اخبار مرتبط

ابوالفضل حسن بیگی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : اقدامات پیشگیرانه مانند تعیین تکلیف یا مهر و موم چاه های غیرمجاز و استفاده از سامانه های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی برای رفع کم آب در اولویت کاری دولت قرار گیرد.
وی با بیان این که انتقال آب خزر به سمنان یک طرح منطقه ای نیست که با موافقان یا مخالفان منطقه ای روبرو شود، یادآور شد : این طرح به عنوان یک طرح ملی در سفر سال 95 رییس جمهوری به سمنان به تصویب رسید و پشتوانه مطالعاتی دارد.
این نماینده مجلس ادامه داد : در بعضی از استان های کشور با تغییر الگوی مصرف و فرهنگ سازی، بخش قابل توجهی از مشکلات کم‌آبی برطرف شد اما در سمنان با وجود اجرای بسیاری از طرح های پیشگیرانه روز به روز چالش کم‌آبی در استان افزایش می یابد.
حسن بیگی اضافه کرد : بحران آب در بسیاری از نقاط کشور وجود دارد و باید به صورت منطقه ای و ارایه تدابیر پیشگیرانه و عملیاتی برای رفع این چالش اقدام کرد.
وی با بیان این که برای تامین و رفع کمبود آب در استان در چند سال گذشته نظرات کارشناسی قابل توجهی ارایه شده، اما تاکنون این برنامه ها برای حل مشکلات خشکسالی برای درازمدت کارساز نبوده است، گفت: با وجود انجام برنامه های پیشگیرانه تنها راه رفع بحران کم‌آبی انتقال آب خزر است و باید مسوولان استانی و کشوری این طرح را اجرایی کنند.
در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که هفت درصد از آن به مصارف خانگی اختصاص دارد، میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود 200 لیتر در شبانه روز و در استان سمنان 160 لیتر و کمتر از متوسط کشوری است.
در سمنان بیش از 700 هزار نفری سمنان 2 هزار و 10 واحد تولیدی فعالیت دارد.
این استان 198 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.
6026/7339
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.