اخبار مرتبط

محمد فروهر روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به وجود عمده ذخایر زغال سنگ در شرق استان سمنان، افزود: 47 معدن زغال سنگ فعال در استان وجود دارد که سالانه نیم میلیون تن از این ماده معدنی در این معادن استخراج می شود.
وی بیان کرد: سمنان یکی از سه استان برتر در تولید زغال سنگ است که 15 درصد این ماده معدنی در کشور نیز از معادن استان سمنان تامین می شود.
فروهر خاطرنشان کرد: 400 کیلومترمربع مساحت محدوده های این تعداد معادن در استان سمنان قرار دارد.
وی با بیان اینکه ذخیره قطعی زغال سنگ استان سمنان 14.5 میلیون تن است، اظهارداشت: معادن فعال این ماده معدنی در استان منجر به اشتغالزایی بیش از یک هزار و 725 نفر شده است.
معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان یادآور شد: ذوب آهن اصفهان و کُک پزی های سنتی و نیمه صنعتی در کشور عمده بازارهای مصرف زغال سنگ استان سمنان هستند.
به گزارش ایرنا، استان سمنان از ذخایر غنی و متنوع معدنی از قبیل معادن گچ، سولفات سدیم، سنگ آهک، سنگلاشه، گرانیت، مرمریت، سنگ آهن، نمک، بوکسیت، سلستین، زئولیت، زغالسنگ، باریت، طلا، مس، کائولن، کرومیت، روی و فلورینو برخوردار است.
50 درصد نمک، 40 درصد گچ، 85 درصد زئولیت و حدود 100 درصد سلستین و 20 درصد کرومیت کشور از استان سمنان تامین می شود و این استان از لحاظ میزان استخراج مواد معدنی با حدود پنج درصد استخراج رتبه پنجم کشور را داراست.
این استان در داشتن ذخایر گچ و نمک رتبه اول، ذخایر زغال سنگ و سلستین رتبه سوم کشوری را دارد که هر کدام از این مواد معدنی در صورت بهره برداری و فرآوری مطلوب، می تواند زمینه اشتغالزایی و ارزش افزوده قابل توجهی را متوجه استان کند.
9891/6103
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.