اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سیدحسن حسینی روز سه شنبه در نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان در شاهرود با حضور علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی اقدامات خوبی در حوزه اقتصادی کشور در یک سال گذشته انجام داده است.
وی با اشاره به اینکه تلاش مجاهدانه در عرصه اقتصاد در یک سال گذشته از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی شاهد بوده ایم و هرچند مشکلات اقتصاد زیاد است اما عملکرد این وزارت خانه قابل تحسین است، افزود: لایحه 12 برنامه جامع اقتصاد مقاومتی و لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده و چند برنامه دیگر به مجلس شورای اسلامی ارایه شده است که امیدواریم در سال جاری مصوب شود.
حسینی با اشاره به نیازهای حوزه شاهرود و میامی در حوزه اقتصادی، گفت: در صورت توجه به زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری لازم، بخش معدن در شاهرود می تواند 20 هزار شغل ایجاد کند، باید برای رفع مشکلات شرق استان سمنان فکری شود، شاهرود ظرفیت بالایی در گردشگری، معدن و صنعت دارد که نیازمند توجه بیشتر است.
نماینده شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید بدانیم برنامه دولت برای این شهرستان چیست و باید برنامه مهمی برای ایجاد اشتغال در شرق استان سمنان انجام شود، تاکید کرد: کاهش نرخ بیکاری در این منطقه نیاز به برنامه ویژه دارد.
وی با اشاره به ظرفیت کشاورزی شاهرود گفت: اگر 12 هزار هکتار سامانه نوین آبیاری برای کشاورزی شاهرود اجرا شود شاهد تحول در این حوزه خواهیم بود، 70 هزار تن سیب زمینی و 100 هزار تن انگور در شاهرود تولید می شود که اگر فراوری بشود می توان گامی مهم برای افزایش اشتغال برداشت.
حسینی با تاکید بر اینکه باید کشاورزان شاهرود با بازار جهانی ارتباط داشته باشند که به همین منظور باید فرودگاه شاهرود احیا شود و با کمک های مردمی فرودگاه شاهرود در حال ساخت است، ادامه داد: برای مرز هوایی در این بخش باید پیگیری ویژه ای شود، از سویی برنامه ای برای جبران خسارت سرمازدگی به پنج هزار هکتار باغ انگور شاهرود باید دیده شود.
نماینده شهرستان های شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی ، لحاظ کردن منطقه ویژه اقتصادی، ارتقای پارک علم و فناوری به شهرک با توجه به وجود 40 هزار دانشجو در این شهرستان و فعال سازی معادن مس و زغال سنگ برای افزایش اشتغالزایی را مهمترین نیازهای اقتصادی این شهرستان عنوان کرد.
علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در سفر یک روزه به سمنان، پس از حضور در نشست اقتصاد مقاومتی استان سمنان در فرمانداری شهرستان شاهرود، مرکز خدمات ارزیابی ویژه صادرات استان سمنان مستقر در شاهرود را به همراه مسعود کرباسیان رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران به بهره برداری می رساند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی عصر سه شنبه با حضور علی خزاعی معاون وزیر و رئیس سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی ساعت 16 در همایش توسعه صادرات استان سمنان در سالن یادگار امام(ره) استانداری حضور می یابد و سپس ساعت 17 با نخبگان استان سمنان در سالن شهید مطهری سمنان دیدار می کند.
استان سمنان 9.7 میلیون هکتار وسعت، 702 هزار نفر جمعیت، حدود هزار و 800 واحد دارای پروانه بهره برداری در بخش صنعت است که سال 95 موفق به صادرات بیش از 323 هزار تن کالا با ارزآوری 143 میلیون و 405 هزار و 816 دلار شدند که از نظر ارزش دلاری در مقایسه با سال 94 حدود 17 درصد افزایش داشته است.
تاکنون 772 واحد صنعتی و کشاورزی استان سمنان از هزار و 803 واحد تولیدی معرفی شده به بانک‌های استان موفق به دریافت تسهیلات رونق تولید به میزان چهار هزار و 245 میلیارد ریال شدند و بر اساس اعلام مسوولان، تا کنون 76 درصد از اشتغال پیش بینی شده در واحدهای دریافت کننده این تسهیلات در استان سمنان محقق شده است.
در دولت تدبیر و امید در استان سمنان ٨٧ طرح با سرمایه گذاری ٦ هزار و ٥٧٥ میلیارد تومان تفاهم نامه اجرای طرح های مختلف با بخش خصوصی منعقد شده است.
7339/6103 خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد ** انتشاردهنده: مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.