اخبار مرتبط

غلامرضا سجادی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال 600 هکتار از زمین های کشاورزی دلگان به کشت چای ترش اختصاص داده شده که نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است.
وی بیان کرد: برداشت چای ترش در این شهرستان تا اواخر آذرماه ادامه دارد و میانگین برداشت از هر هکتار 800 کیلوگرم است.
مدیر جهاد کشاورزی دلگان اظهار داشت: چای ترش این شهرستان علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی بویژه در اصفهان، بیرجند، و مشهد به کشور روسیه نیز صادر می شود.
وی بیان کرد: چای ترش یا چای مکی یک محصول وارداتی است که بیشتر از کشور عربستان وارد ایران می شود اما طی سالهای اخیرا کشت آن در برخی نقاط ایران گسترش یافته است.
سجادی افزود: چای ترش در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری قابلیت رشد دارد و به دلیل داشتن رنگ قرمز به آن چای قرمز نیز می گویند.
وی با بیان اینکه چای ترش از خانواده گیاه ˈپنیرکˈ است، گفت: بیشترین سطح کشت این محصول در ایران مربوط به سیستان و بلوچستان است و در این استان نیز شهرستان دلگان بالاترین میزان تولید را داراست.
مدیر جهاد کشاورزی دلگان با اشاره به خواص مفید و ارزش دارویی چای ترش اظهار داشت: کاهش فشار و کنترل کلسترول خون، رفع اختلالات کبدی و صفرا و کمک به پایین آوردن استرس از جمله فواید این محصول است.
وی تصریح کرد: به علت نبود صنایع فرآوری و بسته بندی، دلالان دیگر استان ها چای ترش دلگان را خریداری و پس از فرآوری و بسته بندی با برند دیگر استانها وارد بازار مصرف می کنند.
به گزارش ایرنا شهرستان دلگان از توابع سیستان و بلوچستان در 450 کیلومتری جنوب غربی زاهدان مرکز این استان واقع شده است.
7314**3213
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.