اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، این آیین دیرین همه ساله در ششمین روز ماه محرم در روستای اعلاء در جنوب سمنان برگزار می شود و اهالی این روستا، روستاهای اطراف و علاقه مندان به اهل بیت(ع) از شهر سمنان، به یاد مظلومیت و شهادت حضرت اباعبدالحسین(ع) در فضایی معنوی و حزن آلود، به سوگواری در غم شهادت امام سوم شیعیان جهان پرداختند.
این آیین با برنامه تعزیه خوانی و حرکت هیات های عزاداری و تجمع در میدان اصلی این روستا آغاز شد و عزاداران در عزای شهیدان دشت کربلا به ویژه حضرت ابوالفضل(ع) و دیگر شهیدان، سینه زنی، زنجیرزنی و سنج زنی کردند.
آیین سنگ زنی که خاص این روستاست، ریشه ای 100 ساله دارد و به عزاداری روستای اعلاء سمنان حال و هوایی ویژه داده است و عزاداران هنگام سنگ زنی، نوای «عطشان حسین، مظلوم حسین» سر دادند و از سالار شهدای نینوا یاد کردند.
ساکنان روستای اعلاء سمنان همه ساله در روز ششم محرم، در کنار برگزاری این شیوه از عزاداری، با دادن نذورات از عزاداران حسینی پذیرایی می کنند و با این حرکت خالصانه عشق و ارادت خود را به امام حسین(ع) و یاران با وفایش به نمایش می گذارند.
این آیین با عنوان سنگ زنی در استان سمنان و به شماره 83 در سال 1388 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.
سنگ زنی یکی از شیوه های سنتی عزاداری ماه محرم در برخی نقاط استان سمنان است که در این شیوه، 2 سنگ یا 2 چوب، کوچک و دایره ای شکل، یا سنگ هایی به اندازه کف دست با قطر تقریبی هفت سانتی متر استفاده می شود.
سنگ زنان همراه با آهنگ نوحه به منظور تعزیت شهادت مظلومان کربلا، سنگ ها را در 2 شیوه تک ضرب و سه ضرب به هم می زنند.
علاوه بر روستای اعلا، در روستاهای صالح آباد شاهرود، کهن آباد آرادان و شهرهای دامغان، سرخه، بسطام و بیارجمند، این آیین همه ساله در ایام دهه محرم اجرا می شود.
6103
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.