اخبار مرتبط

در این مطلب آمده است: بالاخره پس از رایزنی‌های فراوان موثرین استان و از جمله تشکل‌ های مردم نهاد و تلاش‌ های نمایندگان مردم استان و تهران در مجلس شورای اسلامی و در راس آن نماینده مرکز استان انتقال آب دریاچه خزر به سمنان و فلات مرکزی در بودجه 98 کشور ردیف بودجه گرفت.
ردیف بودجه ‌ای که مربوط به مطالعه و اجرای انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی است که با رای قاطع نمایندگان مجلس تصویب شد.
این موضوع مهم توسط رئیس جمهوری 13 آذرماه امسال در سفر استانی به سمنان در دیدار مردمی که با مردم این استان داشت با قاطعیت تمام گفت، که از نظر دولت تمام مسائل بحث انتقال آب از شمال کشور به استان سمنان حل شده است و مشکلاتی که در این زمینه مطرح شده بود با پیش‌بینی‌های لازم برای رفع آن اقدام شود، تا مردم این استان از آب سالم برای مصارف آشامیدنی، کشاورزی و صنعت برخوردار شوند و از نظر محیط زیستی نیز ضربه‌ای به منطقه و سایر استان‌ها وارد نشود.
واقعیت امر اینکه ضمن ابراز خرسندی از این اتفاق مهم و استراتریک برای حیات و بقای این دیار کویر باید گفت که اگر از فردا صبح، سرمایه‌گذاری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکز ایران و استان سمنان اقدام کند و دولت نیز آمادگی لازم داشته باشد تا در مدت کوتاهی پس از اخذ این مجوزهای لازم مثل وقوع این اتفاق مهم کارهای مطالعاتی اجرای این طرح با سرعت انجام شود، تازه اول شروع کار است و تلاش و پیگیری برای سرانجام این اتفاق مهم برای حیات ساکنین کویری استان سمنان که باید آن را با جدیت پیگیر شد و دنبال قهرمان نبود‌.
در این مسیر نباید اجازه داد در جریان این کار به محیط زیست آسیب وارد شود و استان‌های دیگر کشور نیز دچار مشکل شوند. پیشنهاد می‌شود روند پیشرفت کار در شورای عالی آب و حفاظت از منابع آب با حضور مسئولین، مجری پروژه و همه نهادهای مدنی و مردمی پیگیری شود و در این مورد تصمیم‌گیری‌های لازم انجام و رصد گردد.
از آنجائی که در جریان تصویب طرح انتقال آب خزر به سمنان تلاش‌های فراوان شد تا ردیف بودجه‌ای برای اولین بار به مطالعه و اجرا گذاشته شود و بعضی از نمایندگان خانه ملت مخالف این طرح بودند، پیش‌بینی می‌شود که در ادامه راه باز هم برخی سنگ‌اندازی‌ها صورت پذیرد. امروز این طرح تأییدیه ماده 215 را هم دارد اما این کافی نیست و نباید در گذر زمان اجرای طرح فوق با چالش‌هایی همراه شود.
نکته دیگر اینکه نماینده پرتلاش مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در جریان این اتفاق مبارک به نکته‌ی مهمی اشاره کرده و آن اینکه طرح انتقال آب دریای خزر متوجه همه کشور است و حتی استان‌های مبدأ هم می‌توانند از این پروژه استفاده و کمبودهای موجود را رفع کنند، باید بتوانیم از این منبع الهی استفاده کنیم و خودمان هم اصرار داریم تا همه مسائل زیست‌محیطی این طرح به‌دقت رعایت شود و از این موهبت الهی و آب‌های سرزمینی خودمان به نحو درستی برای کشور استفاده کنیم.
موضوعی که در مسیر اجرای این طرح نباید از آن غفلت کرد و باید تلاش‌ها به سوی سیراب شدن نه تنها فلات تشنه مرکزی باشد، بلکه نفع آن برای همه کشور باشد.
7339/7408
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.