اخبار مرتبط

دبیر مجمع تشخیص ملحت نظام در دیدار جمعی از دانش آموختگان دوره های تربیت مدیران راهبردی جهادی:

حضور موزائیکی مردان سیاست در سربالایی جماران، فراتر از حاشیه و حتی فراتر از متن بود. کسانی که سی سال پیش دوش به دوش هم، بارها و بارها این سربالایی را طی می‌کردند تا به امام برسند، امروز یکبار دیگر، در صبح بارانی اسفند، پای بر جماران نهادند تا پیکر داماد امام را بر دوش بکشند و به امام برسانند. گویا جماران، میقات آغازها و پایان‌ها است ...

ساعت 6 صبح شنبه، در بیمارستان لاله تهران، بانگ رحیلی مردی نواخته شد که داماد بزرگوار رهبر کبیر انقلاب اسلامی بود. رحلت بروجردی، به زودی بر صدر اخبار ایران نشست و ده‌ها پیام تسلیت و اظهار نظر روانه رسانه‌ها شد. آنچه درپی می‌آید، بازخوانی اخبار، پیام‌ها و گفتگوهای مرتبط است.

اولین خبر این بود، دکتر محمود بروجردی داماد مکرم حضرت امام خمینی(س)، صبح امروز به دیار باقی شتافت. دکتر محمود بروجردی فرزند مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمد حسین بروجردی و نواده مرحوم آیت الله حاج میرزا مهدی بروجردی و داماد مکرم حضرت امام خمینی(ره) در شهریور ماه 1312 ه.ق در خانواده ای مذهبی و اهل علم در شهر مقدس قم متولد شد. آشنایی ایشان با حضرت امام به واسطه پدرشان (محمد حسین بروجردی)- که از دوستان امام بود- از همان اوان کودکی شروع شده بود.

وی در آذر ماه 1340 هجری -شمسی و در سن بیست و هشت سالگی با دختر امام (خانم زهرا مصطفوی) ازدواج می کند. ثمره این ازدواج میمون، دو فرزند به نامهای مسیح بروجردی و لیلی بروجردی است.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرستان قم و مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را در دانشگاه تهران پایان رسانید و با تدریس در مقاطع گوناگون تحصیلی از دبیرستان تا دانشگاه به تربیت دانش آموزان و دانشجویان پرداخت.

ایشان در عمر پر برکت خویش از سال های نخستین شکل گیری انقلاب اسلامی در کنار حضرت امام(س)، چون امینی صادق، حضوری موثر داشت و در سال های پس از انقلاب اسلامی با پذیرش مسئولیت های گوناگون علمی، فرهنگی و اجرایی در راستای تحکیم مبانی انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشت.

از جمله مسئولیت های ایشان، می توان به حضور در وزارت آموزش و پرورش و وزارت امور خارجه در کابینه شهید رجایی ـ به عنوان قائم مقام وزیر ـ و قائم مقام وزارت ارشاد، ریاست پژوهشگاه علوم انسانی، سفارت جمهوری اسلامی ایران در فنلاند و ریاست مرکز بین المللی گفت و گوی تمدن ها اشاره کرد.

دکتر محمود بروجردی پس از سالها تلاش و فعالیت در مراکز مختلف آموزشی، علمی، فرهنگی و اجرایی در داخل و خارج از کشور از جمله وزارت امور خارجه، مرکز مطالعات علمی و فرهنگی و... بازنشسته شدند. و سرانجام در صبحگاه شنبه 7 اسفند 89 دار فانی را وداع گفتند.

بلافاصله بعد از انتشار این خبر در پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران و انعکاس آن در رسانه های خبری، دفتر امام خمینی(س) در اطلاعیه‌ای ضمن تسلیت ارتحال این رهرو راه رهبر کبیر انقلاب اسلامی، با اعلام زمان و مکان برنامه تشییع و خاکسپاری، از عموم مردم شریف ایران دعوت کرد تا در این مراسم شرکت کنند.

متن اطلاعیه دفتر امام خمینی(س)به شرح زیر است:

انا لله و انا الیه راجعون

با نهایت تاثر و اندوه، ارتحال داماد بزرگوار حضرت امام خمینی(سلام‌الله علیه)، آقای دکتر محمود بروجردی را به اطلاع ملت شریف و قدرشناس ایران و دوستداران و پیروان امام راحل(س) می رسانیم.

آوازه ی نام نیک و سلامت نفس و ملازمت طولانی با امام خمینی و مراتب فضل وادب و دانش و خدمات ارزنده ی علمی و فرهنگی از مرحوم دکتر محمود بروجردی، که افتخار فرزندی مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج میرزا محمد حسین بروجردی را دارا بود، چهره ای نام آشنا برای تمامی اهل فرهنگ و ادب کشورمان ساخته است.

مرحوم دکتر بروجردی همچون دیگر اعضای خاندان شریف امام، در تمام سالهای سخت مبارزه وتبعید امام، با صبوری و گشاده رویی مثال زدنی خویش، کاروان پیشگامان نهضت امام را همراهی کرده است.

دفتر امام خمینی(س) ضمن عرض تسلیت به همسر مکرمه ی ایشان سرکار خانم دکتر زهرا مصطفوی و فرزندان مکرم ایشان خصوصا جناب حجت الاسلام و المسلمین ،حاج شیخ مسیح بروجردی و سایر منسوبین، از عموم طبقات مردم شریف و خصوصا علما و فرهیختگان جامعه برای حضور در مراسم بزرگداشت مرحوم دکتر بروجردی دعوت می نماید.

تجلیل از این چهره خدوم علمی و فرهنگی کشور در حقیقت بزرگداشت نام و یاد رهبر کبیر انقلاب اسلامی است.

مراسم تشییع در ساعت 9:30 صبح یکشبنه (89/12/8 ) از مقابل حسینیه جماران آغاز و سپس مراسم تدفین در حرم مطهر حضرت امام (س) برگزار خواهد شد

مجلس یاد بود و بزرگداشت مرحوم دکتر محمود بروجردی نیز روزدوشنبه (89/12/9)از ساعت 14تا 15:30 بعدازظهر درمسجد الجواد (ع)درمیدان هفت تیر برگزارخواهد شد .

مراسم ویژه بانوان نیز درهمان مکان و زمان برگزارخواهد شد.

با انتشار خبر ارتحال دکتر محمود بروجردی، ده‌ها پیام تسلیت برای بیت مکرم حضرت امام صادر شد. اولین پیام که در همان ساعات اولیه صبح منتشر شد، پیام تسلیت مقام معظم رهبری بود:
بسم ‌الله‌ الرحمن الرحیم

با تأسف فراوان اطلاع یافتیم که داماد گرامی حضرت امام خمینی، جناب آقای محمود بروجردی رحمه الله علیهما پس از دوران بیماری جانکاه و طولانی، دار فانی را وداع گفته اند. درگذشت این شخصیت فرزانه و محترم را به همسر فاضل و مکرّم و آقازادگان معزز ایشان و به بیت شریف امام بزرگوار تسلیت میگویم و رحمت و غفران الهی را برای ایشان مسألت می کنم.

سیّد علی‌ خامنه‌ ای

همزمان با صدور اطلاعیه ها، برخی از شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و علمی کشورمان، با حضور در منزل محروم بروجردی، ضمن قرائت فاتحه، مصیبت وارده را به حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن خمینی و حجت الاسلام و المسلمین مسیح بروجردی تسلیت گفتند.
رییس دفتر مقام معظم رهبری با حضور در منزل مرحوم دکتر بروجردی داماد حضرت امام خمینی (س) با خانواده آن مرحوم دیدار کرد.

در این دیدار، حجت الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی ضمن ابراز همدردی با خانواده مرحوم بروجردی، درگذشت آن مرحوم را از جانب مقام معظم رهبری به بیت معزز امام راحل تسلیت گفت.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی رییس جمهور سابق کشورمان، دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت، دکتر صادق طباطبایی و حجج الاسلام علی یونسی، محمدعلی رحمانی، عبدللله نوری، موسوی خوئینی ها، موسوی لاری، علیخانی، مجید انصاری، شیخ حسن صانعی و ... از حمله شخصیت هایی بودند که برای ادای احترام و عرض تسلیت در منزل مرحوم بروجردی حضور یافتند.

از سوی دیگر بسیاری از مراجع ؛ علما و شخصیت های سیاسی پیام های تسلیت خود به بیت مکرم امام راحل ارسال کردند.
آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت درگذشت دکتر محمود بروجردی، داماد محترم حضرت امام قدّس سرّه به فرزند وی و حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی تسلیت گفت .دراین پیام آمده بود : با کمال تأسّف و تألم رحلت والد ماجد، دانشمند ارجمند، استاد محترم جناب آقای حاج محمود بروجردی رحمت‌الله علیه، صهر معظم حضرت امام قدّس سرّه راخدمت سرکار معظم فاضله والده مکرمه و جناب‌عالی و سایر اعضای بلندپایه بیوت جلیله مخصوصاً حجة‌الاسلام و المسلمین آقای حاج سید حسن خمینی دامت افاضاته تسلیت عرض می‌نمایم. ‌فقید سعید در صفات کریمه و روحیات تابناک و محبت و عرض ارادت به ائمه طاهرین صلوات‌الله علیهم اجمعین، خلف صالح پدر و جد بزرگوارش و در زمره شیعیان مخلص و متعهد به ولایت اهل بیت علیهم‌السلام بود.

برای آن مرحوم از خدای متعال اجر جزیل و برای بازماندگان محترم، صبر جمیل مسئلت دارم.

حشره الله تعالی مع ساداته الانجبین محمد و آله الطاهرین صلوات الله علیهم اجمعین

آیت الله العظمی صانعی نیز درپی درگذشت دکتر محمود بروجردی درپیامی این مصیبت را تسلیت گفت و نوشت : « إِنَّا للهِ وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ »

جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ مسیح بروجردی(دام توفیقه) فوت والد گرامی مرحوم دکتر محمود بروجردی را به حضرت عالی و والده فاضله مکرمه و بیت شریف حضرت سیدنا الاستاد امام خمینی (سلام الله علیه) بالاخص فقیه متقی آقای آسید حسن آقا خمینی تسلیت عرض نموده امید آنکه خداوند او را باسمیّش پیامبر عظیم الشأن محشور نموده و به بازماندگان اجر جزیل و صبر جمیل عنایت فرماید.

آیت الله بیات زنجانی درپیامی به حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، درگذشت دکتر محمود بروجردی، داماد محترم حضرت امام قدّس سرّه به خانواده خانوادۀ حضرت امام (س) و بالاخص همسر ایشان تسلیت گفتند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی طی پیامی درگذشت مرحوم دکتر محمود بروجردی، داماد حضرت امام(س) را تسلیت گفت و خطاب به بیت مکرم و معزز حضرت امام (ره) نوشت:
خبر درگذشت مرحوم دکتر محمود بروجردی، داماد محترم حضرت امام(ره) که زحمات زیادی برای انقلاب اسلامی در دوران مبارزه کشیدند، باعث تأسف و تألم خاطر گردید. این مصیبت را به همه اعضای بیت، به ویژه حجج اسلام والمسلمین حاج سیدحسن خمینی و جناب آقای مسیح بروجردی و خانم‌ها زهرا مصطفوی و لیلی بروجردی تسلیت می‌گویم و علوّ درجات آن فقید سعید را از درگاه احدیت خواستارم.
دکتر علی لاریجانی نیز با صدور پیامی، درگذشت دکتر محمود بروجردی داماد مکرم حضرت امام خمینی(ره) را تسلیت گفت. همچنین، در پی درگذشت دکتر محمود بروجردی، داماد حضرت امام خمینی (س)، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیام تسلیتی صادر کرد.

آخرین خبر نیز این بود: پیکر مطهر مرحوم دکتر محمود بروجردی دقایقی پیش با حضور اعضای بیت مکرم حضرت امام (س)، شخصیت های سیاسی و مذهبی و دوستان آن مرحوم در جوار آرامگاه آیت الله سلطانی طباطبایی و بانوی انقلاب اسلامی به خاک سپرده شد.

اعضای خانواده مکرم حضرت امام، آیت الله موسوی بجنوردی، آیت الله موسوی خوئینی ها، حجج اسلام ابوترابی ،محمد ری شهری، علی یونسی، مصطفی پورمحمدی، مجید انصاری، محمد تقی رهبر، سید علاالدین بروجردی و نوادگان مرحوم آیت الله بروجردی از جمله از حاضران در مراسم تدفین آن مرحوم بوده اند.

بسیاری از شخصیت های دانشگاهی و فرهنگی که از دوستان آن مرحوم بودند و علاقه مندان خاندان مکرم حضرت امام نیز در مراسم تدفین آن مرحوم شرکت کردند.

صبح امروز آیین تشییع با قرائت قرآن و عزاداری عاشقان روح الله شروع و پس از اقامه نماز توسط حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی، پیکر مرحوم دکتر بروجردی از حسینه جماران تا حیابان نیاوران بر دوش مردم و مسوولان تشییع شد و از آنجا برای خاکسپاری به حرم مطهر رهبر کبیر انقلاب اسلامی انتقال یافت
آیت الله محمدی گلپایگانی مسوول دفتر مقام معظم رهبری، آیت الله امامی کاشانی، آیت الله راستی کاشانی ،آیت الله موسوی خوئینی‌ها، آیت الله موسوی بجنوردی، حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری مشاور مقام معظم رهبری ، حجت الاسلام ،و المسلمین محمود علوی عضو مجلس خبرگان رهبری ، دکتر محسن رضایی، دکتر علی اکبر صالحی وزیر امو رخارجه، مسعود زریبافان معاون رییس جمهور ، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر ، سید یاسر خمینی ، سید علی خمینی ، محمد رضا خاتمی ، علی خاتمی ، محمد علی انصاری ، دکتر حمید انصاری ،محمود دعایی،محمد علی رحمانی ، مجیدانصاری،سراج،علی یونسی، قدرت الله علیخانی، اختری ، حمید روحانی، شیخ حسن صانعی، موسوی لاری ،محمدمقدم، امام جمارانی، حشمتی ،خسروی، ابطحی، عبدالله نوری ، محمد صدر ، صادق خرازی، محمود واعظی ، محمد علی سبحانی غلامحسین امیری ، از جمله شخصیت هایی بودند که در مراسم تشییع دکتر بروجردی حضور یافتند.
مرحوم دکتر بروجردی، داماد مکرم امام صبح دیروز در سن 76 سالگی درگذشت.
مراسم بزرگداشت مرحوم دکتر بروجردی، فردا دوشنبه ساعت 14الی 15:30 در مسجد الجواد (ع) بصورت همزمان برای زنان و مردان برگزار خواهد شد.

آیین تشییع حاشیه‌هایی هم داشت:

- حضور موزائیکی مردان سیاست در سربالایی جماران، فراتر از حاشیه و حتی فراتر از متن بود. کسانی که سی سال پیش دوش به دوش هم، بارها و بارها این سربالایی را طی می‌کردند تا به امام برسند، امروز یکبار دیگر، در صبح بارانی اسفند، پای بر جماران نهادند تا پیکر داماد امام را بر دوش بکشند و به امام برسانند. گویا جماران، میقات آغازها و پایان‌ها است ... .

- حضور دختر ارشد امام با ویلچر در تشییع پیکر همسر خود، سوژه دل‌انگیز و رنجاننده ای بود او در گفتگویی بسیار کوتاه گفت که همسرم به من خیلی محبت کرد.

- سربالایی میدان جماران، پشت سر «لا اله الا الله»گویان، بازار گفتگو داغ بود در این میان، پرسش‌وپاسخ خبرنگاران از کسانی چون ناطق نوری که مدتهاست پای رسانه‌های مکتوب ننشسته‌اند، از ثمرات آیین تشییع بود.

- تنها نماینده دولت، مسعود زریبافان معاون رییس جمهور بود. در این میان، حضور جدیدترین وزیر کابینه دهم را نه حضور یک دولتمرد کابینه‌نشین که حضور یک دوست بر آیین تشییع دوست32 ساله اش بود.

- حضور گسترده اساتید دانشگاه از جمله اعضای هیئت علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران قابل توجه بود. آنها آمده بودند تا هم‌دانشکده ای خود را تشییع کنند ناطق نوری هم در سخنانش، او را هم‌دانشکده ای خود خواند.

- حضور چهره‌هایی که چندی است درصحنه سیاسی کشور کمتر دیده می شوند ، از نکات دیگر مراسم بود. عبدالله نوری از جمله این شخصیت ها بود.

- شخصیت محوری آیین تشییع مرحوم بروجردی، یادگار گرامی امام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی بود که علاوه بر اقامه نماز بر پیکر داماد امام، پذیرای تسلیت‌ها و تعزیت‌های مردم و مسوولان و نقطه اتصال تقارن‌های دیروز و تقابل‌های امروز بود.

- یکی از بنرهای تلیغاتی آیین تشییع، تصویری ایستاده از امام خمینی و دکتر بروجردی بود که در گوشه سمت چپ آن نوشته شده بود: گنج زری بود در این خاکدان.

 

در جریان مراسم تشییع، خبرنگاران دیدگاه‌‌های شخصیت‌ها را جویا شدند:

زهرا مصطفوی: همسرم یک مرد متدین الهی بود

"دکتر زهرا مصطفوی" دختر امام خمینی(س) در حاشیه مراسم تشییع مرحوم دکتر بروجردی در گفتگویی کوتاه با خبرنگاران درباره شخصیت همسر خود گفت:" شخصیت حقیقی و علمی والایی داشت. از نظر علمی تلاش می کرد هر چه می تواند یاد بگیرد."

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جماران،وی درادامه افزود:" همسرم یک مرد متدین الهی بود که هدفش خدمت به انقلاب و امام بود."

دکتر مصطفوی همچنین اظهار داشت:" ایشان اعتقاد قلبی به ولایت داشت و در تمام عمرش خدمات شایسته ای به مجموعه نظام و انقلاب کرد."

دحترحضرت امام درباره جایگاه دکتر مصطفوی در مقام همسر وی گفت:" ایشان خیلی به من محبت کرد و من خیلی از از ایشان راضی هستم."

محمدی‌گلپایگانی :مرحوم بروجردی، مردی دانشمند و فاضل بودند

رییس دفتر مقام معظم رهبری گفت:" مرحوم آقای بروجردی علاوه بر افتخار دامادی حضرت امام(س) همسر خانم فاضله و ارزشمندی بودند که این خود افتخار بزرگی است."

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، "حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی" در حاشیه مراسم تشییع مرحوم بروجردی در جمع خبرنگاران اظهار کرد:"مرحوم بروجردی از خانواده‌ای بزرگ و اهل علم بودند. ابوی ایشان مرحوم میرزاعلی بروجردی از دانشمندان و علمای بزرگ حوزه بودند و مرحوم آیت‌الله گلپایگانی نیز شاگرد میرزاعلی بروجردی بودند."

وی ادامه داد:" ایشان در چنین خانواده‌ای بزرگ شدند و در مرحله بعد افتخار دامادی حضرت امام(س) را پیدا کردند."

گلپایگانی همچنین گفت:" آقای بروجردی دارای تالیفات بسیار ارزشمندی هستند و مردی دانشمند و فاضل بودند."

رییس دفتر مقام معظم رهبری با اشاره به مسوولیت‌های مختلف مرحوم بروجردی در دوران بعد از انقلاب اظهار داشت:" ایشان در دوران زندگی خود صاحب رای مستقیم بودند و خدمات مثبتی داشتند و ماموریت‌های زیادی را بر عهده گرفتند."

وزیر امور خارجه: بروجردی، در خدمت به خلق و عبادت خالق زبان‌زد بود

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به همکاری خود با مرحوم بروجردی در وزارت خارجه گفت: مرحوم بروجردی از دوستان قدیمی من بود و بیش از 32 سال افتخار دوستی با ایشان را داشتم و در وزارت علوم نیز با ایشان همکار بودم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، علی‌اکبر صالحی" که در حاشیه مراسم تشییع پیکر مرحوم بروجردی، داماد امام (ره) در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، اظهار کرد: مرحوم بروجردی یار وفاداری برای امام(ره)، دانشمندی فرهیخته و انسانی مخلص بودند و در خدمت به خلق و عبادت خالق زبان‌زد بودند. ایشان انسانی خوش‌مشرب بود که وقتی انسان با ایشان نشستی داشت جز مفرح ذات نبود.

وی با اشاره به مسوولیت‌های مرحوم بروجردی یادآور شد: دکتر بروجردی رییس پژوهشگاه علوم انسانی، بنیانگذار دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، معاون وزارت علوم، سفیر جمهوری اسلامی در فنلاند و در عرصه‌های مختلف منشاء خدمت بودند.

ناطق نوری: بروجردی، مرید و عاشق امام بود

وی هیچگاه مدعی چیزی نبود اینکه داماد حضرت امام بود هر گز از این فرصت بهره ویژه ای برای خود نبرد.

حجت الاسلام و المسلمین ناطق نوری در حاشیه مراسم تشییع مرحوم بروجردی در جمع خبرنگاران گفت:" ما با آقای بروجردی در سالها 47 و 48 در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران هم دانشکده ای بودیم. بنابراین از نزدیک با ایشان ارتباط تنکاتنگ داشتم."

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، رییس اسبق مجلس اظهار داشت:" یکی از خصوصیات مهمی که ایشان داشت و از مرحوم پدرش به ارث برده بود خوش‌خلق بودن، متواضع بودن، اجتماعی بودن و معاشرتی بودنش بود."

وی همچنین افزود:" وی هیچگاه مدعی چیزی نبود اینکه داماد حضرت امام بود هر گز از این فرصت بهره ویژه ای برای خود نبرد."

وی اظهار داشت: "علاوه بر ارتباط فامیلی با امام، مرید و عاشق امام بود، هر وقت صحبت امام بود و خاطره ای از دوران امام نقل می کرد، اشک جلوی چشمانش را می گرفت و با احساس و عشق، خاطرات امام را بیان می کرد."

ابوترابی فرد درگذشت داماد حضرت امام(ره) را تسلیت گفت

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی درگذشت محمود بروجردی دامام امام راحل را به خانواده و بیت حضرت امام (ره) تسلیت گفت.

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس "محمد حسن ابوترابی فرد" که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت با عرض تسلیت به خانواده و بیت امام راحل، اظهار داشت:" خداوند مراتب فضل و ادب و ملازمت با امام راحل و افتخار فرزندی عالم فرزانه میرزا محمد بروجردی و همراهی با نهضت انقلاب اسلامی را در سال‌های سخت مبارزه به داماد امام عنایت کرد."

وی گفت: از سوی همکاران ارتحال برادر مکرم و گرانقدر جناب آقای دکتر محمود بروجردی داماد بزرگوار بنیان‌گذار عظیم‌الشان انقلاب اسلامی حضرت امام (قدس) را خدمت همسر مکرم ایشان سرکار خانم زهرا مصطفوی فرزند فاضل هوشمند و برومند حضرت امام (زه)، آقازادگان معزز ایشان به ویژه حجت‌الاسلام و المسلمین حاج شیخ مسیح بروجردی و بیت شریف بنیانگذار عظیم‌الشان جمهوری اسلامی ایران تسلیت عرض می کنم.

وی افزود: خداوند متعال سلامت نفس، مراتب فضل و ادب و ملازمت طولانی با نفس نفیس امام بزرگوار و افتخار فرزندی عالم فرهیخته حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج میرزا محمد حسین بروجردی اعلی الله مقام الشریف، افتخار خدمت به ملت بزرگوار ایران در سالهای سخت مبارزه و همراهی با پیشگامان نهضت عظیم اسلامی ملت عزیز ایران را به آن بزرگوار عنایت کرده بود.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

دبیر مجمع تشخیص ملحت نظام در دیدار جمعی از دانش آموختگان دوره های تربیت مدیران راهبردی جهادی:

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.