به گزارش ایرنا، هرساله مردم و مسوولان این شهرستان با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و هنری خاطراتی ماندگار را برای مهمانان نوروزی رقم می زنند.
میامی با جاذبه های طبیعی و تاریخی ازجمله کاروانسرای میاندشت، آرامگاه ابن یمین فرومدی، شیخ حسن جوری و چهار منطقه گردشگری مکان و مقصد مناسبی برای مسافران نوروزی است.
** کاروانسرای میاندشت
مجموعه کاروانسراهای میاندشت میامی، بزرگترین کاروانسرا در سطح کشوراست، این بنا در مجاورت قلعه قدیمی میاندشت در 40 کیلومتری شرق میامی و در حاشیه محور ارتباطی تهران - مشهد قرار دارد.
این مجموعه به صورت سه کاروانسرای متصل به هم بوده که یکی از این کاروانسراها در زمان شاه عباس اول و 2 کاروانسرای دیگر در دوره قاجار ساخته شده است.
** مسجد جامع فرومد
این بنا یکی از آثار ارزشمند معماری دوره خوارزمشاهیان است و در مساحتی حدود 820 متر مربع به صورت 2 ایوانی ساخته شده که متشکل از 2 ایوان شمالی و جنوبی، 2 ایوانچه در طرفین ایوان‌ها، شبستانی در ضلع شرقی ایوان جنوبی و شبستانی به قرینه آن در ضلع غربی، 2 رشته رواق در طرفین صحن، اتاق گنبد دار چهارگوش در ضلع غربی ایوان شمالی و سردری مزین شده است .
ساخت مسجد جامع تاریخی فرومد به اوایل قرن هفتم هجری قمری بازگشته و با شماره 345 به ثبت آثار ملی رسیده است.
مسجد جامع، آرامگاه ابن یمین فرومدی، مقبره شیخ حسن جوری دراین روستا که در منتهی الیه شرقی شهرستان میامی و در 115 کیلومتری مسیر میامی به سبزوار واقع شده هدف کردشگران است.
** طبیعت بی نظیر کالپوش
کالپوش باجاذبه های گردشگری فراوان ازجمله جنگل های دشت شاد، نام نیک، حسین آباد و دیم زارهای گندم و جو، آبشار و غار نام نیک مکانی مناسب وزیبا برای مسافران است که تنوع گونه های جنگلی، طبیعت و چشم انداز زیبا از ویژگی های این منطقه است.
این بخش هر ساله پذیرای بسیاری ازگردشگران در جشنواره های شقایق ها و آفتابگردان دردشت دانیال است.
بهترین راه دسترسی به کالپوش مسیر میامی به جاجرم است.
** عمارت،مسجد و حمام آقایان میامی
عمارت تاریخی میامی در 2 طبقه از نظر ساخت، طرح و نما متشکل از سه اتاق با طاقچه های قوسی شکل است که به وسیله ایوانی یک و نیم متری به هم متصل شده اند.
طبقه زیرین این بنا نیز دارای سه باب مغازه است که تا چندی پیش از آن، برای فروش و کسب و کار استفاده می کردند و در زمان گذشته به عنوان مرکز مشاوره ودردوران پهلوی به عنوان تلگراف خانه کاربرد داشته است.
**ارمیای نبی
ارمیای نبی یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل بوده که در روستای ارمیان بخش مرکزی میامی محل زیارت مردم است.
این بقعه در دل چندین چنار با قدمت بسیار قراردارد و نهر آبی از منبعی طبیعی به نام رودبار در کنار این بقعه جاری است.
میامی نقطه اتصال استان های خراسان شمالی، گلستان و سمنان بوده و به همین جهت کاروانسراهای متعددی به قصد عبور از مرکز ایران به خراسان و گرگان در این منطقه ساخته شده است.
بنابه گفته مسوولان، 110کلاس درس، حسینیه ، مساجد و منازل شخصی این شهرستان آماده اسکان و پذیرای از مهمانان نوروزی هستند.
برپایی چهار ایستگاه صلواتی در ورودی شهرمیامی، زائرسرای امام جواد(ع)، میاندشت و روستای هدف گردشگری عباس آباد و بازارچه های سوغات، تولیدات محلی وصنایع دستی شهرستان از برنامه های این شهرستان درتعطیلات نوروز 98 است.
در تعطیلات نوروزی گذشته بیش ازپنج هزارو 500 تن در هشت واحد آموزشی اسکان داده شدند.
شهرستان میامی در مسیر تهران به مشهد قرار گرفته و با جمعیتی بیش از 40هزار تن در شرق استان سمنان واقع شده است.
استان سمنان دارای 94 مرکز اقامتی شامل 12 هتل، 2 هتل آپارتمان، پنج مهمانپذیر ، 43 اقامتگاه بوم گردی، 26خانه مسافر، یک متل و پنج مجتمع اقامتی، محوطه و مجموعه گردشگری است، این واحدها در مجموع دارای یک هزار و 309 تخت برای اقامت گردشگران داشته و ظرفیت اقامتی رسمی در استان سمنان بیش از 2 هزارتن در شبانه روز است.
بیشترین مراکز مورد بازدید گردشگران در نوروز گذشته استان سمنان؛ مجموعه چشمه علی، مسجد تاریخانه در دامغان، جنگل ابر، مجموعه بسطام و آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در شاهرود، کاروانسرای میاندشت و منطقه کالپوش در شهرستان میامی بود.
7357/6167
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.