اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، صدای آژیرهای ممتد اعلام وضعیت قرمز در استفاده از منابع آبی و خشکسالی، مدتها است که در زنجان به صدا درآمده، اما گویا گوشی بدهکار این اعلام خطرها نیست.
امروز فریادهای زمین از بی آبی، فقط گاه گاهی از زبان مسئولان شنیده می شود و رسانه ها هم آن را پوشش می دهند، اما سرانجام این فریادها تا امروز راه به جایی نبرده است.
خشکسالی از سال آبی 78 – 77 در کشور شروع شده است و با ادامه آن متوسط آمار بلندمدت بارندگی( از سال 1342) از 351 میلی متر تا سال 77، به 315 میلی متر در استان زنجان کاهش یافته است.
استاندار زنجان در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی استان نخستین مسئولی بود که درباره خطر جیره بندی آب زنجان خبر داد و گفت: 'اگر باران نمی بارید، امسال به حتم آب زنجان جیره بندی می شد.'
در زنجان بیش از 2.5 برابر نیاز استان محصولات کشاورزی تولید می شود، این جمله را یوسف رضاپور، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان گفت.
وی معتقد است کشت محصولات کشاورزی و صادرات آن، یعنی صادرات منابع آبی استان زنجان، نه صادرات محصول کشاورزی، بنابراین نیازمند مدیریت در این حوزه هستیم.
حدود نصف تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در زنجان بدون کنترل و نظارت سازمان جهاد کشورزی مشغول کشاورزی هستند و از آب چاه های غیرمجاز آبیاری می شوند، این خبر تاسف انگیز را هم رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان اعلام کرد.
حسین جعفری گفت: برای مقابله با کم آبی باید 40 درصد آب مصرفی کشاورزی استان که از چاه های غیرمجاز تامین می شود را مسدود کرد، تا بیش از این زنجان دچار بی آبی نشویم.
طبق اعلام مسئولان ذیربط آمار چاه های شمارش نشده و شمارش شده غیرمجاز در استان بالغ بر 9 تا 10 هزار حلقه است.
از ابتدای تشکیل شرکت آب منطقه ای زنجان تا پایان اردیبهشت سال جاری بیش از سه هزار و 150 حلقه چاه غیر مجاز مسدود شده است.
این در حالی است که سال گذشته فقط 426 حلقه چاه در استان مسدود و البته مانع برداشت بیش از 25 میلیون مترمکعب آب شده است.
امسال هم برنامه اعلامی وزارت نیرو برای مسدودسازی چاه های غیرمجاز این استان چیزی در حدود 600 حلقه چاه است.
با این حساب باید منتظر ماند و فریاد های بی ثمر زمین را به نظاره نشست تا بعد از اتمام منابع آب های زیرزمینی آنهم به طور غیرقانونی توسط کشاورزان، وزارت نیرو طی 2 دهه چاه های غیرمجاز فعلی را بدون احتساب حفر چاه های جدید، مسدود کند.
براساس گفته مسئولان شرکت آب منطقه زنجان، سالانه بیش از 310 میلیون مترمکعب آب از آنها برداشت می شود.
طبق آمار وزارت نیرو بعد از شروع دوره جدید خشکسالی در ایران، از سال 79 تا 93 میزان آب های قابل برنامه ریزی برای مصرف، از 124 میلیارد مترمکعب به 88 میلیارد مترمکعب کاهش یافته و طبق استاندارد باید 40 درصد از این آب مصرف می شد، ولی در ایران بیش از 100 درصد مصرف می شود.
عده ای معتقدند برای مدیریت مصرف آب، باید کاشت و عرضه محصولات کشاورزی را متعادل کرد، اما برای این موضوع، قانونی جهت اجبار کشاورز به کاشت محصولی خاص وجود ندارد.
البته استاندار زنجان معتقد است، علت پاره ای از مشکلات در مصرف منابع آبی، نبود دلسوزی و تعهد در مدیریت منابع آب استان است.
در این نوشتار چند راهکار کارشناسی برای حل این مسئله حیاتی که در مقالات، جلسات، گزارشات و تحلیل های مسئولان، زیاد گفته و شنیده می شود وجود دارد.
نخستین راهکار تعامل واقعی و همکاری بین دستگاه ها برای اشتغال آفرینی جایگزین کشاورزی مجاز و غیرمجاز برای جلوگیری از بحران های اجتماعی ناشی از مسدودسازی چاه هااست.
از طرفی هم دولت باید مسدودسازی واقعی تمام چاه های غیرمجاز را طی 2 سال آینده، همراه نظارت مستمر برای ممانعت از حفر چاه جدید توسط کشاورزان به سرانجام برساند.
دومین راهکار که دوباره نیازمند عزم همگانی به ویژه همت مسئولان است، آگاه سازی و اطلاع رسانی گسترده و مستمر برای مردم جهت فرهنگ سازی در این حوزه است.
سومین مسئله ای که به نظر می رسد دولت باید به صورت ویژه کمر همت به آن ببندد، افزایش ابزارهای نظارتی خود در کنترل و مسدودسازی چاه های غیرمجاز است.
بنابراین مردم از مسئولان استان انتظار دارند که برای مقابله با این بحران، ابزارهای نظارتی خود را قوی تر و بهتر از گذشته فعال کرده و استفاده کند.
3216/8068
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.