اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سعید دهقانلو روز یکشنبه به خبرنگاران در سمنان ابراز داشت: سال 97 حدود 700 هزار نسخه کتاب از کتابخانه ‌های عمومی این استان امانت گرفته شد.
وی با اشاره به اینکه در استان سمنان 71 باب کتابخانه شامل 47 کتابخانه شهری و 24 کتابخانه روستایی وجود دارد، گفت: یک میلیون و 72 هزار و 227 نسخه کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان سمنان وجود دارد.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان افزود: در حال حاضر 60 هزار و 433 نفر عضو کتابخانه‌های عمومی استان سمنان هستند.
دهقانلو از فعالیت‌ های متنوع فرهنگی در کتابخانه ‌های عمومی استان سمنان خبر داد و گفت: سال گذشته 462 نشست کتاب‌خوان کتابخانه‌ای، 154 نشست کتاب‌خوان مدرسه ای، 78 نشست نقد و رونمایی و 10 مسابقه کتاب‌خوانی مکتوب در حوزه شهرستانی و استانی برگزار شد.
وی با اشاره به اینکه در سال 97 چند طرح شاخص توسط کتابخانه‌ های عمومی استان سمنان در قالب طرح چله افتخار به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد، بیان داشت: اجرای مسابقات نقاشی و کتابخوانی در شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه، «لیگ کتابخوانی» در شهرستان شاهرود، «پویش انقلاب» در شهرستان دامغان و «40 مدرسه و 40 کتاب» در شهرستان‌های گرمسار و آرادان از جمله این طرح ها بود.

**اجرای نخستین مسابقه لیگ کتابخوان در شاهرود
دهقانلو با بیان اینکه اولین مسابقه لیگ کتابخوانی ویژه دانش آموزان نوجوان در شهرستان شاهرود برگزار شد، گفت: ترغیب نوجوانان به مطالعه و ارائه سیر مطالعاتی مدون و مشخص و آشنایی چگونگی خواندن کتاب و شیوه بررسی محتوایی آن از مهم ترین اهداف برگزاری مسابقه بود. وی افزود: این طرح در اولین مرحله با مشارکت 24 گروه چهار نفره برگزار شد و 12 گروه برگزیده به مرحله دوم راه یافته و به رقابت پرداختند.
دهقانلو با تاکید بر اینکه این مسابقه به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود و با مشارکت بسیج دانش آموزی و انجمن اسلامی آموزش و پرورش این شهرستان از اواخر دی 97 برگزار شد، اظهار داشت: منابع این مسابقه به گونه ای انتخاب شده بود که دانش آموز نسبت به مطالعه کتاب شوق و رغبت داشته باشند و با مفاهیمی همچون انقلاب اسلامی، شهدا و ادبیات دفاع مقدس آشنا شوند.
وی گفت: در برگزاری این طرح کتابخانه‌ها و کتابداران شهرستان شاهرود به صورت مستقیم مشارکت کردند.

**شرکت بیش از 37 هزار سمنانی در جشنواره کتابخوانی رضوی
وی با بیان اینکه در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی 37 هزار و 978 نفر از استان سمنان شرکت کردند، گفت: امسال در بخش پویش کتاب ‌خوان مجازی در کل کشور 9 هزار و 844 نفر شرکت کردند که هزار و 654 نفر از استان سمنان بودند.
دهقانلو این تعداد را 17 درصد کل شرکت کنندگان کشور عنوان کرد.

**حضور چشمگیر شرکت کنندگان در جشنواره خاطره نویسی و قصه گویی
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان همچنین از شرکت حدود 450 نفر از کارکنان، کتابداران و اعضای کتابخانه‌های عمومی استان در جشنواره خاطره نویسی خبر داد و با اشاره به درخشش کتابداران این استان در جشنواره منطقه ای قصه گویی اظهار داشت: در آیین اختتامیه جشنواره منطقه ای قصه گویی که در تهران برگزار شد، سه کتابدار استان سمنان به مرحله ملی راه یافتند.
سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان از برگزیده شدن روستای مومن آباد این استان در ردیف روستاهای دوستدار کتاب کشور خبر داد و گفت: یک هزار و 406 روستای کشور در طرح انتخاب روستاهای دوستدار کتاب نامزد شده بودند که با رای هیات داوران، روستای مومن آباد سمنان در ردیف 10 روستای دوستدار کتاب قرار گرفت.

**فعالیت 20 انجمن کتابخانه های عمومی در استان سمنان
وی با اشاره به اهمیت انجمن های کتابخانه های عمومی به عنوان پشتیبان اجرایی و فکری کتابخانه های عمومی در پیشبرد اهداف نهاد،‌ گفت: استان سمنان دارای 20 انجمن، شامل یک انجمن استان و هشت انجمن در شهرستان‌ های سمنان، شاهرود، دامغان، گرمسار، مهدیشهر، سرخه، میامی، آرادان و 11 انجمن بخش و شهر بیارجمند، بسطام، مجن، کلاته خیج، رودیان، امیرآباد، کلاته رودبار، دیباج، شهمیرزاد، درجزین و ایوانکی است.
به گزارش ایرنا، ساخت و احداث کتابخانه در روستای نام نیک با زیربنای 209 مترمربع با اعتبار 2 میلیارد و 500 میلیون ریال، زیباسازی نما و داخل کتابخانه ابن یمین فریومدی روستای فریومد، فضاسازی کتابخانه حضرت علی اکبر(ع) روستای نردین و محوطه سازی کتابخانه عمومی امام حسین(ع) کالپوش میامی از جمله مساعدت های خیران در این شهرستان بوده است.
7342م/6103
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.