اخبار مرتبط

محسن حیدری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی های قبلی و به منظور تکمیل شبکه پایش هواشناسی استان، ایستگاه بارانسجی خودکار سنگان از توابع شهرستان خاش در نزدیکی کوه تفتان افتتاح شد.
وی با بیان اینکه پیش از نصب این ایستگاه، اطلاعات بارش سنگان به وسیله یک ایستگاه بارانسنج سنتی برداشت و ثبت می شد، افزود: ایستگاه بارانسجی سنگان در سال 1366 تأسیس شد اما بر اساس رویکرد جدید هواشناسی در توسعه ارتباط آنلاین و برخط ایستگاه های هواشناسی سطح سیستان و بلوچستان، خودکار سازی این ایستگاه برای سرعت بخشیدن در ثبت و بهره برداری از داده های اقلیمی در دستور کار قرار گرفت.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: این ایستگاه علاوه بر ثبت میزان بارش، اطلاعات دمایی و رطوبتی منطقه را نیز به صورت خودکار و لحظه ثبت و به مرکز ارائه می کند.
حیدری به دلایل انتخاب سنگان برای اجرای طرح خودکارسازی ایستگاه های بارانسنجی استان اشاره کرد و گفت: با توجه به کوهستانی بودن بخشی از ایستگاه های بارانسنجی جنوب سیستان و بلوچستان و احتمال بروز اختلال در بسترهای ارتباطی آن‌ها در فرایند خودکارسازی، تأسیس نخستین ایستگاه بارانسنج تمام اتوماتیک هواشناسی استان به صورت آزمایشی در منطقه کوهستانی سنگان در حومه کوه تفتان انجام شد.
وی اضافه کرد: سنگان از روستاهای گردشگری سیستان و بلوچستان محسوب می شود که کشاورزی و باغداری نیز به صورت گسترده در آن رواج دارد به طوری که انار سنگان از مشهورترین محصولات باغی استان در این منطقه تولید می شود.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تاکید کرد: برخط شدن ایستگاه های بارانسجی یکی از مهمترین اقدامات برای تهیه سامانه های پیش بینی سیلاب است که برای فعال سازی این سامانه باید تمام ایستگاه های بارانسنجی جنوب استان تمام خودکار شود.
حیدری تصریح کرد: در برنامه خودکار سازی ایستگاه های هواشناسی سیستان و بلوچستان تصمیم بر این است که به جای خریداری تجهیزات خارجی، از نمونه های داخلی استفاده شود تا تولید ایرانی تقویت و معرفی شود. برای تحقق این موضوع نخستین دیتالاگر ایرانی در هواشناسی استان برای خودکارسازی ایستگاه بارانسنجی سنگان استفاده شد.
9908 **6081
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.