اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا شهرستان خاش از مناطق مهم تاریخی و گردشگری سیستان و بلوچستان همه ساله پذیرای خیل انبوه گردشگران داخلی و خارجی بوده و سالهاست با اجرای جشنواره ها و برنامه های فرهنگی و هنری خاطراتی خوش و ماندگار برای مهمانان نوروزی در این شهرستان به ثبت می رساند.
واقع شدن قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان به عنوان بام شرق ایران که در این فصل از سال پوشیده از برف است به صنعت گردشگری خاش ابهت بخشیده و مسئولان و مردم در حال آماده سازی این شهرستان برای استقبال گرم و پذیرائی از مسافران نوروزی هستند.
برنامه ریزی های مختلف برای ارائه خدمات مطلوب به شهروندان و مسافران نوروزی از اوایل اسفند ماه در خاش آغاز شده و دستگاههای اجرایی و خدمات رسان برای فراهم کردن زمینه سفر خاطره انگیز تلاش می کنند.
فرماندار شهرستان خاش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: به تمام بخشداران و مدیران تاکید شده که در ایام نوروز بهترین خدمات را به مردم منطقه و مهمانان نوروزی ارائه دهند.
حمیدالدین یوسفی با اشاره به اینکه اماکن خدماتی، امدادی، کمپ های اسکان و استقبال از مهمانان نوروزی در خاش آماده خدمت رسانی به هم وطنان هستند اظهار داشت: به گواه مسئولان و مهمانان نوروزی در چند سال اخیر استقبال و پذیرایی مردم این شهرستان از مسافران نوروزی قابل تقدیر و تحسین بوده است.
وی بیان کرد: اجرای برنامه های متنوع و جذاب از سوی دهیاران در کنار تلاش های سایر دستگاه های دست اندرکار فضایی پر مهر و با صفا برای مسافران در خاش ایجاد کرده و سبب جذب بیشتر آنان به این شهرستان شده است.
فرماندار خاش ادامه داد: همه ساله مقصد اصلی سفر هموطنان عبور از خاش و عزیمت به چابهار و دریا بوده؛ اما وجود جذابیت های طبیعی و تاریخی منطقه در کنار استقبال گرم مردم از مسافران نوروزی بسیاری از آنان را از رفتن به شهرها و مکان های دیگر سیستان و بلوچستان منصرف کرده است.
وی خطاب به مسئولان و بخشداران و دهیاران توصیه کرد: از ظرفیت های منطقه برای خدمات رسانی به شهروندان و مهمانان نوروزی به خوبی بهره گیری کنند.
یوسفی برنامه های پذیرایی با چای، شربت و شیرینی، غذاهای بومی و سنتی، برپایی جشنواره های موسیقی محلی، برپایی نمایشگاه های عرضه صنایع دستی، کشاورزی، گیاهان دارویی و سایر موارد را در جذب و ماندگاری مهمانان نوروزی مهم توصیف کرد.
وی اظهار داشت: امسال نیز همانند سال های قبل برنامه های مختلفی از جمله اجرای موسیقی شاد محلی، سوزن دوزی و حصیربافی توسط هنرمندان اجرا می شود.
وی بیان کرد: سیاه چادرهای پذیرایی از مسافران نوروزی در مسیر پلیس راه زاهدان به خاش، مسجد ابوالفضل(ع) در میدان ورودی شهر، دو راهی ایرندگان، ورودی شهر نوک آباد و حاشیه تفتان از 26 اسفند تا 15 فروردین 95 برپا می شود.
وی از عموم هموطنان دعوت کرد تا تعطیلات نوروزی را به مشاهده زیبایی ها و جذابیت های شهرستان خاش اختصاص دهند.
بخشدار ایرندگان خاش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: امسال نیز اعضای شوراهای اسلامی، دهیاران و برخی از معتمدان شاخص این بخش پای کار هستند و سیاه چادر استقبال و پذیرایی از مهمانان نوروزی را برپا می کنند.
جمشید هاشمزهی اظهار داشت: در این سیاه چادر نمایشگاه عرضه و فروش صنایع دستی برپا شده و با غذاهای بومی و محلی، چای آویشن و شیر چای از مهمانان پذیرایی می شود.
بخشدار نوک آباد خاش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: سیاه چادر استقبال از مسافران نوروزی در اسکل آباد توسط شورای اسلامی و شهرداری این بخش برپا می شود.
مهدی جمشیدزهی بیان کرد: ظرفیت های گردشگری تفتان و حوزه بخش نوک آباد سبب مجذوب شدن گردشگران می شود.
سرپرست بخشداری مرکزی خاش نیز با اشاره به اینکه سیاه چادر استقبال در پلیس راه خاش به زاهدان توسط هلال احمر و میراث فرهنگی، بخشداری و دهیاران برپا می شود گفت: در تعطیلات نوروزی دهیاران بر حسب نوبت و برنامه های پیش بینی شده پای کار خواهند بود و هنرمندان این شهرستان نیز به اجرای برنامه های شاد و متنوع می پردازند.
رضا کردی افزود: برای معرفی روستاها و مناطق گردشگری خاش گروه های تولیدی از صدا و سیما حضور خواهند داشت.
شهردار خاش با بیان اینکه همه امکانات شهر مهیای پذیرائی و استقبال از مهمانان نوروزی شده است گفت: با هدف ارائه خدمات مطلوب به مهمانان و مسافران طرح استقبال نوروزی این نهاد از 25 اسفند ماه کلید می خورد.
عبدالمجید تمندانی با اشاره به اینکه کار کاشت گل و گیاه و نظافت شهر از روزهای قبل در شهر خاش آغاز شده است، افزود: برپایی سیاه چادر و پذیرایی از مسافران با شربت و شیرینی، چای آویشن در کنار برپایی نمایشگاه محصولات دستی زنان و مردان بلوچ، برپایی جشنواره های فرهنگی و هنری، عرضه میوه و تره بار و محصولات کشاورزی و داروهای گیاهی محلی از برنامه های مهم شهرداری خاش در ایام تعطیلات نوروزی است.
وی اظهار داشت: زیباسازی و نورافشانی معابر، برپایی سفره های هفت سین، آماده سازی پارکها و بوستان ها و کمپ های استراحت مهمانان از دیگر برنامه های شهرداری خاش در این ایام است.
تمندانی ادامه داد: خوشبختانه تعامل خوبی با دستگاههای مختلف خدمات رسان، امدادی، بهداشتی، امنیتی و غیره داریم و در زمینه تهیه بروشورها و کتابچه های راهنمای مسافران و معرفی ظرفیتهای گردشگری شهر خاش و مجموعه شهرستان اقدامات خوبی در دستور کار است.
خالد کرد مدیر آموزش و پرورش خاش هم بیان کرد: محل های اسکان مهمانان نوروزی در نقاط مختلف شهر و مراکز بخشها تعیین شده و آمادگی داریم بهترین خدمات را به هم وطنان گرامی ارائه دهیم.
رئیس اتاق اصناف خاش نیز گفت: افزون بر یکصد واحد صنفی این شهرستان در رسته های توزیعی، خدماتی، تولیدی و خدمات فنی در ایام نوروز بصورت کشیک به مسافران و میهمانان نوروزی خدمات دهی خواهند کرد.
نوراحمدهاشمزهی در گفت و گو با ایرنا افزود: این واحدهای صنفی ثابت و سیار شامل نانوایی، تعمیرگاه خودرو، سوپرمارکت، قصابی مرغ فروشی، تعویض روغن و آپاراتی، فروشگاه لوازم یدکی، لاستیک، باطری و شیشه خودرو، رستوران، قنادی و میوه فروشی و تعدادی دستگاه جرثقیل در تعطیلات نوروزی بصورت کشیک فعالیت خواهند داشت.
وی خاطر نشان کرد: کلیه مایحتاج، اقلام و کالاهای موردنیاز شهروندان در ایام شب عید توسط اتحادیه های صنفی مربوطه و ستاد تنظیم بازار شهرستان تامین شده است.
مسعود آزادی مسئول واحد بهداشت محیط خاش نیز به خبرنگار ایرنا گفت: از اوایل اسفندماه اکیپ های سلامت نوروزی شبکه بهداشت و چهار اکیپ واحد بهداشت محیط فعالیت خود را برای تامین سلامت شهروندان و مسافران نوروزی آغاز کرده اند.
به گزارش ایرنا خاش با 213 اثر تاریخی و طبیعی از جمله قله آتشفشانی نیمه فعال تفتان به عنوان بام شرق ایران، گل فشان پیرگل، رودخانه های زیبای ایرندگان و کارواندر، دریاچه سردریا، غارهای متعدد، چشمه های آب معدنی، سرد و گرم و نیز قلعه های متعدد تاریخی، بازارچه سرپوشیده و مسجد جامع یکی از مناطق مهم گردشگری سیستان و بلوچستان محسوب می شود.
7310 **6081
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.