اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمد یونس حقانی روزجمعه در نخستین نشست خبری در سال جدید با اصحاب رسانه اظهار داشت: هزاران نفر از جمعیت روستاهای همجوار و سایر نقاط سیستان وبلوچستان به امید زندگی بهتر و اشتغال به چابهار عزیمت کرده و به دلیل ارزانی زمین در مناطق حاشیه شهر سکونت گزیده اند.
وی افزود: ظرفیت روستای کُمب تکمیل و جمعیت سرریز شهر به طرف مناطق میرآباد و مرادآباد هدایت شده بطوریکه شاهد ایجاد روزانه ۱۰۰ کپر جدید در حاشیه‌ شهر چابهار هستیم.
وی بیان کرد: ساماندهی مناطق حاشیه شهر بعد از گذشت 20 تا 30 سال می تواند بسیاری از دغدغه خدمات رسانی شهرداری را مرتفع و از هرگونه مشکل دیگر اجتماعی جلوگیری کند.
شهردار چابهار ادامه داد: با مسئولان دستگاههای مختلف تعامل خوبی داریم و تمام زمینه ها را برای خدمات آسان به ساکنان حاشیه شهر فراهم کردیم و امیدواریم با واگذاری اراضی حاشیه شهر از سازمان ملی زمین و مسکن و راه وشهرسازی به بنیاد مسکن کار ساماندهی این مناطق توسط بنیاد مسکن سریعتر انجام شود.
حقانی گفت: عدم مدیریت برخی دستگاه ‌های اجرایی نظیر شرکت آب منطقه ‌ای سیستان و بلوچستان در حفاظت و صیانت از حریم و بستر رودخانه در محدوده روستای کُمب هم اینک بیش از 300 خانوار با جمعیت هزار و 500 نفر در خطر جدی سیلاب قرار دارند و مسیر وبستر اصلی رودخانه ها کاملا با ساخت وسازها مسدود شده و قابل شناسایی نیست.
وی به بدهی ادارات به شهرداری چابهار اشاره و خاطرنشان کرد: شهرداری از ادارات چابهار ۱۲۰ میلیارد تومان بابت عوارض ساختمانی چندین ساله طلبکار است و اگر این مبلغ وصول شود بسیاری از مشکلات مرتفع و خدمات رسانی تسهیل می شود.
شهردار چابهار تصریح کرد: در سال گذشته 54 میلیارد تومان بودجه شهرداری بسته شده ولی تنها 36 میلیارد تومان آن تحقق پیدا کرد و امسال نیز 77 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده است که امیدواریم 100 درصد آن عملیاتی شود.
وی افزود: اعتبار عمرانی مصوب شهرداری در سال گذشته 33 میلیارد تومان بوده که تنها 13 میلیارد تومان آن محقق شده و ما عملا از توسعه پایدار برای چابهار متناسب با اهمیت و جایگاه آن به ‌خاطر کمبود شدید منابع مالی عقب مانده ایم.
شهردار چابهار به لایحه توسعه منطقه آزاد و پیوستن شهر و بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد اشاره و خاطرنشان کرد: در سال گذشته در جلسه شورای عالی مناطق آزاد به ریاست معاون اول رییس جمهوری این طرح تصویب شده است و در این لایحه کل محدوده شهر به ‌اضافه 2 بندر تجاری و شهر جدید تیس در محدوده چابهار و کنارک به محدوده منطقه آزاد چابهار ملحق می ‌شوند.
حقانی ادامه داد: برای اطلاع رسانی و شفاف سازی فعالیت ها و عملکرد شهرداری نشست با اصحاب رسانه و مطبوعات بصورت ماهانه برگزار می شود تا شهروندان از اقدامات خادمان خود اطلاع پیدا کنند.
وی با اشاره به ساماندهی تاکسیرانی و اتوبوس رانی در سطح شهر چابهار گفت: بزودی با همکاری منطقه آزاد چابهار خط واحد اتوبوسرانی با هزینه 80 میلیارد ریالی راه اندازی و تردد روزانه از شهر تا مراکز تجاری، مسکونی و روستای تیس منطقه آزاد برقرار می شود.
وی گفت: امکانات و تجهیزات محدود و انتظارات برای خدمات رسانی مطلوب خیلی زیاد است که به همین سبب برخی مواقع با نارضایتی مردم در خصوص کمبود آسفالت معابر، ایجاد فضای سبز، کمبود مکان های تفریحی، گردشگری، سرگرمی و ورزشی رو به رو هستیم.
شهردار چابهار از بازگشایی مسیر ساحلی دریا کوچک از محدوده گمرک و دانشگاه دریانوردی تا دریا کوچک خبر داد و افزود: بزودی این مکان به قطب گردشگری و ورزش های آبی ساحلی و مکان امن شنا تبدیل خواهد شد.
حقانی گفت: دریا کوچک بهترین مکان برای تفریح شهروندان و دسترسی به ساحل است و این منطقه ساحلی و با چشم انداز زیبا (پشت دانشگاه دریانوردی، شیلات و گمرک) بیش از 40 سال در تصرف ارگان های اداری بوده و هیچکس حق قدم زدن در این ساحل را نداشته است.
وی به استقبال افراد بومی برای سرمایه گذاری در طرح های گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: بزودی چند طرح گردشگری، خدماتی، رفاهی، ورزشی و تفریحی در بهترین مکان های تفریحی و گردشگری در محدوده کمربندی شهیدکلانتری، دریا کوچک و پارک بهاران دریا بزرگ ایجاد می شود.
وی با اشاره به تغییر کاربری اراضی بیمارستان سایق سینا اظهار داشت: با وجود تلاش های صورت گرفته شوراهای اسلامی شهر، شهرداری، فرمانداری و مسئولان دستگاههای اجرایی متاسفانه بعد از گذشت چندین ماه از کلنگ زنی توسط وزیر بهداشت، عملیات اجرایی بیمارستان 540 تختخوابی آغاز نشده است.
شهردار چابهار گفت: قرار است 2 کمربندی منتهی به بنادر شهید بهشتی و کلانتری توسط وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر ساخته تا مشکلات تردد کامیون ها مرتفع شود.
وی از نهضت پیاده رو سازی خبر داد و افزود: بزودی برای ساخت پیاده راهها اقدامات لازم انجام شده تا شهروندان با استفاده از پیاده راهها و انجام پیاده روی سلامتی و شادابی را برای خود به ارمغان آورند.
وی تصریح کرد: شهر چابهار به دلیل متصل بودن به آب های اقیانوس هند نیازمند سیستم هشدار سونامی است و باید دستگاههای متولی و مسئولان مرکز کشور فکری برای این کار بکنند.
شهردار چابهار گفت: خطر وقوع سونامی بیشتر از سیل چابهار را تهدید می کند و باید مسئولان نسبت به آموزش نیروها و تخصیص امکانات و تجهیزات امدادی حساسیت بیشتری داشته باشند.
3043 **6081
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.