اخبار مرتبط

سرهنگ عباسعلی ترحمیان روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : عامل اصلی آتش سوزی سهل انگاری مردم است به طوری که در برخی از موارد، بی احتیاطی مسافران، گردشگران و برخی از بهره برداران در نحوه استفاده از آتش و مطمئن نشدن از خاموش کردن آن، موجب آتش سوزی می شود.
وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از دلایل آتش سوزی بارندگی در ماه های ابتدایی سال است و با توجه به این که اقلیم استان سمنان گرم و خشک است، قطع بارندگی باعث خشک شدن پوشش گیاهی می شود در نتیجه با کوچکترین جرقه ای آتش سوزی پیش می آید.
وی اضافه کرد : افزایش گشت زنی در عرصه های مختلف منابع طبیعی به ویژه در ایام تعطیل و پایان هفته، خرید تجهیزات اطفا حریق و توزیع در شهرستان ها، اجرای مانورهای مبارزه با آتش سوزی در مراتع و جنگل ها و عقد قراردادبا شوراهای اسلامی مناطق مستعد آتش سوزی و حاشیه جنگل از جمله اقدامات این اداره کل برای کاهش آتش سوزی است.
وی تصریح کرد : 37 فقره آتش سوزی در استان سمنان در سال ٩٥ رخ داده است که 30.5 هکتار از عرصه های منابع طبیعی و جنگل آتش گرفتند، در شهرستان شاهرود 28 فقره و در مهدیشهر و میامی بعد از شهرستان شاهرود بیشترین آتش سوزی رخ داده بود.
ترحمیان ادامه داد : از این 30.5 هکتار، 21 هکتار مرتع ها و هشت هکتار مرتع مشجر و یک هکتار جنگل آتش گرفتند که تعداد وقوع و مساحت آتش سوزی در سال ٩٥ نسبت به سال ٩٤ افزایش داشته است.
وی اضافه کرد : اقدامات مختلفی برای پیشگیری و مقابله با آتش سوزی مانند توزیع اقلام و تجهیزات اولیه اطفا حریق در بین ٣٢ دهیاری، به ویژه مناطق پرخطر، توجه ویژه به جوامع محلی و برگزاری کلاس های آموزشی در شهرستان های مختلف، در سال 95 انجام گرفته است.
وی افزود : در سال ٩٥ اقدام گسترده ای در هماهنگی با مراجع قضایی انتظامی و تعزیرات در زمینه برخورد با عوامل وقوع این آتش سوزی ها انجام شد و مسببان این حادثه شناسایی شدند.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی استان سمنان گفت : مشارکت مردم در امر حفاظت از عرصه های منابع طبیعی بسیار مهم است و انتظار می رود مردم در صورت مشاهده هرگونه تخلف، تصرف و آتش سوزی در عرصه ها، مراتب را درا سرع وقت، از طریق سامانه رایگان امداد جنگل و مرتع به شماره 1504 به یگان حفاظت منابع طبیعی گزارش کنند.
به گزارش ایرنا، از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد نواحی بیابان و خشک، 38.5 درصد مراتع، 2 درصد اراضی کشاورزی و 3.6 درصد جنگل است.
از مجموع مناطق جنگلی در استان سمنان، 58 هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، 150 هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و 144 هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی است.
7341/6026
خبرنگار: خدیجه سلطانی پور ** انتشاردهنده: جانعلی فتحی
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.