اتصال کریدور شرق ایران به آب های آزاد، نزدیک ترین بندر به بازارهای آسیای میانه و افغانستان و دسترسی آسانی به سوخت های فسیلی، مصالح ساختمانی، مواد معدنی گوناگون در شرق ایران دارد.
وی تسهیلات فروش و اجاره بلند مدت برای سرمایه گذاران خارجی، ارتباط چند وجهی حمل و نقل از طریق هوا، زمین و دریا، واقع شدن در امن ترین و نزدیکترین مسیر به بازارهای جهانی را از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در این منطقه عنوان کرد.
مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی چابهار گفت: چابهار فاصله نزدیکی با کشورهای پرجمعیت هند و پاکستان دارد و به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران دسترسی آسان به سرزمین اصلی ایران و منطقه خلیج فارس بعنوان بزرگترین منابع انرژی جهان را دارد.
وی بیان کرد: تسهیلات و مزیت های قانونی برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار در نظر گرفته شده است که از جمله آنها امکان تملک 100 درصدی سهام شرکت های اتباع خارجی، ضمانت سرمایه گذاری ها مطابق با قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی در ایران وامکان انتقال 100 درصد سرمایه و سود حاصل از فعالیت اشخاص ثبت شده خارجی به خارج از کشور است.
وی معافیت مالیاتی 100 درصدی بر درآمد و دارایی به مدت 20 سال و قابل تمدید، معافیت ورود ماشین آلات و مواد اولیه مصرفی واحدهای تولیدی از عوارض ورودی گمرکی، آزاد بودن صادرات محصولات تولیدی هر منطقه از مقررات عمومی صادرات و واردات ومعافیت گمرکی محصولات تولیدی واحدهای صنعتی منطقه برای صدور به سرزمین اصلی به میزان ارزش افزوده در استفاده از مواد اولیه داخلی را از دیگر مزایی سرمایه گذاری در این منطقه عنوان کرد.
مدیر سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: سرمایه گذاران امکان استفاده از نیروی کار خارجی به میزان 10 درصد کل نیروی کار منطقه آزاد چابهار را دارند و سرمایه گذار مجاز به خرده فروشی کالا نیز است.
بلوچ گفت: قوانین و مقررات انعطاف پذیر در زمینه نیروی کار شاغل در منطقه آزاد چابهار وجود دارد و سرمایه گذاران مجاز به تخلیه، بارگیری، ترانزیت و ترانشیپ و معافیت آن از عوارض و حقوق گمرکی به استثنای هزینه های انبار و جابجایی هستند.
وی ادامه داد: قابلیت استفاده از تسهیلات بانکی برای اجرای پروژه های سرمایه گذاری وامکان تاسیس بانک و بیمه داخلی و خارجی یا شعبات آنها در منطقه آزاد چابهار وجود دارد.
وی تصریح کرد: ویزای شش ماهه برای سرمایه گذاران خارجی با قابلیت تمدید صادر و صدور ویزا در فرودگاه از طریق نمایندگی وزارت امور خارجه نیز انجام می شود.
وی ارتقاء منطقه آزاد چابهار و تبدیل آن به کانون اصلی حمل و نقل ترانزیت در چهارچوب توسعه محور شرق کشور، اتصال به شبکه ریلی کشور، اتصال به شبکه گاز، امکان احداث صنایع پایین دستی با شروع به کار صنایع سنگین از جمله پتروشیمی و فولاد و احداث فرودگاه بین المللی را از فرصت های آینده در بندر و منطقه آزاد چابهار عنوان کرد.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیکشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به کشور پاکستان، از جنوب به دریای عمان(مکران) و از غرب به شهر کنارک متصل است.
شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَکُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان از 2 شهر به نام های چابهار و نگور، سه بخش مرکزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشکیل شده است.
3043**6081 خبرنگار: رستم کریمی نژاد ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.