اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان سرزمینی با آب وهوای چهار فصل است که در آن هم آفتاب زیبا و گرمای فرح بخش خورشید را در پهن دشت هامون لمس می کنید و هم در کنار باد این پیام آور صمیمیت و آبادانی خنکای نسیم بهاری را در شهر زیبای زاهدان با شبهای فرح بخش آن و هم از فراز بام شرق ایرنا «تفتان» سربلند و دامنه های سرسبز و برف و سرمای دلنشین را می توان به نظاره نشست.
نخستین تابش نور خورشید در سرزمین پهناور ایران بزرگ را در شرقی ترین مرز و نقطه سیستان و بلوچستان یعنی جالق سراوان می توان مشاهده کرد.
نوروز گستره عظیمی دارد و در هر منطقه‌ ای سال نو با یک پیش ‌درآمد طبیعی آغاز می‌شود یعنی طبیعت به گونه ‌ای به انسان‌ها آمدن سال نو را بشارت می‌ دهد.
این پیش درآمدها گاهی همراه با وزش باد ملایمی است که آمدن بهار را مژده می‌ دهد و گاهی با حضور بلبلان و پرندگان یا مرغان زیبا نوید داده می شود و در گوشه ‌ای دیگر نیز گرم شدن زمین، ذوب شدن برف‌ها و آغاز شکوفه درختان؛ اما در سیستان و بلوچستان حضور پرستوها و وزش دو باد همراه با رقص شمشیرآمدن نوروز را بشارت می ‌دهند.
سیستان و بلوچستان یکی از استانهای قدیمی و تاریخی ایران و دارای دیدنی ها و اماکن باستانی، تاریخی و فرهنگی بسیاری است که کمتر معرفی شده و بسیاری از مردم ایران و جهان بویژه گردشگران از این داشته های زیبا و جذاب بی خبرند.
جلوه های زیبا و دیدنی سیستان و بلوچستان از دریای عمان تا دریاچه هامون در فصول مختلف تنوع دل انگیزی را به همراه دارد.
قلعه های تاریخی اما مستحکم ، طبیعت سبز با قامت سربه فلک کشیده درختان خرما و همچنین تماشای بام سیستان و بلوچستان از بلندای تفتان می تواند لحظات خاطره انگیزی را برای مسافران و گردشگران به همراه داشته باشد.
شاخص ترین جاذبه های باستانی، تاریخی و طبیعی سیستان و بلوچستان شامل شهر سوخته با قدمت بیش از پنج هزار سال، دهستان ییلاقی تمین واقع در 65 کیلومتری جنوب غربی شهرستان میرجاوه و قسمت شمالی قله تفتان، غار زیبا و پرآب لادیز در فاصله 100 کیلومتری زاهدان، کوه خواجه با 609 متر ارتفاع واقع در 30 کیلومتری غرب زابل و کوه تفتان به عنوان تنها آتشفشان نیمه فعال جنوب شرق ایران در فاصله 50 کیلومتری شمال شرقی شهر خاش است.
کوههای مینیاتوری (مریخی) به عنوان یکی از پدیده های ژئومورفولوژی منطقه چابهار که در هیچ جای ایران به چشم نمی خورد و چشم اندازی سحر انگیز و بدیع آفریده است، سواحل زیبای دریای عمان، تالاب زیبای صورتی رنگ لیپار در میان دو کوه با انواع بوته ها و درختچه های گز وحشی در فاصله 15 کیلومتری شهر چابهار، درخت انجیر معابد از تیره درختان کائوچوئی با قدمت دیرین و میوه های نارنجی خوراکی به درشتی فندق در نوار ساحلی چابهار از دیگر جاذبه های طبیعی سیستان و بلوچستان است.
چشمه آبگرم بزمان در فاصله 100 کیلومتری شمال غربی ایرانشهر، رودخانه زیبای دامن با ترکیب نخلستان های سرافراز و شالیزارها خرم در حاشیه آن در مجاورت روستایی به همین نام به عنوان یکی از مواهب طبیعی بکر منطقه بلوچستان، منطقه تفریحی چاهان با تنوع پوشش گیاهی و باغات زیاد در نزدیکی نیکشهر، گل فشان ˈناپگˈ با خواص درمانی در 20 کیلومتری روستای کهیر از توابع شهرستان بندری کنارک و بندر ماهیگیری پزم تیاب با ساحلی به شکل پلاژ و ماسه ای واقع در جنوب سیستان و بلوچستان از دیگر مناطق بکر طبیعی و جذابیت های جنوب شرق کشور است.
گودال های طبیعی موجود در شرق شهرستان زهک که با توجه به خشکسالی های متوالی به عنوان چاله های بزرگ ذخیره آب برای مصارف مورد نیاز مردم استفاده می شد و بعدها با تغییراتی به چاه نیمه تغییر نام داد با بیش از 500 هکتار گستره در منطقه سیستان جاذبه ای طبیعی ایجاد کرده است که در کنار آن مجتمع تفریحی و باغ وحش ایجاد شده نیز برای گردشگران بسیار جذاب و دیدنی است.
7316 **6081
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.