اخبار مرتبط

حامد سرایی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با ورود اینترنت اشیا تحولی عظیم و انقلابی بزرگ در حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات رسوخ و نفوذ آن به سایر حوزه ها می توان مشاهده کرد.
وی یکی از کارکردهای اینترنت اشیا را خدمات آن در حوزه بهره وری انرژی و آب برشمرد و اظهار کرد: بهره وری در سه بخش مصارف کشاورزی، خانگی و صنعتی تعریف می شود که این فناوری می تواند برای هر کدام به شکل هوشمندانه ای عمل کند.
سرایی اظهار کرد: با بهره گیری از این فناوری، مصرف آب و انرژی به شکل هوشمندانه رخ می دهد و نیازی به نظارت از بالا نیست و می توان با برنامه ریزی در قالب آن تا حد قابل توجهی صرفه جویی کرد.
کارشناس مسئول فناوری اطلاعات اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان با بیان اینکه اینترنت اشیا یک مفهوم جدید در کل جهان محسوب می شود، گفت: این اداره کل با دانشکده کشاورزی و برق و کامپیوتر دانشگاه زنجان و سازمان جهاد کشاورزی همکاری های قابل توجهی را برای افزایش بهره وری در مصرف انرژی و آب آغاز کرده است.
وی خاطر نشان کرد: بهره گیری از اینترنت اشیا منجر به صرفه جویی 40 درصدی در مصرف انرژی برق و بسته به نوع پیاده سازی مدار 60 تا 70 درصدی در بهره برداری از منابع آبی می شود.
سرایی ادامه داد: زمانی اینترنت به وسیله رایانه ها و ابزارهای دیجیتالی در دسترس بود اما هم اکنون می تواند به واسطه مدارهایی که بر روی اشیا قرار می گیرد در هر نقطه ای در دسترس باشد.
کارشناس مسئول فناوری اطلاعات اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گفت: نمونه های آشکاری از اینترنت اشیا در دستگاه های خانگی همچون اجاق گاز، ماشین لباسشویی و دستگاه های صنعتی و مختلف قرار می گیرد و کنترل آنها را هوشمند می کند.
وی اضافه کرد: تمام این فناوری ها منجر می شود تا بتوان نظارت از راه دور را به شکل هدفمند داشت و دستگاه ها و تجهیزات را مدیریت کرد.
سرایی افزود: منظور از نظارت، حضور فیزیکی در محل که منجر به صرف زمان، انرژی و هزینه بالایی می شود، نیست چرا که یک فرد نمی تواند در آن واحد به همه نقاط یک مکان یا تمام ابعاد یک دستگاه اشراف داشته باشد.
کارشناس مسئول فناوری اطلاعات اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان گفت: این فناوری با تلفیق اطلاعات از پیش آماده و با داده های به روز، گزارش کاملی از وضعیت یک مکان یا دستگاه ارائه می کند و در دسترس کاربر قرار می دهد.
وی یادآور شد: این فناوری را منجر به احاطه کامل فرد به یک مکان یا دستگاه شده و کمک می کند تا کار با بهره وری 100 درصدی انجام شود.
سرایی اظهار کرد: برای توسعه این فناوری، لازم است شرکت های فعال در حوزه آی تی و آی سی تی خود را به حدی از کارکرد تجاری برسانند، در حالی که اکنون در زنجان فقط یک شرکت به شکل تخصصی در این زمینه فعالیت می کند.
3001/8068
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.