اخبار مرتبط

اله بخش ریگی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پاییز و زمستان امسال نوسانات دمایی در اکثر شهرهای سردسیر سیستان و بلوچستان زیاد بوده به طوریکه گاهی کمینه دما در دو روز متوالی بین 14 تا 18 درجه سلسیوس تفاوت دارد.
وی ادامه داد: برای نمونه در روز 14 دی ماه امسال کمینه دمای هوای زاهدان به 15 درجه سلسیوس رسید اما روز بعد این دما با 16 درجه کاهش به منفی یک درجه رسید یا اینکه روز 16 دی ماه کمینه دمای زاهدان به منفی چهار درجه سلسیوس رسید و روز بعد آن همین دما با 13 درجه افزایش به 9 درجه سلسیوس بالای صفر قرار گرفت.
رئیس گروه تحقیقات کاربردی هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: وجود این مقدار اختلاف دمایی ممکن است در روند گل دهی درختان اختلال ایجاد کند و خساراتی برای باغداران به بار آورد.
رئیس گروه تحقیقات کاربردی هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: اگر این شرایط در بهمن و اسفند نیز رخ دهد ممکن است موجب بهار زودرس و سرمازدگی درختان در فصل شکوفه دهی شود یعنی گل دهی زودتر از معمول اتفاق بیفتد و با یک کاهش دمای قابل ملاحظه درختان دچار سرمازدگی و یا حتی یخ زدگی شوند.
وی تصریح کرد: مدل های پیش بینی فصلی نشان می دهند که میانگین دمای هوای اکثر نواحی سیستان و بلوچستان در بهمن و اسفند گرمتر از نرمال خواهد بود اما باید منتظر ماند و دید این شرایط تثبیت می شود یا خیر؛ ولی آنچه برای دو فصل باقیمانده مهم است آستانه های دماییست که هر چه نزدیک به شرایط نرمال باشد بهتر است.
ریگی ضمن اشاره به آخرین وضعیت بارشی سیستان و بلوچستان گفت: این استان همچنان با درجات مختلف خشکسالی مواجه است و به لحاظ ریزش نزولات جوی نیز یک عقب افتادگی عمیق دارد.
9908**3213
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.