اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، علی طیب نیا شامگاه روز سه شنبه در جمع مدیران و نخبگان استان در تالار شهید مطهری سمنان افزود : ما افتخار می کنیم که با فساد و قاچاق مقابله و از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران داخلی حمایت می کنیم و جامعه را دو قطبی ایجاد نخواهیم کرد.
وی با تاکید بر این که با پرداخت یارانه نمی توان در کشور اشتغال، تولید و خلق پول کرد، گفت : راهبرد اصلی ما این است با ایجاد اشتغال بیشتر زندگی شرافتمندانه را برای مردم فراهم کنیم.
وی اظهارداشت : اجرای صحیح و کامل سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند رشد اقتصادی و اشتغال مولد و پایدار را به همراه داشته باشد.
وی اضافه کرد: با اقتصاد مقاومتی می توان بیکاری را در جامعه کاهش داد و با ایجاد اشتغال با فقر و آسیب های اجتماعی مبارزه کرد.
وزیر اقتصادی و دارایی با بیان این که کاهش فقر و نداری با پرداخت صدقه، کارانه و یارانه با چاپ اسکناس امکان پذیر نیست، گفت: این اشتغال مولد است که می تواند فقر را به صورت اصولی از بین ببرد و در کنار آن عزت مردم را حفظ کند.
طیب نیا ادامه داد : با پرداخت یارانه نمی توان معیشت مردم را تامین کرد، بلکه عزت آنها را هم مخدوش می کنیم.
وی با بیان این که خوشحالیم که کشور ما دارای یک برنامه عملیاتی در حوزه اقتصاد مقاومتی است، خاطرنشان کرد: رشد اقتصادی ایران در 38 سال گذشته حدود 3.2 درصد برآورد می شود حتی در مقطع هشت سال دولت نهم و دهم نرخ رشد اقتصادی تنها 2 درصد بود اما امروز خوشبختانه رشد اقتصادی، ایران را در زمره کشورهای برتر خاورمیانه قرار داده است.
طیب نیا با بیان این که سال 92 در تاریخ کشور به لحاظ بالاترین نرخ تورم و منفی شدن رشد اقتصادی ماندنی شد، گفت: در مقابل سال 95 نیز در تاریخ کشور ما برای همیشه به ثبت رسید چرا که در این سال رشد اقتصادی به هشت درصد و نرخ تورم نیز تک رقمی شد و هیچ سالی همانند این سال نداشتیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی بزرگترین چالش اقتصادی ایران را وابستگی به درآمد نفتی ذکر و اضافه کرد : درآمد نفتی نعمت و موهبتی الهی است اما شیوه ناصحیح بهره گیری از این درآمدها نعمت را به نغمت تبدیل می کند.
وی با بیان این که تورم 40 درصدی را به تورم 9 درصدی تبدیل کردیم و غول تورم را زمین زدیم اما این روزها عده ای علاقه دارند که مجددا این غول تورم را زنده و دوباره به جان مردم بیندازند، گفت : شعارهای عوام فریبانه یارانه ای و کارانه ای اگر بخواهد تحقق پیدا کند نتیجه آن چیزی جز بیداری غول تورم در اقتصاد ایران نخواهد بود.
طیب نیا افزود: این قانون اقتصاد است اگر بدون کار و زحمت و تولید پولی در جیب شما گذاشتند، بدانید از جیب دیگران با تورم و کاهش قدرت خرید بر خواهند داشت.
وی تصریح کرد : امروز کسی دیگر از نوسانات و هیجانات نرخ ارز گله نمی کند و اقتصادانان انتقاد دارند چرا نرخ ارز از قیمت تورم کمتر شده است؟.
وزیر اقتصاد دولت یازدهم با بیان این که در ابتدای کار این دولت از نرخ بالای تورم سخن می گفتند ولی امروز هیچ کدام از نامزدها صحبتی از نرخ تورم نمی کنند، گفت: امروز همه اقتصاد دانان و فعالان اقتصادی باید از کاستی ها و ضعف ها نقد منصفانه کنند و راهکار عملی ارایه کنند و اگر شیوه کار نادرست است راهکار عملی به ما بدهند.
طیب نیا با بیان اینکه نباید در ذهن مردم این گونه القا کرد که دولت ناکارآمد است و در مردم نسبت به دولت بی اعتمادی ایجاد کرد، بیان داشت: در اکثر شاخص ها وضعیت مناسبی داریم، در سال گذشته 72 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی داشتیم و 113 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی داشتیم.
وی با بیان این که دولت موفق شد با اصلاح شیوه ها در گمرک کشور شفاف سازی را حاکم کند، گفت: قاچاق کالا در سال 95، از 25 میلیارد به 12.5 میلیارد کاهش یافته است.
وزیر اقتصاد افزود: وزیر اقتصاد و دارایی در سفر یکروزه به استان سمنان در چندین جلسه اقتصادی شرکت کرده است.
7470/6026
خبرنگار: علیرضا عربی **انتشار دهنده: جانعلی فتحی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.