اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، ارگ در واقع قلعه یا ساختمان های کوچک تری هستند که بخشی از یک مجموعه بزرگ به نام دارالحکومه را تشکیل داده و امور اداری شهر در آنجا انجام می شود و از لحاظ سیاسی، منطقه ای بسیار حساس و دارای اهمیت به حساب می آید.
سمنان یکی از کهن ترین شهرهای ایران با قدمتی دیرینه است و دروازه ارگ آن با معماری بی نظیر و خیره کننده، تنها بخشی از ارگ بزرگ و با جلال و شکوه سمنان بوده که در زمان حکومت «انوشیرون میرزا ضیاء الدوله» حاکم وقت سمنان یا همان ایالت قومس ساخته شد.
ناصرالدین شاه قاجار در سفر به مشهد مقدس، گذرش به ایالت قومس افتاد و به مدت سه شبانه روز را در ارگ بزرگ آن سپری می کند و در همین سفر بود که دستور ساخت دروازه شمالی این ارگ بی نظیر را صادر و پس از سه سال کار اجرایی و ساخت و ساز حدود سال 1263 هجری شمسی این دروازه بنا می شود.
ارگ سمنان با وسعت زیاد و ساختمان های اداری متعدد، 12 دروازه داشت و در زمان محمدرضا شاه پهلوی به دلیل گسترش شهر و روی آوردن به ساخت و سازهای جدید و مدرن، بخش عمده ای از این ارگ بی نظیر تخریب شد و تنها یک دروازه از این عمارت بزرگ بر جای ماند و در سال 1358 هجری شمسی، به عنوان میراثی ارزشمند با شماره 395 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
این بنای تاریخی امروز با توسعه و افزایش محدوده شهر به سمت شمال، تقریبا در مرکز شهر و نزدیک به بافت قدیمی و تاریخی و در وسط میدانی به نام ارگ قرار گرفته و با سفر به شهر سمنان و کمی جست و جو در شهر و تماشای آثار و بناهای بافت قدیم با تاریخی کهن، نقش و نگارهای چشم نواز و هنری این بنای گردشگری، توجه مسافران را به خود جلب می کند.
توصیف ارگ سمنان هر گردشگر و علاقمند به هنر تاریخی را برای دیدن این بنای جذاب ترغیب می کند به گونه ای که تماشای بنایی با ارتفاع 7 متر با وجود نقش و نگارهای چشم نواز، دروازه چوبی ساخته شده از چوب های قطور با گل میخ های آهنی، 6 مناره زیبا بر فراز این بنای ارزشمند، کتبیه هایی با خط خوش و قدیمی و کاشی کاری های هنرمندانه، هر مسافری را راهی سفری تاریخی به طول چند قرن می کند.
نماهای دروازه در قسمت شمالی و جنوبی متفاوت است و به گفته گردشگران، نمای شمالی چشم نوازی بیشتری دارد، در نمای جنوبی دو اتاق به قرینه یکدیگر با ایوان هایی در جلوی آن، دو راهروی کوچک و ورودی اصلی با نقشه مربعی، نمای آجری و کتبیه ای نیم دایره زیبا شده به خط نستعلیق زرد رنگ دیده می شود.
اما در نمای شمالی که جلوه خاصی از چشم نوازی تاریخی را به همراه دارد، کاشیکاری های هفت رنگ، مناره های تزئینی، طرح نیم دایره به قرینه آن در نمای جنوبی با نقش و نگار نبرد رستم و دیو سپید، کتیبه هایی با نوشته های خوشنویسی و نقاشی زیبا از سربازان و تجهیزات دوره قجری، به خصوص با نورپردازی در شب، تصور رویایی خیالی از سفر به دل تاریخ را فرآهم می کند.
در سفر به شهر سمنان، پس از گذر از دل تاریخ و عبور از دروزاه ارگ، از موزه گرمابه پهنه و امامزادگان یحیی بن موسی الکاظم(ع) برادر امام هشتم و علی ابن جعفر(ع) و همچنین دیدن بناهای تاریخی همچون عمارت بادگیر و خانه کاشی ها را از دست ندهید.
به گزارش ایرنا، شهرستان سمنان مرکز استانی به همین نام در فاصله 200 کیلومتری از شرق مرکز7 کشور قرار دارد.
استان سمنان در گذشته به ایالت قومس شهرت داشته و هم اکنون بیش از 700 اثر ثبت شده در فهرست آثار میراث ملی کشور را در دل خود جای داده است.
9891م/7408
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.