اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، رژیم ستم شاهی ظلم مضاعفی به سیستان و بلوچستان روا داشته بود به طوری که بسیاری از شهرها و روستاها از داشتن امکانات زیربنایی، جاده، آب، برق، راه و غیره بی بهره بود و در واقع محرومیت بر سراسر این منطقه سایه افکنده بود.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی با عزم جدی مسئولان نظام برای رفع محرومیت از چهره این استان حرکت به سمت سازندگی و توسعه و پیشرفت منطقه آغاز شد و همگان عزم را جزم کردند و برای ارائه آموزش به کودکان، نوجوانان و جوانان و ریشه کنی بی سوادی کمر همت بستند.
ساخت سه هزار و 350 مدرسه توسط اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان که با مشارکت خیران نیک اندیش در طول چهل سال انقلاب اسلامی انجام شده مهر قبولی بر کارنامه تعلیم و تربیت این دیار است.
نظام جمهوری اسلامی در راستای تحقق عدالت آموزشی از نظر مادی و معنوی گام های ارزنده ای را برای ایجاد فضاهای آموزشی و خدمات در راه علم آموزی مردمان مرزدار و سخت کوش این دیار برداشته است.
زنان و دخترانی که سالیان سال از بی سوادی رنج می بردند اینک راهی کلاس های درس شده و راه کسب علم و دانش را با جدیت می پیمایند به گونه ای که اکنون شمار دانش آموزان و دانشجویان دختر اگر بیشتر از پسران نباشد کمتر از آنان نیست.

** ساخت سه هزار و 350 مدرسه در سیستان و بلوچستان
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان گفت: از مجموع چهار هزار و 934 مدرسه موجود متعلق به آموزش و پرورش، سه هزار و 350 مدرسه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ساخته شده یعنی 68 درصد مدارس استان در این 40 سال بنا شده است.
علیرضا راشکی اظهار داشت: این رشد خوب فضاهای آموزشی در سیستان و بلوچستان نشان دهنده توجه نظام جمهوری اسلامی به توسعه علم و دانش در این دیار پهناور است.
وی با اشاره به اهمیت مقطع ابتدایی گفت: از مجموع سه هزار و 437 مدرسه ابتدایی موجود سیستان و بلوچستان 67 درصد آنها یعنی 2 هزار و 300 مدرسه در چهار دهه انقلاب اسلامی ساخته شده است.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان گفت: همچنین از مجموع 233 مدرسه شبانه روزی و هنرستان های موجود استان 90 درصد آنها یعنی 218 مدرسه بعد از انقلاب ساخته شده است.
راشکی با اشاره به اهمیت سرسرای های ورزشی در پویایی و سلامت دانش آموزان گفت: به برکت انقلاب اسلامی از مجموع 145 سرسرای ورزشی موجود مدارس استان 72 درصد آنها یعنی 104 سرسرا در طول این سال ها ساخته شده است.

** حضور فعال خیران در مدرسه سازی
مدیرکل نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان گفت: خیران مدرسه ساز نیکوکارانی هستند که با هدف ساختن مدرسه های جدید و نیز بازسازی، بهسازی و تجهیز مدارس موجود باری سنگین را بردوش می کشند و حرکتی سازنده و پویا را به عنوان نهادی مردمی و دلسوز سامان داده اند.
راشکی با قدردانی از خیران مدرسه ساز گفت: از مجموع مدارس ساخته شده پس از انقلاب در سیستان و بلوچستان 31 درصد یعنی یک هزار و 20 فضای آموزشی به صورت مردمی و یا با مشارکت خیران مدرسه ساز ساخته شده است.

** ایجاد ردیف ویژه اعتباری در راستای برقراری عدالت آموزشی
وی بیان کرد: همت والای مسئولان نظام مقدس جمهوری اسلامی برای شتاب بخشی به جبران کمبودهای آموزشی در این استان به حدی بود که علاوه بر کارهای ارزشمند گذشته، سال 95 برای نخستین بار ردیف ویژه اعتباری در راستای برقراری عدالت آموزشی در لایحه بودجه برای استان مدنظر قرار دادند.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان گفت: تجهیز 18 هزار و 145 کلاس درس استان به تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی از دیگر دستاوردهای چهل ساله انقلاب بود که زمینه بهره مندی 544 هزار و 352 دانش آموز با استعداد استان را از این امکانات فراهم کرد.
راشکی اظهار داشت: همچنین از سال 85 تخریب و بازسازی، مقاوم سازی مدارس بدون استحکام در قالب یک هزار و 416 مدرسه غیر استاندارد انجام شده است.
او از اجرای طرح حذف مدارس کپری از سیمای سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: سال 86 این طرح برای یک هزار و 215 کلاس درس استان آغاز شد که اکنون با پیشرفت 60 درصدی در دست اجراست.
مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان بیان کرد: طرح استاندارد سازی تجهیزات سرمایشی و گرماشی مدارس استان در قالب 11 هزار و 194 کلاس درس از سال 92 کلید خورده به طوری که اکنون 30 درصد پیشرفت دارد.
وی آغاز طرح مدیریت سبز در فضاهای آموزشی با هدف افزایش بهره وری و کاهش هدر رفت انرژی و تدوین سند پیشنهادی توسعه آموزش تحصیلات عمومی استان برای نخستین بار در کشور در راستای جبران کمبود فضاهای آموزشی استان برای رسیدن به استاندارد کشوری در قالب هفت برنامه، 20 طرح و هشت هزار و 695 طرح را از دیگر کارهای این نهاد برای گسترش عدالت آموزشی در استان برشمرد.
راشکی بیان کرد: با توجه به عقب ماندگی های تاریخی سیستان و بلوچستان و نرخ بالای موالید و جذب بازماندگان از تحصیل با وجود همه ین کارها، این استان همچنان در مدرسه سازی به پنج هزار کلاس درس جدید نیاز دارد.
به گزارش ایرنا، 720 هزار دانش آموز سیستان و بلوچستانی در سال تحصیلی 97-98 در شش هزار و 600 مدرسه ملکی و استیجاری با 40 هزار فرهنگی تحصیل می کنند.
73176**3213
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.