اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، محمدتقی فتحی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: دادگستری ملجا و پناهگاه مردم است و مردم باید بتوانند با خیال آسوده به دادگستری پناه بیاورند و اگر دادگستری استقلال خود را از دست دهد دیگر پناهگاه نخواهد بود.
وی افزود: مردم باید به راحتی به مسئولان دسترسی پیدا کنند و برای ارتباط با مسئول به دنبال واسطه تراشی نباشند که همین واسطه گری زمینه فساد را فراهم می کند.
رئیس دادگستری شهرستان ابهر تصریح کرد: دادگستری باید در کنار اقدامات و رسیدگی به پرونده ها از نقش نظارتی خود غافل نشود و آمار و تعداد پرونده ها در دادگستری نشان می ‌دهد حال جامعه خوب نیست.
وی با اشاره به لزوم آسیب شناسی پرونده ها یادآورشد: بسیاری از پرونده ها در دادگستری ابهر جرمی نیستند و مربوط به هنجار شکنی برخی دستگاه ها است و پس از آن ضرب و جرح ها بیشترین پرونده ها را تشکیل می دهند.
فتحی در زمینه پرونده های خانواده ابراز کرد: به دلیل اهمیت نهاد خانواده تلاش های بسیاری به عمل می‌ آید تا این پرونده ها به از هم پاشی خانواده منجر نشود و با صلح و سازش حل شوند که متاسفانه توفیقات در دعاوی خانواده خیلی کم بوده است.
وی با اشاره به پرونده های حفاظت از اراضی کشاورزی تصریح کرد: در این زمینه در حد توان از تخریب اراضی کشاورزی جلوگیری شده است و حداقل کار ما در این زمینه این بوده که مسئولان مربوطه را به چالش بکشیم.
رئیس دادگستری شهرستان ابهر خاطر نشان کرد: برای آشنایی بیشتر دانش آموزان با قوانین و دستگاه قضایی تعاملاتی با آموزش و پرورش و مدارس داشتیم و در این راستا برخی هشدارها به جوانان ارائه شد چرا که برخی جوانان از قوانین بی اطلاع هستند ولی اصل قانون براین است که همه افراد از قوانین آگاه هستند.
وی با اشاره به عملکرد دادگستری ابهر در زمینه رسیدگی به پرونده ها در سال 95 بیان کرد: از حدود 30 هزار پرونده ای که در سال 95 رسیدگی شد 25.9 درصد از این پرونده ها در شوراهای حل اختلاف رسیدگی و در صدر این پرونده ها مطالبه وجه چک و طلب بوده و پس از آن ضرب و جرح های عمدی بوده که وقوع این گونه جرائم و تشکیل پرونده ها باید آسیب شناسی و بررسی شود.
فتحی تاکید کرد: سرقت های تعزیری، صدمه غیر عمد بر اثر تصادف، درگیرهای خانوادگی، رانندگی بدون گواهینامه، توهین به اشخاص نمونه هایی هستند که از نظر تعداد در صدر پرونده های مورد بررسی بودند که دلیل بسیاری از آن ها به عدم کنترل خشم افراد و موضوعات مربوط به اعصاب و روان باز می گردد.
** پس از ماه مبارک رمضان 10 خانه باغ در ابهر تخریب خواهد شد
دادستان شهرستان ابهر نیز در این جلسه با اشاره به وجه تمایز شهر ابهر با شهرهایی که در مناطق خشک و کویری قرار دارند، خاطر نشان کرد: سرسبزی و آب و هوای مطبوع ناشی از این امر، از تمایزات شهرستان ابهر است که متاسفانه در سال های اخیر به دلیل ساخت و سازهای غیرضروری ویلا در داخل باغ ها این فضای سبز تحت تاثیر قرار گرفته است.
وی با اشاره به تخریب یک ویلا در مجاورت خط راه آهن در 2 هفته قبل، بیان کرد: رسیدگی به پرونده ویلاهای غیر مجاز در داخل باغ ها ادامه دارد و در این راستا پس از ماه مبارک رمضان 10 خانه باغ غیرمجاز تخریب خواهد شد.
جعفری با اشاره به جشن گلریزان در ابهر، افزود: در این جشن از قابلیت فضای مجازی استفاده شد و اکثریت مردم در آن مشارکت کردند که این امر قابل تقدیر است.
وی تصریح کرد: جشن گلریزان امسال یک تغییر در فرهنگ جامعه ایجاد کرد که مردم به محکومان مالی غیر عمد کمک کنند که امیدواریم این کمک ها در سال های آینده افزایش یابد.
جعفری گفت: با استناد به فیش هایی که در گلریزان فضای مجازی قرار گرفته بود مردم بیش از 370میلیون ریال کمک کردند که البته میزان کمک ها با احتساب مبالغی که فیش ارائه نکردند بیش از این بوده است.
وی با اشاره به برخی از موسسات مالی که مجوز فعالیت در شهرستان را ندارند، بیان کرد: یکی از موسسات که در ابهر شعبه داشت متقاضی دریافت مجوز از بانک مرکزی بود و با دقت و استعلام دادگستری شهرستان مشخص شد آن موسسه نیز مجوز نداشته و فقط درخواست مجوز از بانک مرکزی کرده است و برای اینکه شهرستان علاوه بر مشکل موسسه کاسپین مشکل دوم نداشته باشد دادستانی به عنوان مقام مسئول وارد عمل شد و در حال حاضر آن موسسه برای فعالیت در سطح شهرستان اقدام به دریافت مجوز کرده است.
7324/6085
خبرنگار: اکرم بیات ** انتشار دهنده: رویا رفیعی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.