اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا محمد حسن عصاره روز چهارشنبه در جریان سفر به خاش و دیدار با فرماندار، مدیران و فعالان بخش کشاورزی اظهار داشت: می توان از ظرفیت روستاها برای تولید بیشتر گونه های گیاهان دارویی استفاده کرد که این مهم باعث ایجاد اشتغال در میان جمعیت روستاها و کاهش آمار مهاجرت از این مناطق می شود.
وی افزود: مردم و مسئولان تا کنون از ظرفیت های گیاهان دارویی غافل بوده اند و متاسفانه دلالان سرمایه های ارزشمند ما را به راحتی و با کمترین قیمت از کشور خارج می کنند.
وی ادامه داد: کشورهای خارجی پس از خریداری و فرآوری گیاهان دارویی محصولات خودمان را با چند برابر قیمت دوباره به ما می فروشند.
وی بیان کرد: بسیاری از صنایع مانند صنایع غذایی، رنگ، مواد آرایشی و بهداشتی، مکمل های غذایی، داروسازی، لاستیک سازی و غیره وابسته به گیاهان دارویی هستند که خوشبختانه همه سرمایه ها و ظرفیتها در اختیارما قرار دارد.
وی ادامه داد: 94 درصد زعفران دنیا در ایران تولید می شود اما سهم ما از منافع اقتصادی آن بسیار پایین است.
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: 300 تا 400 میلیون دلار میزان فروش زعفران در دنیا است و کشورهای خارجی از طریق فرآوری این محصول در مباحث دارویی، رنگ و مواد غذایی افزون بر هشت میلیارد دلار سود می برند.
دکترعصاره ضرورت استفاده از دانش های روز، ورود دانشگاهها و شرکت های دانش بنیان و حمایتهای دولت از مردم و بویژه کشاورزان را برای توسعه و رونق دادن به کشت گیاهان دارویی را خواستار شد.
فرماندار خاش نیز با اشاره به ظرفیت های مهم این منطقه در حوزه های مختلف گفت: تغییر در الگوهای کشت و توجه به موضوع مهم کمبود منابع آبی و استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی را از اولویت های مهم دولت یازدهم در این شهرستان عنوان کرد.
محمد اکبر چاکرزهی اجرای طرحهای آبیاری نوین، سوق دادن مردم به سمت کشت و تولید انبوه گیاهان دارویی دارای بازار خرید داخلی و صادراتی را از جمله برنامه های مهم دولت در این شهرستان ذکر کرد.
وی اظهار داشت: در صورت تداوم حمایت های دولت و رشد سرمایه گذاری ها، شهرستان خاش تبدیل به پایلوت تولید گیاهان دارویی در استان سیستان و بلوچستان می شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خاش نیز گفت: دولت برای مقابله با معضل کم آبی برنامه کشت و تولید گیاهان دارویی از جمله زعفران، زیره، خارشتر، شیرین بیان، چای ترش، زرشک، عناب و گل محمدی را در دستور کار خود قرار داده است.
امان الله طوقی اظهار داشت: در شرایط حاضر زمینه برای کشت زعفران در سطح بالای 20 هکتار در خاش مهیا است که در صورت تامین اعتبار این کار در این شهرستان شروع می شود.
به گزارش ایرنا شهرستان 173 هزار نفری خاش از 2 شهر خاش و نوک آباد، سه بخش نوک آباد، مرکزی و ایرندگان و 11 دهستان تشکیل شده و در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان و در مسیر جاده ترانزیتی چابهار - زاهدان - میلک واقع شده است.
7310** 3213خبرنگار: محمدامین میربلوچزهی** انتشار دهنده: اکبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در کانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال کنید.
@irnazahedan

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.