اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، یکی از چالش های اساسی که در کشور وجود دارد نبود اطلاع رسانی منسجم و هدفمند در زمان های بحران است و دستگاه های مرتبط امدادی و مدیران مرتبط با مدیریت بحران، راهبرد، آئین نامه یا دستورالعمل مشخصی برای ارتباط گیری با رسانه در زمان بحران ندارند.
اطلاع رسانی همراه با سرعت، صحت و دقت در زمان بحران ها و حوادث طبیعی و غیر طبیعی باعث جلوگیری از اختلال در روند ارائه اطلاعات به آسیب دیدگان و مردم خواهد شد. از دیگر سو اطلاع رسانی نادرست و ناقص می ‌تواند فرآیند مدیریت بحران و تصمیم ‌گیری مسئولان و مدیران این بخش را متاثر و دچار اختلال کند.
استان سمنان در این روزها در حالی درگیر برخی حوادث طبیعی است که پاسخ گو نبودن مدیران امدادی به خصوص مدیران مرتبط با مدیریت بحران خبرنگاران را آزار داد.
در حالیکه اطلاع رسانی و هشدار های رسانه های رسمی کشور برای جلوگیری از تلفات جانی و مالی نقش زیادی دارد افرادی چون مدیرکل مدیریت بحران استانداری در روزهای یازدهم و دوازدهم فروردین ماه جاری پاسخگوی رسانه های رسمی چون خبرگزاری ها نیستند.
ستاد تاثیرگذار و مهمی چون ستاد مدیریت بحران استانداری سمنان سخنگو ندارد!!؟ به گفته یکی از مدیران ذیربط در زمینه اطلاع رسانی استانداری سمنان، ستاد مدیریت بحران سخنگویی ندارد و خبرنگاران باید با مدیرکل مدیریت بحرانی تماس بگیرند که به گفته یک خبرنگار محلی در دو روز گذشته نزدیک به 11 تماس تلفنی او را بی پاسخ گذاشته است.
البته این مدیر ذیربط در زمینه اطلاع رسانی راهکاری هم داد که رسانه ها می توانند گفت و گوی زنده مدیرکل مدیریت بحران با صدا و سیمای استان را پوشش دهند.
اینجاست که باید برای خود حقی قائل باشیم و بگوییم که رسانه تنها صدا و سیما نیست بلکه خبرگزاری ها، سایت های خبری رسمی محلی و مطبوعات هم رسانه هستند.
جلسات مدیریت بحران در روزهای گذشته در حالی در استانداری سمنان برگزار شد که به جز یک جلسه، خبرنگاران به سایر جلسات دعوت نشدند.
مدیران استان نیاز به آگاهی در زمینه نقش اطلاع رسانی موثق رسانه ها در هیاهو و جنجال های شبکه های مجازی دارند. در تصدیق این گفته یک مثال کافی است. در هفته ای که گذشت یک واحد ساختمانی سه طبقه در منطقه کالپوش که در اثر رانش زمین دچار آسیب شده بود فرو ریخت و بلافاصله فیلم آن در کانال های مختلف تلگرامی منتشر شد، در این بین برخی کانال ها از جمله کانال برخی رسانه های معاند نظام عنوان کردند که این منزل در استان گلستان واقع است و این نمونه ای از دروغگویی ها و جنجال سازی ها با ارائه اخبار غیر واقعی در رسانه های غیر رسمی است.
در شهرستان ها هم مشکلاتی از جمله عدم تفویض اختیار انعکاس اخبار توسط برخی مدیران وجود دارد و عنوان می شود اطلاعات خبر از روابط عمومی اداره فوق در استان گرفته شود.
و اما در پایان روی سخنمان با علیرضا آشناگر استاندار سمنان است که این روزها خود پای کار بوده و پای ثابت همه جلسات ستاد مدیریت بحران بوده است.
جناب استاندار به نظر می رسد تیم اطلاع رسانی استانداری با اقدام های خود طی ماه های گذشته به جای این که جایگاه پشتیبانی از رسانه ها را داشته باشد از یک سو به سمت انحصارگرایی در انتشار اخبار می رود و مصداق آن گزارش آنلاین اخبار جلسات استانداری در کانالی در شبکه مسدود شده تلگرام و بی توجهی به خبرنگارانی است که زحمت کشیده و در جلسات حضور فیزیکی دارند، گرچه این اقدام به نوعی خیال تعدادی از رسانه ها که نیروی انسانی کمتری دارند را راحت کرده است که ناچارند اخبار گزینش شده روابط عمومی استانداری را پوشش دهند.
لازم به یادآوری است کانال مذکور گرچه عنوان «استانداری سمنان» ندارد اما کلیه محتوای جلسات استانداری، بازدید استاندار و معاونان همچنین مدیران از مکان های مختلف در آن توسط اعضای تیم اطلاع رسانی استانداری بارگذاری می شود.رسانه ها بنا به اعتماد به افراد منتشر کننده پست ها در این کانال اخبار را از آن استخراج می کنند این در حالیست که در سال 97 با دستور مستقیم اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری کلیه دستگاه های دولتی باید از تلگرام خارج و کانالی در این شبکه نداشته باشند.
تیم اطلاع رسانی علاوه بر این که به نوعی انحصار را در انتشار اخبار استانداری در پیش گرفته است در سرعت اطلاع رسانی رقیب رسانه ها شده این در حالیست که روابط عمومی صرفا یک منبع خبری است نه رقیب رسانه ها. رسانه خوراک خبری مورد نیاز خودش را می خواهد و لزوما در صدد نیست اطلاعات خود را صرفا از روابط عمومی ها کسب کند.
تعیین خبرنگاران بحران در استان و آموزش آنان، تصمیم های عملیاتی در شورای اطلاع رسانی استان برای بهبود ارتباط مدیران با رسانه ها و تعیین سخنگوی دستگاه های امدادی از دیگر پیشنهادهایی است که توقع می رود استاندار سمنان توجه لازم را به آن ها داشته باشد.
- رییس ایرنا مرکز سمنان
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.