اخبار مرتبط

به گزارش روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان، علی اوسط هاشمی روز پنجشنبه در بازگشت از سفر پاکستان درباره دستاوردهای سفر هیات عالی بلند پایه سیاسی و نظامی ایران به ریاست دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به پاکستان برای پیگیری حادثه شهادت مرزبانان در مرز میرجاوه اظهار داشت: درباره استفاده از ظرفیت مردمی و دولت برای آزادی گروگان و تحویل پیکر شهدایی که در 10 تا 15سال گذشته به شهادت رسیدند مفصل صحبت شد.
وی با بیان اینکه دولت پاکستان نسبت به مرز ایران در خود اطمینان مطلقی را ایجاد کرده بود که ما گفتیم دوام این کار فقط منوط به برخورداری ما از امنیت خودمان است، گفت: امنیت را به این راحتی تولید نکردیم که اجازه بدهیم کسی بر آن خدشه وارد کند بنابراین دوام این ثبات و آرامش مرزی درک درست نسبت به ضرورت ها و منافع 2 کشور است.
هاشمی ادامه داد: در همین راستا درباره استقرار نیروهای امنیتی در سطح منطقه و نوع تعامل و ارتباط با هم و چگونگی نقش آفرینی فرماندهان نظامی منطقه در مرزها بحث و تبادل نظر شد.
وی اظهار داشت: بعد از وقوع حادثه میرجاوه به خاطر اینکه این گونه حوادث در عصر امنیت و توسعه تکرار نشود و فرصت برای گروهک های تروریستی ایجاد نگردد، اتخاذ یک موضع متفاوت از گذشته در نوع تعامل و خواستن از دولت پاکستان یک ضرورت بود.
استاندارسیستان و بلوچستان افزود: بر همین اساس یک هیات بلند پایه از شخصیت های سیاسی و نظامی ایران در سفر به پاکستان حضور داشتند و در همفکری و هم اندیشی با دولت پاکستان ضمن اعتراض به این وضعیت درخواست‌هایی برای بازنگری در استقرار ، آرایش و هم افزایی در دشوار کردن مسیر برای اشرار مطرح شد.
هاشمی با بیان اینکه هر 2 کشور بالاترین خسارت‌ها را در مسیر تروریسم متحمل شده اند افزود: این موضوع برای دولت پاکستان قابل درک و فهم است زیرا آنها نیز در مسیر ترور زیان دیده اند و به دلیل همین نوع درک مشترک لازم بود که مواضع مشترک ، ضعف ها و اشکالات بررسی شود‌ که دلیل رویش این نوع نقش های خسارت زا به چه مسایلی بر می گردد.
وی گفت: در این سفر6 نشست کاری جدی با مقامات کشور پاکستان داشتیم و از فرصت سفر یک روزه در عالی ترین سطح در راستای اتخاذ راهکارهای اساسی بهره گرفتیم.
وی افزود: این موضوعات با حضور عالی ترین سطوح مقامات دولت پاکستان از وزیر کشور، رئیس مجلس، نخست وزیر پاکستان ، رئیس شورای عالی امنیت ملی، فرمانده کل ارتش و سطوح اطلاعاتی و امنیتی مورد بررسی قرار گرفت.
بر اثر حمله روز چهارشنبه ششم اردیبهشت عوامل وابسته به گروهک تروریستی موسوم به جیش العدل، جمعی از مرزبانان غیور کشورمان در مرز مشترک ایران با پاکستان به شهادت رسیدند.
پس از رخداد این حادثه تروریستی دکتر 'حسن روحانی' رئیس جمهوری اسلامی ایران در نامه ای خطاب به 'نواز شریف' نخست وزیر پاکستان، ضمن ابراز نگرانی عمیق و تاسف شدید از تکرار تعرضات تروریستی از خاک پاکستان به خاک جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرده است: انتظار می‌رود برای حفظ و ارتقاء روابط خوب و برادرانه دو کشور دستور فرمایید مسببین این اقدام تروریستی تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و به دست عدالت سپرده شوند.
همچنین در پی بروز این حادثه تروریستی، آصف دورانی سفیر پاکستان در تهران به وزارت امور خارجه کشورمان احضار و مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران به سفیر پاکستان ابلاغ شد.
در جریان احضار سفیر پاکستان، همچنین به وی اعلام شد که جمهوری اسلامی ایران قویا انتظار دارد طرف پاکستانی اقدامات جدی و اساسی برای بازداشت تروریست ها و مجازات آنان انجام دهد.
علاوه بر این سرکنسول پاکستان در زاهدان نیز از سوی استاندار سیستان و بلوچستان احضار و مراتب اعتراض ایران به وی ابلاغ شد.
7316** 6081 دریافت کننده: عصمت جهانی ** انتشار دهنده: حیدر سرایانی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.