اخبار مرتبط

رسول راشکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سبدهای غذایی ذکر شده میان مردم هشت روستای توفان زده سیستان توزیع شد.
وی بیان کرد: نیروهای جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان همزمان با آغاز وزش باد شدید همراه با گرد و خاک از 22 شهریور تا دیروز/جمعه/ در شمال این استان در آماده باش کامل بودند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: 24 امدادگر با 2 دستگاه خودرو در این مدت به خدمات رسانی به مردم پرداختند.
به گفته کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان وزش باد همراه با گرد و غبار میزان غلظت ذرات معلق در هوای سیستان را روز /جمعه /به 14 برابر حد مجاز رساند.
مصدق گودرزی فر حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکروگرم بر مترمکعب عنوان کرد و گفت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت 683هزار و 970 میکروگرم بر مترمکعب یعنی 14 برابر حد مجاز گزارش شد.
وی افزود: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در این مدت با سرعت 86 کیلومتر بر ساعت علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در زهک به 800 متر و در زابل به هزار متر کاهش داد.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در نقاط مستعد توفان تا عصر امروز در شهرهای شمالی این استان تداوم دارد.
به گزارش ایرنا بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال سیستان و بلوچستان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آن به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7316**3213
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.