• کدخبر: 667571
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

عادل کاظمی، مدیر عامل توزیع برق استان زنجان در این باره به خبرآنلاین افزود: بر اساس پیش بینی های انجام شده و با توجه به شروع زودهنگام فصل گرما در سال جاری به نظر می رسد که پیک بار مصرف برق در مقایسه با پیک برق تابستان سال گذشته با افزایش قابل ملاحظه ای روبرو باشد.

وی افزود: همکاری مشترکان برق صنعتی ، کشاورزی ، خانگی ، تجاری ، ادارات وسازمان‌ها ی استان زنجان برای عبور از بحران افزایش اوج مصرف انرژی برق در فصل تابستان ضروری وحیاتی است .
کاظمی به افزایش درجه دما از هفته جاری اشاره کرد و  گفت : مقایسه متوسط مصرف برق کشور در مدت مشابه سال گذشته نشان می دهد که مصرف برق با افزایش حدود ۳ هزار مگاوات روبرو بوده است و این یعنی ممکن است روزهای پیک در تابستان سال جاری در مقایسه با سال های گذشته افزایش یابد.

وی روند مصرف برق مشترکان استان زنجان را مورد بررسی قرار داد و افزود : بیشترین مصرف برق مشترکان طی روزهای سپری شده از سال ۹۶ در ساعت ۲۱ مورخ هفتم خردادماه اتفاق افتاده که ۵۱۰مگاوات ثبت شده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۴۴۷.۶مگاوات بود ، ۱۴ درصد رشد داشته است .
کاظمی با بیان اینکه افزایش بیش از حد دما در فصل تابستان و تداوم آن ، بر افزایش مصرف برق تاثیر فراوانی گذاشته و پیک بار شبکه توزیع را افزایش خواهد داد ، اظهار داشت : ساعات اوج مصرف در استان دو مرحله است به گونه ای که امسال و سال گذشته از ساعت۱۳ لغایت ۱۷ و ۱۹ لغایت ۲۳ شاهد بیشترین مصرف برق در استان بودیم .
وی خاطرنشان کرد : اگر دما از ۳۷ درجه سانتیگراد افزایش یابد به ازای افزایش هر درجه ۱۰ مگاوات مصرف برق دراستان افزایش می یابد که نگران کننده است .

این مقام استانی با تاکید بر اهمیت همکاری مشترکان و مصرف صحیح برق ، صرفه جویی در استفاده از وسایل برقی و عدم استفاده از وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف بویژه در فصل تابستان را با اهمیت خواند و از مشترکان فهیم استان زنجان بویژه صنایع و کشاورزان که با همکاری نزدیک در مدیریت و کنترل صحیح مصرف برق و سازمانهای دولتی و خصوصی علی الخصوص بانک ها خواست تا یک ساعت قبل از پایان وقت اداری که در ماه مبارک رمضان ۱۳:۳۰ می باشد، در خاموش کردن وسایل سرمایشی اهتمام لازم معمول و در صورت امکان از روشن نگه داشتن لامپ ها و وسایل برقی غیر ضروری در این ساعات خودداری و از روشنایی طبیعی روز استفاده نمایند تا تابستان سال جاری با کمترین عارضه سپری شود.

وی با بیان اینکه : برای امسال وزارت نیرو سیاست‌های تشویقی و طرح‌های متنوع و جذابی را برای تمامی مشترکان در ماه‌های گرم سال پیش بینی کرده است، گفت: بی شک همکاری مشترکین بخصوص صنعتی، کشاورزی و اداری برای کسب موفقیت در این سیاست‌ها و کاهش پیک بار تابستان بسیار مهم است.
به گفته وی، درسال گذشته با تمهیداتی که اندیشه شده بود و همکاری نزدیک با صنایع در طرح جابجایی تعمیرات وتعطیلات سالیانه به تابستان و همیاری خوب مردم ، خوشبختانه خاموشی ناشی از کمبود تولید در شبکه اعمال نشد و با مدیریت و جابجایی بار در ساعات اوج مصرف ضمن جلوگیری از افزایش بار فیدرهای پربار ، از خاموشی های احتمالی نیز در شبکه جلوگیری شد.

وی تاکیدکرد: برای گذر از این بحران، دو روش پیش رو داریم که یکی، افزایش تولید برق یا به عبارتی احداث نیروگاه جدید است که این امر به دلیل محدود بودن دامنه زمان اوج مصرف و نیاز به سرمایه گذاری قابل ملاحظه آن مقرون به صرفه نیست.روش دوم، ترویج فرهنگ استفاده صحیح از انرژی برق، بهینه سازی مصرف انرژی و در نهایت مدیریت پیک بار است که همکاری بخش‌های مختلف صنعتی، خانگی، تجاری، کشاورزی و ... را طلب می‌نماید.
پیک مصرف برق کشور در تابستان سال گذشته برابر با ۵۲ هزار و ۶۹۲ مگاوات بوده است که پیش بینی می شود در تابستان سال جاری به حدود ۵۵ هزار مگاوات برسد این درحالیست که پیک مصرف برق در استان زنجان در سال گذشته برابر با ۵۳۳.۳ مگاوات بود که امسال با هدف گذاری شرکت مادرتخصصی توانیر ، اینشرکت،‌باوجود افزایش حدود ۱۲هزار مشترک جدید برق ، ملزم به رعایت سهمیه ۵۴۶مگاوات پیک می باشد .

 

46

  • کدخبر: 667571
  • منبع: khabaronline.ir
  • نسخه چاپی

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.