اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا مجتبی پیری روز دوشنبه در کارگروه تخصصی خشکسالی، سرمازدگی و مخاطرات کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: سال گذشته 106 هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان زیر کشت انواع محصولات کشاورزی رفت که امسال با توجه به کاهش افزون بر 85 درصدی نزولات آسمانی نسبت به بلند مدت و به تبع آن کاهش 50 درصدی ذخایر آبی و افزایش دما شاهد کاهش سطح زیر کشت هستیم.
وی ادامه داد: براثر خشکسالی که سبب کاهش سطح زیر کشت مزارع کشاورزی سیستان و بلوچستان شده زندگی 70 درصد مردم که معیشت آنان به این بخش وابستگی دارد تحت تاثیر قرار می گیرد.
رئیس سازمان کشاورزی سیستان و بلوچستان بر اطلاع رسانی مسائل و مشکلات استان در سطح ملی و پیگیری پرداخت خسارات سال گذشته فعالان این حوزه تاکید کرد و افزود: خسارت های ناشی از حوادث غیر مترقبه به بخش کشاورزی در سال زراعی 96-97 در سیستان هشت میلیون و 154 هزار و 393 میلیون ریال و در شهرهای جنوب استان چهار میلیون و 56هزار و 791 ریال بوده است.
وی تاکید کرد: براثر خشکسالی بخش دامپروری سیستان و بلوچستان نیز با مخاطراتی نظیر کاهش جمعیت دامی، شیوع بیماری ها، کاهش درآمد دامداران و تولید گوشت روبه رو خواهد بود.
پیری افزود: از آنجایی که در سال زراعی جدید وضعیت سیستان و بلوچستان بسیار بحرانی و نگران کننده و زنگ خطر به صدا درآمده ضروریست از همه ظرفیت ها برای رفع مشکلات مردم استفاده کنیم.
وی بر کاهش خسارت ناشی از خشکسالی از طریق تغییر الگوی کشت، گسترش کشت گیاهان دارویی و کشت های متراکم نظیر خرما و مرکبات در سیستان و بلوچستان تاکید کرد.
رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: در بازده زمانی از یکم مهر تا 23 دیماه این استان تنها 4.9 دهم میلی متر بارندگی دریافت کرده است.
اله بخش ریگی افزود: سیستان و بلوچستان نسبت به بلند مدت مشابه افزون بر 90 درصد کاهش بارندگی را تجربه کرده است.
وی ادامه داد: سیستان و بلوچستان هم اینک سکاندار کم بارش ترین استان کشور است.
مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: با توجه به اینکه امسال این استان یکی از خشکترین سالهای خشکسالی خود را تجربه می کند باید برنامه ریزی لازم انجام شود تا مشکلات مردم به حداقل کاهش یابد.
عبدالرحمن شهنوازی افزود: با توجه به تداوم خشکسالی در سیستان و بلوچستان درخواست تشکیل کارگروه ملی احیای تالاب بین المللی هامون، توسعه اراضی دشت باهوکلات در سطح 6 هزار هکتار، پیگیری حق آبه رودخانه هیرمند، درخواست اعتبار 50 میلیارد تومانی برای مهار ریزگردها و غیره مورد توجه قرار گرفته است.
وی ایجاد سایت اسکان، پیش بینی سبد غذایی برای ساکنان مناطق دچار بحران سیستان و بلوچستان برای جلوگیری از مهاجرت و ماندگاری جمعیت، خرید علوفه برای نگه داشت دام، خرید تانکر آبرسانی در روستاهای در معرض تنش آبی و اختصاص آرد مورد نیاز و جمع آوری شن های روان از روستاها را از دیگر پیشنهادات برای رفع مشکلات استان در حوزه بحران خشکسالی برشمرد.
مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان تاکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون 160 روز توفانی و نامناسب در این استان گزارش شده است.
مدیر دفتر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان نیز در این نشست گفت: خشکسالی و کاهش بارندگی ها در سالجاری میزان حجم ذخیره آب در پشت هفت سد مخزنی این استان را به 429 میلیون متر مکعب رسانده به طوریکه هم اینک تنها 22 درصد ظرفیت این سدها آبگیری شده و 78 درصد آن خالی است.
ناصر ریکی افزود: این مقدار آب نسبت به مدت مشابه سال قبل با 814.56 میلیون متر مکعب، کاهش 47 درصدی را نشان می دهد.
7316**3213
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.