یوسف رضاپور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با این اقدامات از برداشت غیرمجاز حدود 8.5 میلیون مترمکعب آب جلوگیری شده است.
طی سال گذشته نیز 426 حلقه چاه آب غیرمجاز در این استان پر شده بود، که پرشدن این تعداد چاه باعث صرفه جویی بیش از 25 میلیون مترمکعب منابع آبی شد.
رضاپور با اشاره به اهمیت افزایش نصب کنتور هوشمند روی چاه های پروانه دار، گفت: تا کنون موفق شدیم تا حدود 30 کنتور هوشمند روی این چاه ها نصب کنیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان تاکید کرد: امسال چاهی پلمپ نشده، اما تیم های نظارتی این شرکت در بازدیدهای سال گذشته خود، بیش از 160 حلقه چاه غیرمجاز را در زنجان پلمپ کردند.
با پلمپ چاه های غیرمجاز در این استان تا زمان صدور حکم نهایی هیچ برداشت آبی از این چاه ها انجام نمی شود.
طبق آمار زنجان بیش از هفت هزار حلقه چاه غیرمجاز دارد، که سالانه بیش از 310 میلیون مترمکعب آب از آنها برداشت می شود.
رضاپور گفت: منابع آبی استان زنجان یکهزار و 677 میلیون مترمکعب در سال است، که از این تعداد 549 میلیون مترمکعب آبهای سطحی شامل رودخانه ها، سدها و نهرهاست.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان ادامه داد: مابقی منابع آبی نیز شامل آب های زیرزمینی شامل چشمه ها، قنات، چاه های غیرمجاز و مجاز است.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون حجم آب ذخیره شده سد تهم با توجه به میزان بارندگی ها و تغییرات آب و هوایی در استان، 18 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
به گزارش ایرنا، این در حالی است که میزان بارندگی های زنجان در سال آبی 97- 96 تا انتهای اردیبهشت جاری نسبت به سال آبی گذشته 3درصد افزایش یافته است.
6085/3216
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.