اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، مناطق ییلاقی و خوش آب و هوا به ویژه در فصل تابستان، به دلیل خنکای نسیم و درختان سرسبز در کنار رودهای روان با آب گوارا، یکی از جاذبه های گردشگری طبیعت بوده که از دیرباز مورد توجه حاکمان و سلاطین بوده و ‌امروزه نیز مورد توجه گردشگران و مسافران قرار دارد.
چشمه علی دامغان در 35 کیلومتری شمال غربی دامغان و در پائین دست تپه های آبده و در بین روستاهای آستانه و کلاته رودبار قرار دارد.
این بنای تاریخی متعلق به دوره قاجار است و پادشاهان این سلسله همچون آغامحمد خان و فتحعلی شاه از این مکان برای تفریح تابستانی و گذراندن لحظاتی خوش در گرمای تابستان استفاده می‌کردند.
وجود چندین مجرای آب و رود جاری و روان در این باغ، این مکان را به یکی از خوش آب و هوا ترین ‌مناطق دامغان تبدیل کرده و افراد محلی از آن با اسامی «عالی بولاغ» یا «هزار چشمه» هم نام‌ می برند.
از دامغان به سمت کیاسر و در مسیر راه ارتباطی ساری که قدم بگذاریم، پس از 35 کیلومتر به وروردی منطقه نمونه گردشگری چشمه علی دامغان می رسیم و منظره بی نظیری از درختان سرسبز سر به آسمان کشیده و پوشش گیاهی زیبا، چشم‌ نوازی می‌کند.
مجموعه گردشگری‌ چشمه علی دامغان از دو بنا تشکیل شده، یکی با‌ نمای آجری و پایه های سنگی که در درون آب ساخته شده و دیگری بنایی خشتی با معماری دوره صفوی که به عنوان قراول خانه و محلی برای استراحت قراول ها، انبار اسلحه و پادگان‌ محافظت ‌مناطق بوده است.
بنای اصلی چشمه علی دامغان ساختمانی دو طبقه در بین دو دریاچه شمالی و جنوبی با ایوان در آب محصور شده است و حجره هایی با نمایی به دو سمت دریاچه جلوه ای خاص از داخل این بنا برای هر مسافر و گردشگری را تصویرسازی می کند.
فتحعلی شاه قاجار ساخت این بنا را آغاز کرد و برای تکمیل این منطقه گردشگری دستور ساخت مسجد و گرمابه در این مجموعه را داد، اما در حال حاضر از این دو بنا اثری باقی نمانده است.
آب این باغ زیبا از مجموعه چشمه هایی در کف استخر غربی و در کنار‌ درخت چنار قدیمی تامین می شود و این درخت زیبا به دلیل باورهای مذهبی و جایگاه ویژه سنتی آن در بین افراد منطقه، به محلی مذهبی برای توسل و آرزوهای مسافران و مراجعان تبدیل شده است.
رودخانه ای از این‌ منطقه گردشگری چشم نواز می گذرد که از دره های جنوبی شاهکوه گرگان سرچشمه‌ گرفته و به دشت کویر می ریزد و از 50‌ چشمه تامین‌ می شود و بالغ بر 30‌میلیون متر مکعب آب را به دشت دامغان‌ جاری می‌کند.
سفر به شهرستان دامغان، سفری تاریخی و گردشگری است که پس از بازدید از آثار و بناهای کهن این خطه تاریخی، خنکای نسیم ‌منطقه ییلاقی چشمه علی، چشیدن آب گوارای چشمه های جوشان آن، استراحت در ساختمان اصلی و لذت تماشای آب روان از حجره های رو به دریاچه و شنیدن شُر شُر آب در سایه درختان سرسبز هر مسافر و گردشگری را به این قطعه زیبای بهشتی جذب می کند.
به گزارش ایرنا، چشمه علی دامغان در سال 1386 و در جلسه هیات وزیران به عنوان‌ منطقه نمونه گردشگری تصویب شد.
دامغان در حدود 100 کیلومتری شرق سمنان و حدود 300 کیلومتری مرکز کشور قرار دارد.
9891م/6103
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.