اخبار مرتبط

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی صبح امروز (چهارشنبه) با محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق و هیئت همراه دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش جماران، دریابان علی شمخانی گسترش همکاری های منطقه ای، اقتصادی و امنیتی میان ایران و عراق را فرصتی راهبردی و تامین کننده امنیت منطقه و پیشرفت و توسعه دو کشور دانست و خاطر نشان ساخت؛ توسعه همکاریهای همه جانبه ایران و عراق می تواند با طراحی و اجرای برنامه های موثر در ابعاد اقتصادی،تجاری وانرژی موجبات آرامش و رفاه پایدار را برای مردم دو کشور فراهم نماید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تمجید از مواضع اصولی و شجاعانه رئیس مجلس عراق در حمایت از ارمان فلسطین و حمایت از حقوق ملت ستمدیده این کشور در برابر رژیم غاصب و اشغالگر صهیونیستی، این مسئله را نشان دهنده هوشیاری جامعه عراق دانست و افزود؛ طرح های انحرافی برای فراموشی آرمان آزادی سرزمین اسلامی فلسطین محقق نخواهد شد.

دبیر شورای عالی امینت ملی گفت؛ راهپیمایی عظیم اربعین نمونه بارز و بی نظیری از تعاملات فرهنگی و علایق مردمی میان دو کشور است و باید تلاش نمائیم با بهره گیری از فرهنگ اربعین جبهه متحد مظلومان عالم برای مقابله با ظلم، تبعیض و بی عدالتی در جهان متشکل کنیم .

علی شمخانی حضور نیروهای آمریکایی در منطقه را تهدیدی بلند مدت برای حکومت های مردم سالار و متکی به توان داخلی و مخالف وابستگی به قدرت ها توصیف و تاکید کرد؛ تجربه پرهزینه حمله داعش به عراق نشان داد آمریکا در مواقع بحران نه تنها حاضر نیست از مردم و دولت ها در برابر عناصر تروریست دفاع کند، بلکه تمام ظرفیت های تسلیحاتی و اطلاعاتی خود را برای مدیریت تروریسم و استفاده ابزاری از ان به خدمت می گیرد.

شمخانی سفر اتی رئیس جمهوری اسلامی ایران به عراق را فرصتی تاریخی برای تصمیم گیری نهایی در پرونده های مرزی،حقوقی و اقتصادی بین دوکشور عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: با تلاشهای مشترک انجام شده طی سالهای اخیر ،مجموعه سازوکارها و زیرساختهای لازم برای ایجاد جهش در همکاریهای اقتصادی میان دوکشور فراهم شده است

محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق در این دیدار خاطر نشان ساخت؛ ایران نقش مهمی در ایجاد امنیت و ثبات در منطقه دارد وشکست جریان تروریسم تکفیری بدون حضور و ایفای نقش فعال ایران ممکن نبود. 

رییس پارلمان ملی عراق با تقبیح استفاده از اهرم تحریم یکجانبه علیه کشورها خاطرنشان کرد:به هیچ کشوری اجازه نخواهیم داد که از خاک عراق برای اقدام بر علیه کشور دیگراستفاده کند

وی که در رأس یک هیئت بلند پایه به تهران سفر کرده است افزود؛ پیوندهای ناگسستنی دو ملت در سایه مشترکات دینی، فرهنگی و اعتقادی واراده رهبران دو کشور، زمینه های منحصربفردی از منافع مشترک را پیش روی ایران و عراق قرار داده است

 

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.