اخبار مرتبط

در جلسه هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس جمهور ؛

در این مطلب آمده است : هرازگاهی مردم ایران شاهد هستند که ارزش پول آنان در برابر پول‌های خارجی به شدت کاهش پیدا می‌کند در این میان به غلط بیان می‌شود دلار آمریکا گران شده است، در پاسخ به آنان باید گفت به هیچ وجه دلار گران نشده است کمااینکه ارزش ارزهای دیگر مثل پوند انگلیس، یوروی اروپا، دینار کویت، ریال عمان، فرانک سوئیس و... در برابر یکدیگر ثابت هستند این ریال کشور عزیزمان است که ارزش خود را برابر پول‌های ثابت جهان از دست می‌دهد.
از آنجایی که دست اندرکاران اقتصاد کشورمان از تخصص کافی بی‌بهره‌اند هربار که ارزش ریال کم می‌شود گناه را به گردن دلالان و صرافان میدان فردوسی می‌اندازند و این در حالی است که بیشترین صادرات توسط دولت انجام می‌گیرد به تبع درصد زیادی از پول خارجی را دولت دریافت می‌کند.
ملاحظه می‌کنید تناسب قیمت ارز و طلا بین پول‌های جهان ممکن است اندکی تغییر کرده باشد ولی با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود تقریبا اکثر پول‌های کشورها و قیمت طلا در آن کشورها ثابت مانده است و این ارزش پول ما است که صدها برابر کم و ارزش طلا هزار برابر زیاد شده است البته کشورهای دیگری چون نیجریه، گینه، کره شمالی، ونزوئلا، اندونزی با اینکه دارای سرمایه‌های عظیم خدادادی هستند نتوانسته‌اند ارزش پول خود را حفظ کنند.
بنابراین کم شدن ارزش پول ملی ابتدا گریبان قشر حقوق بگیر و کم درآمد و کسانی که درآمد ثابتی دارند، می‌گیرد و این در حالی است خیل عظیم مردم این دیار هیچ ارتباط مستقیم با پول‌های خارجی ندارند شاید در همه عمر خود یک‌بار هم دلار ندیده باشند ولی برای تامین معاش خود این چنین در چنبره نابرابری پول ما با پول‌های کشورهای دیگر گرفتار شده اند. در این میان می‌توان به اقشار دیگر اشاره کرد که با کم شدن ارزش پول ملی دچار مشکل شده و به بن‌بست می‌رسند مثل تولیدکنندگانی که مجبورند برخی از مواد اولیه خود را از خارج وارد کنند تا جایی که مرکز تولیدی آنان تعطیل شده و عده زیادی از کارگران به خیل بیکاران کشور افزوده می‌شوند و یا اربابان جراید و ناشران و نویسندگان کتاب که کاغذ مصرفی آنان از خارج وارد می‌شود به این گروه نیز شوک شدیدی وارد شده و مجبورند عطای روزنامه و کتاب و نویسندگی را به لقایش ببخشند.
بنابراین اگر دولت گمان می‌کند دست‌های پنهانی باعث برهم زدن وضع اقتصادی کشور می‌شوند بلادرنگ باید آن دست‌ها را قطع کند و اگر ناتوان هستند از مردمی که به رئیس این دولت رای داده‌اند، کمک بگیرند.
این درست نیست اقتصاد یک کشور قدرتمند با این وسعت و با آن سابقه تاریخی و هشتاد و پنج میلیون نفر جمعیت و با این سرمایه سرشار خدادادی به دست تعداد معدودی سرمایه‌دار و یا کسانی که پول این مردم زحمتکش را به خارج منتقل می‌کنند، نابود شود. قدر مسلم خیانت یک عده خائن ابدا با اقتدار دولت همخوانی ندارد حتی اگر معاون اول آن دولت نرخ دلار را به طور رسمی 4200 اعلام کند که این خود جای بحث دارد که چگونه می‌شود بودجه کشور که با دلار 3800 تومانی بسته شده در همین ابتدای سال قیمت دلار باید 4200 تومان تعیین شود با این حال بعید به نظر می‌رسد که همین قیمت هم تا پایان سال ثابت بماند.
6026/7342
انتهای پیام

اخبار مرتبط

در جلسه هیأت دولت به ریاست معاون اول رئیس جمهور ؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.