اخبار مرتبط

دکتر مهدی خسروی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تعداد بیمار تالاسمی در شهرهای زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون شناسایی شدند.
وی ادامه داد: در حوزه علوم پزشکی زابل 47 مرکز جامع خدمات سلامت وجود دارد که روزانه کار درمان افراد مراجعه کننده را انجام می دهند.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل تصریح کرد: هر بیمار تالاسمی به طور میانگین هر 20 روز یک بار خونگیری می کند که نیاز است در زمینه اهداء خون مردم نوع دوست یاری گر باشند.
وی خاطر نشان کرد: ازدواج های فامیلی و عدم آزمایش گیری قبل از ازدواج از جمله عواملی است که سبب تولد نوزاد با بیماری تالاسمی می شود.
خسروی گفت: تنها راه جلوگیری از بیماری تالاسمی انجام آزمایش های قبل از ازدواج است که انتظار می رود جوانان قبل از ازدواج آزمایش های مربوطه را انجام دهند.
به گزارش ایرنا تالاسمی یک بیماری مادرزادی است که در بدن این نوع بیماران هموگلوبین سالم به اندازه کافی ساخته نمی شود و به دلیل شکسته شدن مرتب گلبول های قرمز خون فرد دچار کم خونی می شود.
از منظر کارشناسان در سیستان و بلوچستان با توجه به ثبت نشدن برخی ازدواج ها به صورت رسمی و در نتیجه عدم دریافت مشاوره و انجام نشدن آزمایش های قبل از ازدواج و همچنین وجود نگرش های منفی در زمینه سقط جنین همچنان روند رو به رشد تعداد مبتلایان به بیماری تالاسمی ماژور ادامه دارد.
سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور به سبب گستردگی جغرافیایی و قرار گرفتن در همسایگی 2 کشور افغانستان و پاکستان در حوزه بهداشت و درمان به سه بخش تقسیم شده که شهرستان های شمالی شامل زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی زابل، شهرستان های زاهدان، میرجاوه، خاش، سراوان و سیب و سوران زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و شهرستان های ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، مهرستان، چابهار، کنارک، دلگان، فنوج و قصرقند زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر قرار دارد.
9914**3213
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.