اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، نمایندگان مردم استان سمنان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایرنا ، علاوه بر موارد یادشده تاکید دارند مسوولان امر با ارایه برنامه های جامع و عملیاتی برای رفع مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی برای تحقق شعار سال اقدام کنند.
گام نخست برای حمایت از کالای ایرانی، به اعتقاد صاحبنظران امر ، شناسایی مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی است، تا زمانی که گره از مشکلات فعالان اقتصادی کشور باز نشود، کالاهای ایرانی رنگ و بو کیفیت به خود نمی گیرد.
اشتغالزایی یکی از مهمترین مزیت‌ های حمایت از تولید داخلی به شمار می‌رود و از طرفی کاهش آمار بیکاری در کشور با برگزاری همایش و پویش های ملی و استانی محقق نمی شود و برای اجرای این طرح مهم رویکرد عمل گرایانه از سوی مردم و مسوولان و انسجام ملی الزامی است.
کارشناسان اقتصادی معتقدند، نداشتن توانایی لازم در خصوص ساخت و بهره برداری از تجهیزات و فناوری روز برای تولید باکیفیت،دسترسی نداشتن به مواد اولیه مرغوب و متناسب با سطح انتظار و رضایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، ضعف دانش و برخورداری از مهارت های روزآمد و کارآمد فنی دنیا مهمترین موانع کنونی تولید با کیفیت در کشور است.
به گفته مسوولان اکنون ایران به لحاظ ایجاد شرایط رقابتی و مشوق‌های لازم به منظور تولید باکیفیت و مناسب صادرات برای دچار ضعف و کاستی‌های زیاد است.
به باور کارشناسان، مهمترین راهبرد برای حمایت از کالای ایرانی توجه به زیرساخت های سرمایه گذاری است و دولت برنامه ریزی و پیش بینی های لازم را در بودجه برای جلوگیری از زیان فعالان اقتصادی به واسطه نوسانات ارز و همچنین بازار فروش و خرید مواد اولیه انجام دهد.
توجه به اصل نگاه درون زا به اقتصاد ملی زمانی می تواند جامه عمل بپوشد که خرید کالاهای تولید داخلی در اولویت قرار گیرد و به نظر می رسد تحقق این مساله امری دوسویه است؛ بخشی به ساختار و بخشی دیگر به کارگزار باز می گردد.
در بخش ساختاری، کشورها با سیاستگذاری و برنامه ریزی های اقتصادی سعی می کنند، اقتصاد ملی خود را تقویت کرده و رشد و پیشرفت را محقق سازند و از طرفی دیگر مردم می توانند نقشی بسیار مهم را عهده دار شوند که مهمترین آن ها خرید کالاهای تولید داخلی است.
به نظر می رسد توانمندسازی اقتصاد و اصلاح الگوی مصرف کالاهای تولید داخلی با ارتقای فرهنگ مصرف داخلی محقق می شود، از این رو یکی از راه های رسیدن به اهداف پیشرفت کشور، فرهنگ سازی در زمینه مصرفِ تولید داخلی است.
از سویی دیگر، اگر بنگاه های اقتصادی کشور به هر دلیلی نتوانند نیاز مصرف کننده را تامین کنند و با توجه به فضای جهانی شدن و رقابتی که وجود دارد، کالاهای خارجی جایگزین کالاهای داخلی می شود، بنابراین رعایت نکردن این حقوق باعث حذف شدن از بازار رقابت می شود زیرا در دنیای کنونی هیچ الزامی برای مصرف کننده وجود ندارد که مجبور شود یک کالای خاص را خریداری کند.
** گام نخست شناسایی مشکلات تولید است
نماینده مردم شهرستان های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی گفت: باید به این باور برسیم که بهترین راه برون‌رفت از شرایط اقتصادی امروز استفاده از تولیدات داخلی و رونق تولید است.
غلامرضا کاتب در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: در زمان ‌حاضر اقتصاد ایران بیمار است و بهبود آن با حمایت از تولید داخلی ممکن می شود.
وی خاطرنشان کرد: برگزاری همایش و پویش برای حمایت از کالای ایرانی زمانی معنا پیدا می‌کند که از تولیدکنندگان حمایت کنیم و در این همایش ها مردم تشویق به خرید کالای ایرانی می‌شوند.
وی ادامه داد: تولیدکنندگان ایرانی با مشکلات زیادی دست و پنچه نرم می‌کنند و همین مشکلات باعث شده است که بر تولید آنها خدشه وارد شود.
کاتب اضافه کرد : باید به سوال پاسخ داده شود که چرا مردم تمایلی به خرید کالای ایرانی از خود نشان نمی‌دهند؟ و اگر قرار است از تولید ایرانی حمایت کنیم لازم است نخست باید مشکلات این واحدها را برطرف کنیم.
عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد : کیفیت کالاهای ایرانی به مراتب از پنج سال گذشته بسیار ارتقا یافته و دیگر لزومی به واردات کالاهای مشابه خارجی نیست.
وی تصریح کرد : تولیدات داخلی با مشکل بسته‌بندی و خدمات پس از فروش مواجه است و باید دولتمردان برای حل این مشکلات چاره‌ای بیندیشند،
کاتب ادامه داد : اگر این مشکلات رفع شوند بدون تردید می‌توان امیدوار بود که مردم به تولیدکنندگان داخلی دوباره اعتماد کنند.
وی بیان داشت : چندین سال است که به تولیدکنندگان وعده داده‌ شده بود که از آغاز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها 30 درصد از درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی به بخش تولید داده شود، اما تاکنون حتی یک ریال هم به تولیدکنندگان پرداخت‌ نشده است و در تسهیلات دریافتی از بانک‌ها نیز بانک مرکزی سود دریافتی را 18 درصد اعلام کرده‌ است، اما در عمل سود دریافتی نزدیک 25 درصد است.
**کالای بی کیفیت داخلی منشاء رکود اقتصادی باشد
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی گفت : اکنون عوامل متعددی منجر به رکود در اقتصاد کشور و به خصوص ایجاد مانع در مسیر تولید داخلی با کیفیت شده‌اند که یکی از آن ها می تواند کالاهای بی کیفیت داخلی و نبود بازار فروش باشد.
ابوالفضل حسن بیگی در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: نداشتن توانایی لازم درخصوص ساخت و بهره برداری از تجهیزات و فناوری نوین روز برای تولید با کیفیت، دسترسی نداشتن به مواد اولیه مرغوب و متناسب با سطح انتظار و رضایت تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، ضعف دانش و برخورداری از مهارت های روزآمد و کارآمد فنی دنیا مهمترین موانع کنونی تولید باکیفیت در کشور است.
وی تصریح کرد : هم اکنون ایران به لحاظ ایجاد شرایط رقابتی و مشوق‌های لازم به منظور تولید باکیفیت و مناسب صادرات برای دچار ضعف و کاستی‌های زیاد است.
وی اضافه کرد : بدون تردید تولیدکنندگان داخلی نیازمند حمایت هستند و این حمایت‌ها می‌تواند در قالب‌های مختلفی نمود پیدا کند و یکی از راه‌های حمایت از تولید داخلی راه‌اندازی توجه به درد و دل های صاحبان واحدهای صنعتی است.
حسن بیگی ادامه داد : تولیدکنندگان داخلی باید کالای باکیفیت تولید و در این حالت می‌توان امیدوار بود که مردم با خرید کالای ایرانی از تولیدات آنها حمایت کنند.
وی گفت : هزینه تولید در ایران بالاست و همین مساله انگیزه تولید را از تولیدکنندگان گرفته است، علاوه بر این نحوه دریافت مالیات نیز متناسب با درآمد تولیدکنندگان نیست و همه عوامل دست به‌دست هم داده‌اند که نرخ تمام‌شده کالا در ایران بالا برود و مردم کمتر تمایل به خرید کالای ایرانی داشته باشند.
نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد : در سایه حمایت دولت از تولیدکنندگان امکان اعتماد دوباره مردم به تولیدکنندگان داخلی فراهم می‌شود و دولت باید به صورت واقعی از تولید حمایت کند.
**شعار سال با برگزاری همایشها محقق نمی شود
نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: در ایران تعداد کارخانه‌های تولیدکننده قابل توجه است و تولیدکنندگان ایرانی بیش از نیاز تولید می‌کنند و از این‌رو این ذهنیت ایجاد شده است که ایرانیان تولید داخل کشور را خریداری نمی‌کنند اما باید بگویم که چنین نیست و ما در کشور با مازاد تولید مواجه هستیم.
احمد همتی اظهارداشت : تولیدکنندگان خارجی بر مبنای سفارش تولید انجام می‌دهند و در ایران عرضه از تقاضا سبقت گرفته است و نگاه تولیدکنندگان داخلی صادرات محور نیست.
وی خاطرنشان کرد: زمانی رکود بر اقتصاد حاکم خواهد شد که نه کالایی تولید شود و نه خریداری وجود داشته باشد و این در حالی است که ‌اکنون بازار خرید و فروش در کشور تا حدودی بعد از برجام رونق پیدا کرده است.
همتی با بیان این که تحقق شعار سال با برگزاری همایش و سخنرانی ها محقق نمی شود، گفت: اگر تلاش بیشتری در گذشته برای رفع مشکلات اقتصادی کشور انجام می شد اکنون با چالش افزایش روزافزون آمار بیکاری در کشور مواجه نبوده ایم.
نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی اظهارداشت : تحقق شعار سال می‌تواند کاستی‌هایی که در چند سال گذشته در اقتصاد کشور به وجود آمده بود را جبران کند چراکه اگر از کالاهای ایرانی حمایت شود،تولید و اشتغال رونق پیدا کرده و به‌ نوبه خود بسیاری از مشکلات در این زمینه رفع خواهد شد.
وی اضافه کرد : تولیدکنندگان هم وظیفه سنگینی دارند و اگر بخواهند رضایت مصرف‌کنندگان را جلب کند باید کیفیت کالای خود را بالا ببرند و اگر مصرف‌کننده هم احساس کند کیفیت کالای مصرفی مطلوب است به طور قطع نیاز او برطرف شده و دیگر لازم نیست کالای خارجی را خریداری کند.
**شرط لازم رشد اقتصاد حمایت از کالای ایرانی است
نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی گفت: شرط لازم رسیدن به رشد اقتصادی پایدار در کشور تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی بوده و تحقق این امر خود مستلزم پیشنیازهای فرهنگی است.
سیدحسن حسینی شاهرودی در گفت و گو با ایرنا با اشاره به این که خرید کالای خارجی را نباید افتخار تلقی کنیم، اظهارداشت:‌ فرار از مالیات نباید افتخار باشد و در کنار آن اخلاق حرفه‌ای لازمه و عنصر توسعه اجتماعی است تا در جامعه و میان کاسبان اعتماد وجود داشته باشد.
وی با تاکید بر این که تشویق مردم و مصرف‌ کنندگان به تهیه و مصرف کالاها و تولیدات ایرانی باید در تبلیغات تولید‌ کنندگان و صنعتگران داخلی مورد توجه قرار گیرد، و با ترغیب مصرف ‌کنندگان به خرید کالاهای داخلی بخش عظیمی از مشکلات صنعت و تولید کشور رفع خواهد شد.
حسینی شاهرودی ادامه داد: تاکنون هیچ راهکار عملی برای ترغیب مردم به اجناس تولید داخل تدوین نشده است و همواره این فرهنگ که حتی جنس چینی از جنس ایرانی بهتر است میان مردم تبلیغ و نهادینه می شود.
نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات متعدد واحدهای تولیدی از جمله تامین نقدینگی، مسایل مالیات و تامین اجتماعی، تسهیلات بانکی و کاغذ بازی های اداری اداری گفت: برداشتن موانع پیش روی واحدها و کاهش هزینه آنها اولین گام برای حمایت از کالای ایرانی است.
حسینی شاهرودی همچنین دومین گام برای حمایت از کالای ایرانی را صادرات آن و برجسته کردن تولیدات داخل کشورمان در بازارهای جهانی دانست.
وی با بیان این که اکنون 75 تا 80 درصد کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در داخل کشور تولید می‌شود، گفت : برای ایجاد فرهنگ مصرف کالای داخلی مردم، مسوولان، تشکل‌های اقتصادی بخش خصوصی و دیگر بخش ها مسوولیت دارند.
وی گفت: نباید حمایت از کالای داخلی، واردات کالاهای خارجی را ناپسند کند، زیرا واردات نیز در تمام دنیا یک رویه تجاری است و انجام می‌شود.
حسینی شاهرودی خاطرنشان کرد : ایجاد توازن بین واردات و صادرات و مثبت شدن تراز تجاری باید در اصل حمایت از کالای ایرانی مدنظر قرار گیرد.
در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال بیش از سه هزار و 500 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید به واحدهای صنعتی استان سمنان پرداخت شد.
از سوی رهبر معظم انقلاب، 1397 سال حمایت از کالای ایرانی اعلام شد.
در سمنان یک هزار و 800 واحد تولیدی و صنعتی فعالیت دارد که باید برای مصرف تولیدات آن ها در داخل استان برنامه ریزی اصولی اتخاذ کرد.
6026/7339
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.