اخبار مرتبط

ثمین صدیق روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه نمایشگاه جشنواره عکس سلامت روان در زنجان افزود: بسیار خرسندم که شاهدم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران یک هفته کامل را با عنوان هفته سلامت نامگذاری و شعار آن را 'زندگی سالم با شادی و امید' انتخاب کرده است.
وی یادآورشد: سازمان جهانی بهداشت یک بسیج همگانی یک ساله را در ارتباط با افسردگی به عنوان یک راهبرد برای تاکید بر سلامت روان برگزار می کند.
صدیق اظهار کرد: هدف این بسیج همگانی این است که افراد بیشتری که مبتلا به افسرگی هستند، در هر نقطه جهان، هم کمک درخواست و هم کمک دریافت کنند.
نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: افسردگی مهمترین دلیل کم توانی، کاهش عملکرد و احساس ناخوشی در سراسر جهان است.
وی خاطرنشان کرد: تعداد افراد مبتلا به افسرگی در فاصله سالهای 2005 تا 2015 بیش از 18 درصد افزایش یافته است و در حال حاضر بیش از 300 میلیون نفر در جهان مبتلا به افسردگی هستند.
صدیق ادامه داد: از آنجایی که افسردگی بیش از آنی که موجب مرگ و میر شود یک بیماری ناتوان کننده است، بار بیماری های ناشی از افسردگی اغلب کمتر از حد واقعی تخمین زده می شود.
نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: بیماری های روانی در همه گروه های سنی دیده می شود و در نتیجه ترکیبی از عوامل فیزیکی، روان شناختی و اجتماعی از جمله، داشتن سابقه افسردگی در خانواده، از دست دادن والدین، فرزند و یا دوستان و بستگان نزدیک، ابتلا به بیماریهای مزمن، مصرف الکل یا سوء مصرف مواد، استرس شدید (مانند جنگ، درگیری ها یا حوادث و بلایای طبیعی)، تغییر سریع در وضعیت زندگی (مانند از دست دادن کار)، مشکلات مالی، به گروه های اقلیت تعلق داشتن و مشکلات زناشویی شکل می گیرد.
وی اضافه کرد: در کشورهایی که درگیر جنگ و درگیری هستند همچون افغانستان، سوریه، یمن، فلسطین و عراق، زمانی که درگیری ها برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، مشکل بیمارهای روانی به مشکل بزرگی در این کشورها تبدیل خواهد شد.
صدیق ابراز کرد: این مشکل فقط به دنبال صدمات فیزیکی و جراحات بروز نمی کند، بلکه از آنجایی که زنان و کودکان برای مدت طولانی مجبورند در خانه بمانند و از رفتن به مدرسه، مراکز تفریحی و استفاده از خدمات بهداشتی درمانی محروم هستند و حقوق بشر به شکل منفی تحت تاثیر قرار می گیرد، استرس مداوم منجر به پریشانی و تشویش ذهن، به نوبه خود منجر به بیماری روانی می شود.
نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: سازمان جهانی بهداشت تلاش می کند برای کاهش مشکل سلامت روان در این کشورها اقدام کند.
وی یکی از تبعات بیماری های روانی را خودکشی خواند و افزود: تخمین زده می شود که در سال 2015 قریب به 800 هزار نفر در سراسر جهان در نتیجه اقدام به خودکشی جان خود را از دست داده اند که حدود 1.5 درصد همه مرگ ها در سراسر جهان بوده است.
صدیق همین موضوع را منجر به قرار گرفتن خودکشی در میان 20 عامل نخست مرگ و میر در جهان اعلام کرد و یادآورشد: در سال 2015 خودکشی دومین دلیل مرگ در گروه سنی 15 تا 29 سال در دنیا بود و 78 درصد خودکشی در کشورهای با سطح درامدی کم یا متوسط اتفاق افتاد.
نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: تخمین زده می شود 24 درصد از افراد 15 تا 64 سال در ایران مبتلا به بیماری های روانی و 13 درصد مبتلا به افسردگی باشند.
وی تاکید کرد: دریافت عکس هایی از 75 کشور جهان در این جشنواره با موضوع سلامت روان دستاوردی فوق العاده است و تاثیر بسزایی در افزایش توجه به امر سلامت روان به عنوان یک مشکل مهم و فزاینده جهانی خواهد داشت.
در پایان این مراسم عکاسان برتر و برگزیده این جشنواره معرفی شدند و نمایشگاه عکس سلامت روان در محل کارخانه کبریت زنجان گشایش یافت.
این نمایشگاه از پنج تا هشت اردیبهشت در همین محل دایر است.
در این جشنواره 16 هزار اثر از 79 کشور رسیده بود.
3001/6085
خبرنگار: مینا افشاری ** انتشار دهنده: رویا رفیعی
انتهای پیام

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.