به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین علی اصغر فضیلت روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، تقاضاها اجرای موسیقی پاپ را چندین برابر موسیقی سنتی خواند و اضافه کرد: ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان ها موظف به پاسخگویی به مطالبات فرهنگی و اجتماعی در خصوص برگزاری موسیقی پاپ در جامعه هستند و در عین حال باید از موسیقی سنتی نیز حمایت های لازم را به عمل آورند.
وی اضافه کرد: صیانت از موسیقی سنتی و حمایت از آن به عنوان میراث فرهنگی از وظایف مهم ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی محسوب می شود تا جلوی فراموشی آن گرفته شود.
فضیلت گفت: ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی در همه استان ها از جمله سمنان بر اساس شرح وظایف و ماموریت های قانونی مبادرت به برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی می کنند.
وی ادامه داد: همان قانونگذاری که دستگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی را مکلف به داشتن فعالیت های دینی از جمله قرآن، عترت و نماز می کند، همان قانونگذار این دستگاه را مکلف به داشتن فعالیت های موسیقایی نیز کرده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان با بیان اینکه قانون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران باید محترم شمرده شود، بیان کرد: نظام های سکولار که از هیچ قداستی برخوردار نیستند، قانونشان را محترم می شمارند، ما باید به طریق اولی قانون نظام اسلامی را محترم بداریم.
وی با اشاره به اینکه اجرای صحنه ای موسیقی را می توان به دو بخش کلی سنتی و پاپ تقسیم کرد، افزود: موسیقی پاپ به دلیل جوان پسندبودن و آسان تر بودن درک معنای آن با استقبال بیشتری رو به رو است.
فضیلت با بیان اینکه این نوع موسیقی نیاز به تعمیق چندانی ندارد، گفت: موسیقی پاپ به راحتی با مخاطب ارتباط برقرار می کند، نسبت به موسیقی سنتی از استقبال بیشتری برخوردار است و درآمد ناشی از فروش بلیت آن بسیار بالاتر است.
وی بیان کرد: اجرای موسیقی سنتی در کنار اجرای موسیقی پاپ یکی از راه های حمایتی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان سمنان است و این به معنای حمایت هنر برای هنر است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: وظیفه ما حمایت از میراث های فرهنگی همچون موسیقی سنتی است و نباید اجازه بدهیم مطالبه برای اجرای موسیقی پاپ سبب فراموشی این میراث شود.
وی تاکید کرد: این نگرانی در میان فعالان عرصه موسیقی سنتی نیز وجود دارد که مبادا این استقبال به خصوص در میان جوانان از موسیقی پاپ به نوع سنتی آن آسیب برساند.
فضیلت بیان کرد: صدور مجوز اجراهای پاپ با رویکرد حفظ تعادل بین دو ظرفیت موسیقایی پاپ و سنتی و نیز با رویکرد صیانت از هر 2 بخش انجام می شود.
وی اضافه کرد: این رفتار طبیعی است که ما به عنوان بخش سیاستگذاری و کارگزاری قبل از نگرانی برای میزان فروش و درآمد برگزارکننده، باید نگران حفظ تعادل در 2 بخش یاد شده باشیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: به همین خاطر در کنار هر اجرای پاپ، یک اجرای سنتی را دستور کار قرار داده ایم، ضمن اینکه این رویکرد آسیبی به فروش و درآمد برگزارکنندگان هم نمی رساند.
وی با بیان اینکه برنامه های حمایتی از موسیقی سنتی در جوامع توسعه یافته به منظور جلوگیری از انحطاط موسیقی سنتی نیز وجود دارد و آن ها نیز در این زمینه نگرانی هایی دارند، اضافه کرد: در راستای همین سیاست های حمایتی، مسائل ریز و درشتی در متن و حاشیه اجرای موسیقی های سنتی و پاپ وجود دارد که طبیعی است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان بیان کرد: درخواست ها و مطالبات فرهنگی و اجتماعی جامعه را در چارچوب قرار می دهیم و بر اساس وظایف و قانون جوابگو هستیم.
به گزارش ایرنا، بخشی از سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر با حضور 6 گروه موسیقی، 26 بهمن تا 3 اسفند در سمنان برگزار شد، سه گروه اعزامی از تهران و سه گروه دیگر از هنرمندان موسیقی استان سمنان در تالار هلال و تئاتر شهر سمنان به اجرای برنامه پرداختند.
7342م/6103
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.