اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، کاظم جلالی چهارشنبه شب در جشن پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، در سرسرای شقایق های دانشگاه صنعتی شاهرود، با بیان اینکه در انتخابات این دوره، جفاهای بسیاری انجام شد، افزود: برخی از ابزار اقتصادی و نیازهای معیشتی مردم استفاده کردند و مردم هم نشان دادند که نمی توان به شعور آن ها توهین کرده با مطرح کردن افزایش یارانه رای به دست آورد.
وی با بیان اینکه عده ای برجام را به سخره گرفتند، اضافه کرد: اگر برجام نبود، امروز کشور در وضعیت نفت در برابر غذا قرار می گرفت؛ البته پس از برجام در مسایل پولی و بانکی رویدادها به کندی انجام گرفت.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برخی آقایان زمانی که خودشان هواپیماهای دست دوم می خریدند در کشور جشن می گرفتند اما زمانی که دولت یازدهم برای خرید این میزان هواپیما به طور مستقیم با بویینگ و ایرباس قرارداد می بندد، این کار را به سخره می گیرند.
جلالی ادامه داد: آیا درست است که هواپیما خریداری نشده و سالانه چهار میلیارد دلار از پول کشور به جیب شرکت های ترکیه و اماراتی برود؟ وقتی کشتی ها بیمه می شوند می گویند کار مهمی نیست؛ آیا آن روزی که کشتی های ایرانی را بیمه نمی کردند تحقیر نبود؟
وی درباره رشد اقتصادی کشور نیز گفت: در مناظره ها گفته شد رشد 9 درصدی چیز مهمی نیست؛ در حالی که رشد متوسط اقتصادی دنیا در سال 2016، 2 و هفت صدم درصد بوده و رشد اقتصادی در سال 2017 نیز 3 و یک دهم درصد تخمین زده می شود.
جلالی با تاکید بر اینکه منبع دولت برای اعلام رشد اقتصادی کشور علمی است، افزود: درست است که 6 و یک دهم درصد این رشد مربوط به فروش نفت است اما زمانی که در گسترش صنعت پتروشیمی تلاش می شود می گویند این کار اقتصادی نیست؛ عجیب است که می گویند چرا نفت می فروشیم؟
وی با اشاره به بازیافتن بازار فروش نفت ایران پس از برجام اشاره کرد و گفت: در گذشته در برداشت از میدان های مشترک نفتی از قطر و عراق عقب مانده بودیم اما امروز به جایی رسیده ایم که از آن کشورها بیشتر برداشت می کنیم.
رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با اشاره به وعده ریاست جمهوری درباره افزایش 25 درصدی صادرات، بیان کرد: فقط در سال های 94 و 95 بود که طراز تجاری کشور مثبت شده و صادرات غیر نفتی آن از صادرات نفتی اش پیشی گرفت.
جلالی ادامه داد: تورم در 40 سال گذشته فقط چهار بار در سال های 54، 64، 69 و 95 تک رقمی شده است.
وی اضافه کرد: دولت در سال 92 کشور را با 25 میلیارد دلار واردات قاجاق تحویل گرفته و توانست آن را به 12 و پنج دهم میلیارد دلار کاهش دهد، آن وقت می گویند چرا قاچاق را صفر نکردید؟ چرا روزی که قاچاق کالا افزایش می یافت کسی صدایش در نمی آمد؟
نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات به مسایل بین المللی نیز اشاره کرد و گفت: سفر ترامپ به عربستان هم زمان با انتخابات ایران تصادفی نبود و آن ها تصور می کردند اتفاق های دیگری رخ داده و آن ها به سود خود از آن بهره ببرند اما مردم با حضور 42 میلیونی خود آن ها را متعجب کردند.
جشن پیروزی حسن روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با حضور پرشور و گسترده مردم چهارشنبه شب در دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار شد.
بیش از 52 هزار شاهرودی در انتخابات 29 اردیبهشت، به حسن روحانی رای دادند، که سه درصد بیشتر از انتخابات سال92 بود.
7359/6167 خبرنگار: مهسا شانیان ** انتشاردهنده: محسن شاکری

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.