اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، کشاورزان با وجود تمام مسایل و مشکلات از کمبود آب، خشکسالی های متوالی، خسارت های سیل، سرمازدگی و آفات، همچنان به عنوان تامین کننده تغذیه اصلی جمعیت کشور مجبور به ادامه فعالیت هستند.
دولت برای کمک به تامین نقدینگی، تامین تجهیزات و ماشین آلات، رفع نیازها در بخش های مختلف و جبران خسارت ها از طریق تزریق تسهیلات بانکی به کمک کشاورزان می پردازد.
نرخ سود تسهیلات کشاورزی در جلسه شورای پول و اعتبار در نیمه اول سال 96 به 15 درصد کاهش یافت، در یک هزار و دویست و بیستمین جلسه شورای پول و اعتبار پس از تصویب کاهش نرخ سود سرمایه‌گذاری برای تمام بخش‌های اقتصادی کشور از 21 درصد به 18 درصد، با تلاش وزارت جهاد کشاورزی این نرخ برای بخش کشاورزی به 15 درصد کاهش یافت ولی همچنان شرایط اقتصادی حاکم بر بخش کشاورزی، کشاورزان را نسبت به همین میزان سود تسهیلات نیز دلسرد می کند.
بالابودن نرخ سود این تسهیلات یکی از دلایل بی‌رغبتی کشاورزان برای استفاده از تسهیلات مختلف بخش کشاورزی است و سالانه شاهد جذب نشدن 100 درصدی این سهم تسهیلات در بخشی از حوزه ها هستیم.
معاون برنامه‌ریزی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: نرخ سود تسهیلات برای بخش کشاورزی با تلاش دولت تدبیر و امید در سال 96 از رقم های بالای 25 درصد به 15 درصد کاهش یافت.
خدابخش عرب تصریح کرد : ولی همچنان کشاورزان نسبت به دریافت تسهیلات به همین میزان سود کاهش‌یافته تمایل زیادی ندارند که دلیل اصلی آن شرایط اقتصادی حاکم به حوزه های مختلف کشاورزی است.
وی با اشاره به اختصاص 188 میلیارد ریال تسهیلات مکانیزاسیون برای کشاورزان استان سمنان در سال 97، خاطرنشان کرد : این تسهیلات در سال گذشته 184 میلیارد ریال بود که 60 درصد از آن جذب شد.
معاون برنامه‌ریزی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان بیان کرد : از نظر کشاورزان نرخ سود این تسهیلات همچنان بالاست، از سوی کارشناسان و کشاورزان منطقی ترین میزان سود تسهیلات برای بخش کشاورزی سود کمتر از 10 درصد است.
وی با اشاره به این که همان طور که بخش صنعت از سود بالای تسهیلات دچار مشکل شده است بخش کشاورزی به خاطر سود تسهیلات از این تسهیلات بهترین استفاده را نمی برد ، خاطرنشان کرد: تاثیرپذیری کشاورزی از شرایط اقلیمی مانند خشکسالی یا خسارت های متعدد، سود کشاورزان در سال های اخیر را کاسته است و کشاورزان رغبت کمتری برای دریافت تسهیلاتی با این میزان سود دارند.
عرب با بیان این که از نگاه بهره برداران تمام بخش های زراعی، باغبانی، دامپروری و مرغداری دریافت تسهیلات کشاورزی مقرون به صرفه نیست، گفت: بهره برداران با توجه به درآمد سال های اخیر خود، سود 15 درصد تسهیلات را اقتصادی نمی دانند.
معاون برنامه‌ریزی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان با اشاره به سیاست کاهش اراضی کم‌بازده زراعی و تبدیل آن با باغ به منظور کاهش مصرف آب و افزایش بازدهی در تولید، افزود: در استان سالانه بین 2 تا 2.5 هزار هکتار از مزارع به باغ تبدیل می شود.
وی سمنان را از استان های برتر کشور در زمینه اجرای این سیاست برشمرد و بیان کرد: سطح مزارع استان با اجرای این سیاست در طی 15 سال از 100 هزار هکتار به 85 هزار هکتار کاهش یافته است و باغ به 54 هزار هکتار افزایش یافته است.
معاون برنامه‌ریزی سازمان جهادکشاورزی استان سمنان تاکید کرد : در بخش کشاورزی، ارتقای بازدهی مصرف آب در استان به طور جدی دنبال می شود، این رقم اکنون در استان متوسط 42 درصد و در کشور 37 درصد است و باید توجه داشت یک درصد افزایش بازدهی آب نیازمند 700 میلیون ریال هزینه است.
استان سمنان 45 هزار بهره بردار بخش کشاورزی، 198 هزار هکتار اراضی باغی و زراعی دارد و بخش کشاورزی حدود 87 درصد آب تولیدی استان را مصرف می کند.
6103/6026
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.