به گزارش ایرنا عباس زارع روز دوشنبه در نشست ستاد استانی سامانه های نوین آبیاری سیستان و بلوچستان هدف از اجرای این سامانه ها را مدیریت و اصلاح مصرف آب در بخش کشاورزی عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به شرایط منابع آبی موجود کشور اجرای سامانه های نوین آبیاری به سمت افزایش کیفیت، بهبود بهره ‌برداری و هوشمند سازی این سیستم ها حرکت می کند.
وی افزود: اجرای سامانه های نوین آبیاری تقاضا محور بوده و مطابق دستورالعمل این سامانه برای همه متقاضیان واجد شرایط با مشارکت 80 درصدی دولت و 15 درصدی بهره بردار اجرا می‌شود.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی با توجه به شرایط خشکسالی حاکم در کشور گفت: در شرایط خشکسالی ضرورت استفاده بهینه از منابع آب و خاک چندین برابر شده و جهت گیری سامانه های نوین آبیاری به سمت توسعه عمودی تولیدات کشاورزی است.
وی تاکید کرد: با اجرای این سامانه ها راندمان آبیاری در مزرعه 30 تا 40 درصد افزایش خواهد داشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: با توجه به حدود 20 سال خشکسالی مستمر و کاهش شدید میزان بارندگی در این استان توسعه سامانه های نوین آبیاری برای بخش کشاورزی یک الزام است تا با مدیریت منابع آبی، نگهداری و استفاده بهینه از آب کم موجود بتوانیم وضعیت کشاورزی را پایدار نگه داریم.
مجتبی پیری افزود: برای اجرای سامانه های نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان محدودیت اعتبار وجود ندارد.
وی اجرای سامانه های جدید آبیاری متناسب با اقلیم سیستان و بلوچستان همانند آبیاری زیر سطحی، حذف سقف اجرای آبیاری کم فشار و افزایش سقف پرداخت هزینه اجرا به ازای هر هکتار را خواستار شد.
مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: برای توسعه سامانه های نوین آبیاری در استان اجرای 100 هزار هکتار در دست اقدام است که تاکنون بیش از 33 هزار هکتار آن به اتمام رسیده است.
جعفر زربافتی افزود: همچنین کار مطالعه سیستم های آبیاری نوین برای اجرا در سطح 30 هزار هکتار در سیستان و بلوچستان به اتمام رسیده است.
7316**3213
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.