اخبار مرتبط

احد یاغموری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین بارش های این استان از اول سال زراعی جاری (یک مهر 95 ) تا 21 خرداد امسال 240 میلی متر گزارش شد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال ماقبل آن 313 میلی متر و بلند مدت 304 میلی متر بوده است.
وی یادآوری کرد: بر این اساس میانگین بارش های استان به لحاظ عددی 64 میلی متر و نسبت به مدت مشابه بلند مدت 21 درصد کاهش نشان می دهد.
یاغموری افزود: بیشترین بارندگی طی مدت یاد شده در این استان از شهرستان خرمدره به میزان 307 میلی متر اختصاص دارد که نسبت به میانگین بلند مدت 6 درصد افزایش نشان می دهد.
وی، بیان کرد: کمترین بارندگی نیز از منطقه طارم این استان به میزان 190 میلی متر گزارش شد که نسبت به میانگین بلند مدت کاهش 35 درصدی دارد.
به گفته این کارشناس، بارش های شهر زنجان نیز در بازه زمانی اول مهر تا 21 خرداد امسال 208 میلی متر بود که نسبت به میانگین بلندت مدت 30 درصد کاهش نشان می دهد.
مدیرکل هواشناسی استان زنجان ادامه داد: موضوع مهمی که وجود دارد این است که سهم میانگین بارش های سالانه این استان در فصل تابستان چهار درصد معادل 15 میلی متر است و حتی با احتساب این روند، به سطح نرمال نمی رسد.
وی ابراز کرد: اغلب بارش های فصل تابستان این استان به شکل رگباری بوده و خسارت هایی را نیز به دنبال داشت.
یاغموری افزود: بیشترین بارش های این استان در فصل بهار به وقوع می پیوندد و بر این اساس می توان گفت، امسال آنگونه که باید این روند چندان رضایتبخش نبود.
وی خاطرنشان کرد: برخی منابع آب این استان با استان های نظیر آذربایجان شرقی و غربی و کردستان مشترک است و در تحلیل وضعیت بارش باید به شکل منطقه ای نه استانی داده ها را مورد تحلیل قرار داد.
7320/6085
خبرنگار: اعظم شامی *** انتشار دهنده: رویا رفیعی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.