اخبار مرتبط

ابراهیم نرماشیری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح از اول آبان آغاز شده و تا دی سالجاری ادامه دارد و والدین می توانند با مراجعه به پایگاه های سنجش بینایی در مراکز بهداشتی و مهدهای کودک، کودکان خود را مورد سنجش بینایی قرار دهند.
وی با قدردانی از همراهی خانواده ها در اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم کودکان گفت: این طرح با همکاری ادارات بهداشت و درمان، آموزش و پروش و بهزیستی در مناطق شهری و روستایی با دایر کردن 100 پایگاه سنجش در حال اجراست.
رئیس اداره بهزیستی ایرانشهر با بیان اینکه این برنامه در سه سطح اجرا می شود، ادامه داد: کودکان در سطح اول توسط مربی از طریق چارت E یا دستگاه غربالگر بینایی مورد معاینه قرار گرفته و در صورت مشکوک بودن یا همکاری نداشتن به سطح دوم اپتومتریست ارجاع می شوند.
وی افزود: بعد از مشخص شدن وضعیت کودک در صورت لزوم جهت معاینات تخصصی تر به سطح سوم معاینه توسط پزشک معرفی می شوند.
نرماشیری اظهار داشت: کودکانی که در طول طرح مورد سنجش بینایی قرار می گیرند در صورت نیاز به کمک هزینه عینک و جراحی چشم از طرف سازمان بهزیستی حمایت می شوند.
به گزارش ایرنا آمبلیوپی یا تنبلی چشم یک مشکل بینایی است که حدود 2 تا سه درصد افراد جامعه گرفتار آن هستند که اگر به موقع درمان نشود باعث اثرات جدی بر زندگی آنان می شود.
در این بیماری یک چشم که به آن چشم تنبل یا آمبلیوپ می گویند، باعث می شود دید مرکزی در کودک به خوبی تکامل پیدا نکند؛ درمان نکردن آمبلیوپی موجب می شود کاهش دید تا آخر عمر در فرد مبتلا باقی بماند.
پیشگیری از تنبلی چشم و اختلال های بینایی به عنوان یکی از اهداف سازمان بهداشت جهانی تا سال 2020 تعیین شده است.
ایرانشهر از توابع سیستان و بلوچستان در 337 کیلومتری زاهدان مکز این استان واقع شده است.
7314**3213
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.