اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، هجوم ملخ ها به استان سیستان وبلوچستان و سایر نقاط کشور با سیل و بارندگی ها همزمان شده است، در صورت عدم مقابله با این آفت اندک کشاورزی از بین می رود برای اطلاع بیشتر ابعاد مختلف ملخ ها بررسی می کنیم.
ملخ ها به چند دسته تقسیم می شوند که ملخ های بومی که جزء آفات عمومی محسوب شده و مبارزه با آنها به عهده حفظ نباتات هر شهرستان است.
ملخ های مهاجر به ملخ صحرایی مشهور و کنترل آنها یک پروسه ملی، بین المللی و منطقه ای دارد.
با نگاهی به عملیات مبارزه 30 ساله ملخ های بومی و ملخ های مهاجر چنین استنباط می شود که هر ساله بطور متوسط 150 تا 200 هزار هکتار مبارزه با ملخ های بومی در کشور صورت گرفته است.
این میزان مبارزه بیشتر در مناطق کانونی و در کوهپایه ها و ارتفاعات صورت گرفته است و چنانچه عملیات کنترل ملخ ها در مناطق کانونی انجام نشود بدون شک این سطح مبارزه می تواند تا پنج برابر افزایش داشته باشد.
علاوه بر انواع ملخ های بومی، باید به امر دیده بانی و پیش آگاهی از وضعیت ملخ صحرایی بهاء بیشتری داده شود چرا که اهمیت این آفت جهانی بر هیچکس پوشیده نیست، بخصوص که ایران از 2 جبهه جنوب و جنوب شرقی از عربستان، عمان، قطر، امارات متحده، کویت، هند و پاکستان همیشه مورد تهدید این آفت بوده و همچنین در برخی از مناطق جنوبی کشور از جمله جازموریان، چابهار و ایرانشهر این آفت در چند سال اخیر پس از ورود به کشور تخم ریزی کرده و بصورت انفرادی زیست می کنند و در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی افزایش تراکم پیدا خواهند نمود.
بعنوان مثال اگر بخواهیم میزان خسارت ملخ صحرایی را به تصویر بکشیم، هر ملخ صحرایی می‌ تواند هم ‌وزن خودش یعنی 2 گرم در روز غذا بخورد.
هر کیلومتر مربع از دسته پروازی متراکم می ‌تواند شامل 50 میلیون ملخ باشد که روزانه قادرند 100 تن از پوشش گیاهی را بخورند.
دسته پروازی بسیار بزرگ می‌ تواند هزار کیلومتر مربع را پوشش دهد و قادر است روزانه 100 هزار تن پوشش گیاهی را به مصرف برساند که این معادل مصرف یک میلیون فیل یا چهار میلیون گاو است.
ملخ صحرایی می تواند 6 تا 20 ساعت بدون وقفه با سرعت وزش باد 12 تا 120 کیلومتر برساعت پرواز نماید.
گزارش شده است در سال 1988 دسته پروازی ملخ صحرایی از اقیانوس اطلس تا غرب هند به مسافت پنج هزار کیلومتر حرکت کرده است.
ارتفاع پرواز دستجات ملخ صحرایی از 100 تا هزار متر گزارش شده است و در روزهای آفتابی و گرم ارتفاع افزایش می یابد.
نسل اول ملخ صحرایی از ماه می- دسامبر در مرز بین یمن، عربستان و عمان مشاهده شده وعدم مبارزه با ملخ در مرحله پوره در مناطق ذکر شده بالا بویژه در یمن افزایش پیدا کرده است.
خشک شدن پوشش گیاهی و مهاجرت ملخ های بالدار از مناطق ذکر شده به سمت مناطق داخلی عربستان و مناطق شمالی و بخشهایی از امارات متحده عربی شده و
خشک شدن پوشش گیاهی، بالا بودن تراکم آفت در نسل دوم وشروع مبارزه باعث حرکت ملخ های بالدار بر اساس جریان وزش باد به سمت شمال و ورود آن به مناطق جنوبی ایران شده است.
پوشش گیاهی مناسب و سبز، بارشهای خوب، آب و هوای مناسب، بافت خاک نرم و مناسب باعث گردید آفت بتواند در مناطقی که فرود آمده بود مستقر شده و به جفتگیری و تخم ریزی بپردازد.

معاون مدیریت کنترل ومبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: گزارش ورود اولین دسته پروازی ملخ به بندر نخیلو در تاریخ 29 ژانویه 2019 برابر با نهم بهمن گذشته 1397 بوده است.
محمود چالاکی افزود: به دنبال آن گزارش ملخ های انفرادی در استانهای بوشهر، فارس، خوزستان، جنوب کرمان و شرق هرمزگان با تراکم پائینمشاهده شدند.
وی به فعال شدن ستاد مبارزه با ملخ در ستاد سازمان حفظ نباتات، ستاد استان و شهرستانها در آن زمان و تشکیل اکیپ های ردیابی و مبارزه در تمامی نقاط آلوده اشاره و خاطرنشان کرد: ردیابی، دیده بانی و مبارزه با کمک دستگاه ایلوکاست 3 و فرم های دیده بانی از ملخ های صحرایی از اواخر ماههای سال گذشته آغاز شده است.
وی ادامه داد: سطح کل مبارزه با ملخ صحرایی در استانهای آلوده در حدود 6 هزار و 500 هکتار بوده که چهار هزار و 260 هکتار مبارزه زمینی و هوایی در استان هرمزگان منطقه نخیلو که 260 هکتار مبارزه هوایی و سه هزار و 840 هکتار مبارزه زمینی با چهار اکیپ مبارزه در پنج روز و 100 هکتار در مازاوی میناب انجام شد.
وی گفت: تاکنون هزار و 100 هکتار عملیات مبارزه زمینی و هوایی در استان بوشهر شامل480 هکتار مبارزه هوایی و 620 هکتار مبارزه زمینی با سه اکیپ و 550 هکتار مبارزه زمینی با دسته ملخ صحرایی در جازموریان، 86 هکتار مبارزه زمینی با ملخ های انفرادی و بالغ در استان فارس منطقه لامرد، 80 هکتار مبارزه زمینی با ملخ های بالغ در استان خوزستان انجام شده است.
معاون مدیریت کنترل ومبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور به برخی دیگر از اقدامات انجام شده سازمان حفظ نباتات برای کنترل ملخ صحرایی اشاره و تصریح کرد: اخطار کتبی به استانهای جنوب کشور قبل از هجوم دستجات پروازی ملخ صحرایی، تشکیل ستاد مرکزی مبارزه با ملخ صحرایی در سازمان حفظ نباتات به ریاست دکتر درگاهی ریاست محترم سازمان حفظ نباتات و ترسیم خط و مشی و ضرورت برگزاری جلسات ستاد ملخ در استانها و شهرستانهای آلوده و ارسال نامه شرح وظایف ستاد ملخ استانها به امضاء مقام عالی وزارت رسید.
وی ارسال سموم، ادوات و تجهیزات سمپاشی به استانهای آلوده شامل چهار تن سم دلتامترین، سه دستگاه سمپاش یو ال وی پاش پشت وانتی، سه عدد تانکر آب 200 لیتری به استان هرمزگان، ارسال 2 تن سم دلتامترین، 2 دستگاه سمپاش یو ال وی پاش پشت وانتی به استان فارس و ارسال 2 تن سم دلتامترین و یک دستگاه سمپاش یو ال وی پاش به سیستان و بلوچستان و ارسال یک تن سم دلتامترین به استان بوشهر و خوزستان ارسال 4 دستگاه هد سمپاش به جنوب کرمان انجام شد.
وی اعزام اکیپ های مبارزه برای همکاری و پشتیبانی عملیات مبارزه در بندر نخیلو از استانهای سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان و حضور فعال ریاست محترم سازمان و معاونین و مدیران ستادی در مناطق آلوده و بررسی موانع و مشکلات موجود در جهت انجام هر چه بهتر عنلیات ردیابی و مبارزه با ملخ صحرایی، واعزام مدیران و کارشناسان ستادی ملخ به استانهای هدف برای بررسی وضعیت ، نظارت و هدایت عملیات ردیابی و مبارزه با ملخ صحرایی و آموزش نحوه مبارزه ردیابی ملخ صحرایی، آموزش نحوه کار با دستگاههای ایلوکاست و
تماس مداوم ستاد مرکزی ملخ با استانها و جمع آوری گزارشات روزانه و رفع موانع موجود و ارسال دستگاههای ایلوکاست 3 به استانهای هرمزگان، بوشهر، خوزستان و فارس برای ارسال گزارش های دیده بانی و مبارزه به فائو سازمان ملل از دیگر اقدامات است.
وی گفت: با شرکت خدمات حمایتی برای انجام مبارزه هوایی در نقاط صعب العبور هماهنگی و برنامه ریزی شده و اقدامات لازم برای مبارزه احتمالی در مرحله بعدی(مرحله پوره) انجام شده است.
معاون مدیریت کنترل ومبارزه با آفات عمومی سازمان حفظ نباتات کشور به خروج پوره در ایام بهار در اکثر مناطقی که ملخ بالغ مشاهده شده اشاره و افزود: ورود احتمالی و مجدد دستجات پروازی ملخ صحرایی(نسل سوم) از کشورهای حاشیه خلیج فارس به استانهای جنوبی کشور است.
چالاکی ادامه داد: در صورت عدم موفقیت در کنترل پوره و دستجات پروازی ورودی، احتمال دارد استانهای دیگر هم مورد هجوم ملخ صحرایی در نسل بعدی قرار بگیرد.
وی بیان کرد: پیش بینی می شود سطحی در حدود 150 تا 200 هزارهکتار مبارزه با ملخ صحرایی که از اواخر اسفند ماه سال گذشته آغاز و تا خرداد سال جاری ادامه دارد، مبارزه با ملخ صحرایی در مرحله پوره و بالدار داشته باشیم.
وی گفت: سموم مورد نیاز در حدود 100 تن و سمپاشهای مورد نیاز در حدود 25 دستگاه برآورد شده است و پیش بینی هواشناسی فائو (بارندگی نرمال تا بالای نرمال ) در مناطق تولید مثل بهاره در جنوب کشور در فص بهار است.

مدیرجهادکشاورزی چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سطح مبارزه با ملخ صحرایی در نقاط مختلف استان سیستان وبلوچستان تاکنون جمعا 10 هزار و 580 هکتار شامل چهار هزار و 910 هکتار پوره و پنج هزار و 670 هکتار ملخ بالغ است.
نورالدین میرلاشاری افزود: مبارزه با ملخ های صحرایی در چابهار به 2 هزار و 910 هکتار شامل هزار و 140 هکتار پوره و بقیه ملخ بالغ است.
وی به سطح مبارزه با ملخ در سایر نقاط استان اشاره و خاطرنشان کرد: سطح مبارزه با ملخ صحرایی در نیکشهر ۱۰۰ هکتار بالغ، قصرقند هزار و 400 هکتار (۲۰۰هکتار پوره و بقیه بالغ)، کنارک 6 هزار و 170 هکتار(۳۱۲۰هکتار پوره و بقیه بالغ) است.
وی بیان کرد: ملخ های صحرایی تهدیدی جدی به مزارع کشاورزی هستند و امنیت اقتصادی و غذایی را در مدت کوتاهی شدیدا تهدید می کنند.
وی ادامه داد: ملخ صحرایی هنوز به سطح مزارع کشاورزی سطح چابهار و استان سیستان و بلوچستان نرسیده و در همان بدو ورود در مراتع در حال مهار هستند.
وی تصریح کرد: این ملخ ها به هر سبزه ای شامل زراعت، باغ، گیاهان جنگلی، مرتعی، زینتی و علف های هرز خسارت می زنند.
3043
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.