اخبار مرتبط

در این گزارش که در شماره 7359 روزنامه همشهری زنجان به چاپ رسیده، آمده است: بخش کشاورزی یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی است که تامین کننده حدود یک چهارم اشتغال، یک سوم صادرات غیرنفتی و یک چهارم تولید ناخالص داخلی است.
محدودیت منابع آبی و قرار گرفتن بخش قابل توجهی از اراضی خشک و نیمه خشک در کشور موجب شده تا بخش کشاورزی هر روز با محدودیت بیشتری مواجه شود.
مدیرعامل آب منطقه استان زنجان با اشاره به مصرف آب در بخش کشاورزی استان اظهار می کند: حدود 92 درصد از آب مصرفی استان در بخش های مختلف کشاورزی مصرف و سهم شرب 6 درصد و بقیه در بخش صنعتی مصرف می شود.
راندمان های پایین مزارع، عدم رعایت الگوی کشت مناسب و کشت محصولات با نیاز آبی بالا، آبیاری سنتی مزارع، عدم استفاده از روش های نوین آبیاری به روش صحیح، تخلفات مختلف کشاورزان در مصرف آب از جمله برداشت و انتقال آب به اراضی غیر آبخور و در نظر نگرفتن آب به عنوان کالای اقتصادی به دلیل عدم اخذ آب بها عمده مشکلات در بخش کشاورزی در کل کشور و استان زنجان است.
یوسف رضاپور اظهار می کند: سازمان جهاد کشاورزی با همکاری کشاورزان بایستی در مصرف بهینه آب مصارف این بخش را تا حد توان کاهش دهند واین اقدام در صورتی عملیاتی می شود که با استفاده از روش های نوین آبیاری، توسعه کشت گلخانه ای، عدم توسعه زیرکشت و رعایت الگوی کشت و از همه مهمتر با همیاری کشاورزان، مردم و مسئولان انجام شود.
وی با بیان اینکه تغییرات بارندگی نسبت به سال گذشته در استان 7.45 درصد کاهش یافته است، اظهار می کند: مجموع بارندگی تا 13 فروردین ماه سال آبی 96-97 به میزان 177.1 میلی متر است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته میزان بارندگی 191.4 میلی متر بوده است.
رضاپور با بیان اینکه حجم ذخایر آبی پشت سدهای استان کاهش یافته است، می گوید: از اول پاییز سال گذشته تا هفتم فروردین ماه سال جاری حجم مخزن سد تهم 8 درصد، سد گلابر 3 درصد ،کینه ورس یک درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته و تنها حجم ذخایر سد تالوار 19 درصد افزایش داشته است.
وی با عنوان اینکه در پاییز سال قبل بارندگی در استان نداشتیم ادامه می دهد: پاییز خشکی را در سال قبل در استان سپری کردیم و پیش بینی می کنیم در سال جاری نیز بارندگی نسبت به سالهای قبل کاهش یابد و سال آبی خشکی را داشته باشیم.
مدیرعامل آب منطقه استان از اینکه آب مجانی در اختیار کشاورزان است ابراز نگرانی می کند و می گوید: در استان زنجان محصولاتی تولید می شود که به آب زیادی نیاز دارد و زمانی که این محصولات به کشورهای دیگر صادر می شود در حقیقت آب مجانی صادر شده و از سازمان جهاد کشاورزی انتظار می رود تغییر الگوی کشت را در دستور کار خود قرار دهد و محصولات کشاورزی را توسعه نداده و فقط در راستای بهبود محصولات تولیدی اقدامات اساسی انجام دهد.
وی تاکید می کند دربرخی از موارد کشاورزان از چاههای مجاز استفاده می کنند که به دلیل استفاده زیاد ناچار به کف شکنی می کنند و این سبب می شود سطح آبهای زیر زمینی کاهش یابد.

افت شدید آب دشت های استان
در حال حاضر به طور متوسط سطح آب های زیرزمینی دشت های استان 77 سانتی متر افت داشته و از 7 دشت استان 5 دشت بحرانی بوده و افت شدید آب دارد.
مساحت کل اراضی استان 830 هزار هکتار است که 115 هزار هکتار از ان محصولات زراعی و 66 هزار هکتار محصولات باغی است که نیاز به اب دارند.
اکبر کرامتی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با تاکید بر اینکه سالانه 1.5 میلیارد متر مکعب آب در بخش کشاورزی استان مصرف می شود، اظهار می کند: 1.2میلیارد مکعب از آب مصرفی کشاورزی ازمنابع آبهای زیرزمینی و 0.3 میلیارد متر مکعب نیز از آبهای سطحی تامین می شود.
راهکارهای مختلفی به منظور مصرف بهینه و افرایش بهره وری آب در بخش کشاورزی وجود دارد که تجهیز اراضی به سیستم های نوین آبیاری، تغییر الگوی کشت، توسعه گلخانه ها و مدیریت مصرف آباز جمله این راهکارهاست.

راهکارهای جهاد کشاورزی
وی با اشاره به اقدامات سازمان جهاد کشاورزی در راستای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی اظهار می کند: برنامه تنظیم و ترکیب محصولات زراعی و باغی که در این روش از کاشت بذرها و نهالهایی که نیاز به اب کمتری دارند استفاده می¬شود و همچنین میتوان از ارقام مقاوم به شرایط نامساعد استفاده کرد و علاوه بر ان اجرایی کردن نرم افزار ترکیب کشت زراعی 3 محصول سیب زمینبی، پیاز و گوجه فرنگی برای نخستین بار در زنجان اتفاق می افتد که محصول مورد کنترل و پایش قرار می گیرد که از مساحت مورد نظر تجاوز نکند.
اصلاح باغات قدیمی، استفاده از ارقام پایه رویشی نشایی، توسعه کشت‌های گلخانه‌ای، استفاده از ارقام متحمل به کم‌آبی و خشکی، تنظیم ترکیب کشت محصولات زراعی و توسعه برنامه حفاظتی کشاورزی، مولفه‌های برنامه ترکیب کشت محصولات زراعی و باغی است
وی ادامه می دهد: توسعه برنامه کشاورزی حفاظتی از جمله از اهداف سازمان جهاد کشاورزی است که در دستور کار خود قرار داده است.
در کشور ما که با بحرانی مانند آب روبرو هستیم اجرای طرح کشاورزی حفاظتی می توانند کمک زیادی در جهت صرفه جویی این مایه حیات داشته باشد. اما با وجود گذشت بیش از 15 سال از بحث کشاورزی حفاظتی در کشور هنوز این روش کشت برای کشاورزان و برخی از کارشناسان ما ناشناخته مانده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان می گوید: مدیریت تامین و انتقال و توزیع اب، توسعه ابخوان داری و ابخیزداری از دیگر راهکارهای سازمان می باشد که در آن از روشهای مختلف آبیاری نوین و روشهای تنظیم آب مصرفی استفاده می شود.
مهم‌ترین مزایای کشت‌های گلخانه‌ای کاهش قابل توجه مصرف آب است بوده و در شرایط کنونی به دلیل محدودیت منابع آبی توسعه این نوع کشت باید به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد به طوریکه میزان بهره وری در گلخانه 10 برابر فضای باز است که توسعه و حمایت از گلخانه ها نیز از برنامه های جهاد کشاوری است.

آبیاری مدرن 50 هزار هکتار از اراضی
وی با بیان اینکه در حال حاضر 50 هزار هکتار از مزارع استان از روش های مختلف ابیاری نوین استفاده می شود، تصریح می کند: 35 هزار هکتار از مزارع کشاورزی استان در دست مطالعه برای آبیاری مدرن است که تا اخر سال اینده عملیاتی می شود.
آموزش و فرهنگسازی در آبیاری محصولات یکی دیگر از راهکارهایی که جهاد کشاورزی استان برای کشاورزان در دستور کار قرار داده که « کرامتی» در این باره معتقد است: آموزش و فرهنگ استفاده درست در آبیاری از عوامل تاثیرگذار در کاهش مصرف خواهد بود که در این راستا اقداماتی از قبیل استفاده از روحانیون مبلغ، برگزاری کلاسهای آموزشی، سخنرانی های قبل از خطبه ها، توزیع سی-دی های آموزشی و سایر از جمله این اقدامات بوده است
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان می گوید: با اقداماتی که انجام شده توان تولید محصولات کشاورزی از 1.8 میلیون تن به 2.4 تن در استان رسیده و علاوه بر آن سالانه 500 میلیون مترمکعب آب نیز ذخیره سازی می شود.
7312/6085
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.