اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، آیین طوق جامه کردن، اصلی ترین آیین در دهه اول ماه محرم در شهرستان دامغان است که سابقه برگزاری این آیین به بیش از 200 ساله می رسد.
طوق جامه کردن در لغت در بعضی موارد طوق جامع کردن نیز بیان می شود زیرا طوق ها به طور معمول از نقاط مختلف محله ها جمع آوری و در حسینیه جمع می شود، اما اصطلاح صحیح تر و درست تر همان جامه کردن است.
طوق جامه کردن همزمان با صبح امروز ششم محرم، با حضور عزاداران حسینی، در حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) دامغان آغاز می شود و طوق ها تا پایان آیین های سوگواری در روز یازدهم محرم در دامغان برپا هستند.
طبق رسم گذشتگان، حسینیه ای که در آن طوق، جامه دار می شد به صورت کتبی و با ارسال دعوت نامه ای از تکایا و دسته جات عزاداری شهر دعوت به عمل می آورد که در برنامه شرکت کنند، حسینیه ها نیز این دعوت را پذیرفته و با دسته ای از عزاداران خود در برنامه حضور پیدا می کردند.
این آیین معنوی و سنتی از صبح روز ششم محرم آغاز شده و تا روز یازدهم ادامه دارد که در پی آن، یکی از باشکوه ترین مراسم های محرم در دامغان برگزار می‌شود.
در ابتدای برگزاری این آیین، از صبح زود ابتدا دسته ای با طبل، سنج و شیپور به داخل حسینیه وارد می شوند و اعلام می کنند که هیات ها در راه هستند و سپس دسته زنجیرزنی هیات ها و تکایا با مداحی، سینه‌زنی و علم های خود در محل حسینیه حضور پیدا می کند.
هنگام ورود هیات ها ، ابتدا علم ها جلوی در حسینیه توقف کرده و با خم شدن خود به حسینیه ادای احترام کرده و پس از کسب اجازه وارد می شوند.
پس از آن هیات های عزاداری یک به یک وارد حسینیه می شوند و آخرین هیات نیز طوق های جامه شده را به صورت خوابیده و بر روی دست، وارد حسینیه می کنند که ورود طوق ها به حسینیه همراه سوگواری و ریختن اشک ماتم و ذکر «وای حسین(ع) کشته شد» انجام می شود.
در گذشته، چوب طوق ها از سر طوق ها که به طور معمول فلزی بود جدا است و آن ها را بر روی طبق هایی قرار می دادند و روی آنها را پارچه هایی می انداختند سپس در زمان طوق جامه کردن، به همین شکل وارد حسینیه می شدند و هنگامی که روضه طوق خوانده می شد، چلّه ها و چوب ها را به هم متصل کرده و پارچه ها را به دور طوق می بستند.

** نمایش همدلی عزادارن با آیین طوق جامه کردن
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان دامغان گفت: برگزاری آیین طوق جامه کردن به نوعی وحدت و همدلی بین هیات های عزاداری و هیات امنای مساجد، تکایا و حسینیه ها رافراهم می کند و نمادی از همدلی سوگواران حسینی در شهر دامغان است.
حجت الاسلام حسین صبوری افزود: آیین طوق جامه کردن در دامغان از صبح روز ششم محرم در حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) آغاز و به ترتیب تا روز یازدهم محرم به میزبانی حسینیه و تکایای دیگر شهر ادامه پیدا می کند.
وی اضافه کرد: هیات های زینبیه، امامزاده علی(ع)، حسینیه حضرت ابوالفضل(ع)، امامزاده موسی بن جعفر(ع)، تکیه خوریا، حسینیه محله امام، حسینیه شاهزاده علی اکبر(ع) در قلعه و معصوم زاده در این آیین حضور دارند.
به گفته صبوری، در این آیین هشت هیات از تکیه و حسینیه های شهر حضور دارند که در هر بار برگزاری، یک هیات میزبان هفت هیات دیگر شهرستان است.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی دامغان تصریح کرد: در آیین طوق جامه کردن روز ششم محرم در حسینیه حضرت ابوالفضل(ع)، بیش از 300 راس گوسفند و یکهزار مرغ و خروس به نیت ادای نذورات و اعلام ارادت و نیاز سوگواران و عزاداران در عزای سیدالشهدا(ع) در جلوی علم ها قربانی می شود.

** ایجاد شور حسینی در دهه محرم با آیین طوق جامه کردن
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دامغان نیز در خصوص این آیین گفت: هدف از اجرای این آیین توجه ویژه به عزاداری سیدالشهدا(ع)، ایجاد شور حسینی در جامعه و باور به اعتقادات اهالی منطقه است.
حجت الاسلام مرتضی میرکو اضافه کرد: هیات های عزاداری و هیات امنای تکایا و حسینیه ها در پرشورتر برگزار شدن این آیین و عزاداری سرور و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین(ع) نقش به سزایی را ایفا می کنند.
وی افزود: این آیین در دو نوبت صبح و عصر از روز ششم محرم در هشت تکیه و حسینیه دامغان اجرا می شود و در روز دهم با حضور 15 هیات عزاداری شهرستان از حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) آغاز و در فردوس رضا ختم می شود.
میرکو خاطرنشان کرد: در پایان دهه محرم، در روز یازدهم طبق آیین هرساله در دامغان، بیش از 30 هیات از روستاهای اطراف شهر از حسینیه حضرت ابوالفضل(ع) تا بقعه بکیر بن اعین با حضور دسته‌ها و علم ها در خیابان به عزاداری می پردازند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه دامغان تصریح کرد: در پایان روز یازدهم و با پایان یافتن آیین طوق جامه کردن، اجتماع عظیم حسینی با حضور تمامی هیات های شهرستان از شهری و روستایی در بقعه بکیر ابن اعین برگزار می شود.
شهرستان دامغان دارای 38 امامزاده و بقاع متبرکه است که تعداد 250 نفر عضو هیات امنای این اماکن هستند.
9856/6103
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.